Aplikator wieloigłowy to powszechnie stosowane narzędzie terapeutyczne. Najczęściej urządzenie to stosowane jest przez fizjoterapeutów podczas wykonywania zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że z aplikatorów wieloigłowych korzystać może każdy w domu. Warto zatem wiedzieć, czym to urządzenie tak naprawdę jest, jak działa oraz kiedy z niego korzystać.
Jak działa aplikator wieloigłowy?
Aplikatorem wieloigłowym oddziaływać można na dwa różne sposoby. Po pierwsze, oddziaływać można pobudzająco. Po drugie, oddziaływać można relaksacyjnie i rozluźniająco. Z aplikatora najczęściej korzysta się przed zabiegiem i po jego zakończeniu. Przed zabiegiem fizjoterapeuta stosuje urządzenie w celu przygotowania miejsca na ciele do zabiegu. Po jego wykonaniu aplikator wieloigłowy wykorzystywany może być do przyspieszenie regeneracji tkanki, która zastała poddana zabiegowi. W tym drugim przypadku pacjent może samodzielnie korzystać z aplikatora w domu. Pacjent pamiętać jednak musi, aby zawsze dokładnie stosować się do wskazań i zaleceń fizjoterapeuty. Podczas terapii w domu często stosowany jest aplikator wieloigłowy Lyapko.
Wskazania do korzystania z aplikatora wieloigłowego
Aplikator wieloigłowy stosowany może być z różnych powodów. Wyróżnić można tu jednak kilka konkretnych wskazań. Po pierwsze, urządzenie stosować można do rozluźniania dużych napięć mięśniowych. Po drugie, aplikator wieloigłowy skutecznie łagodzi lub całkowicie eliminuje bóle karku, głowy czy lędźwi. Po trzecie, urządzenie skutecznie przyspiesza regenerację tkanek. Dlatego wspomniany aplikator wieloigłowy Lyapko często wykorzystywany jest po intensywnym treningu. I po czwarte, urządzenia ujędrnia oraz uelastycznia skórę.
Rodzaje aplikatorów wieloigłowych
Na rynku wyróżnić można trzy rodzaje aplikatorów wieloigłowych. Mowa tu o urządzeniach małych, średnich oraz dużych. Co ważne, urządzenia te różnią się nie tylko wielkością, ale przede wszystkim rozstawem igieł. Mały aplikator wieloigłowy Lyapko bardzo dobrze sprawdza się w przypadku pracy w obrębie głowy i twarzy, a także w przypadku miejsc trudno dostępnych. Często stosowany jest w przypadku dzieci. Z kolei średni aplikator cechuje się największym zagęszczeniem igieł co większa intensywność zabiegu. Polecany jest w przypadku osób posiadających nieco mniej wrażliwą skórę. Natomiast aplikator duży zaleca się osobom o nieco większych gabarytach. Dzięki temu, że rozstaw igieł jest w tym przypadku rzadszy, to zabieg staje się bardziej komfortowy. To dobre rozwiązanie także w przypadku osób z obniżonym progiem bólowym.