Drewniana altana ogrodowa będzie doskonale korespondować z otoczeniem i uzupełniać architekturę domu. Wystarczy, że dokładnie przemyślimy jej projekt i pełnione przez nią funkcje, nie zapominając przy tym o malowaniu drewna, a następnie jego renowacji.
Budowa altany to jedna z najlepszych ogrodowych decyzji! Zadaszona konstrukcja stanie się naszym azylem w upalne dni i schronieniem na wypadek deszczu; pozwoli na zorganizowanie stylowego garden party lub stworzenie przyjemnego kącika, w którym będziemy mogli raczyć się zimną lemoniadą i podziwiać okolicę. Warto zadbać o to, aby służyła nam przez lata i niezmiennie zachwycała wyglądem. Pamiętajmy o cosezonowych przeglądach drewna, a w razie konieczności zaplanujmy jego renowację.
Pytania, które należy sobie zadać przed budową ogrodowej altany
Aby altana ogrodowa dobrze nam służyła, musimy szczegółowo ją zaprojektować. Większa konstrukcja pomieści nawet liczną rodzinę, czasami jednak zbytnio góruje nad otoczeniem. Niewielka wpisze się w architekturę posesji, ale może być mało funkcjonalna. Zastanówmy się zatem, jakie zadania ma spełniać altanka oraz ile osób będzie z niej korzystać.
Następnie wybierzmy jej lokalizację. Na budowę altany nie nadaje się strefa w bezpośredniej bliskości ulicy. Umiejscowienie jej blisko domu sąsiadów również nie jest dobrym pomysłem. Szukamy miejsca spokojnego i dyskretnego, ale jednocześnie takiego, w którym nie będziemy zakłócali odpoczynku innym. Poza tym wskazana jest bliskość domu, dzięki której łatwiejsze będzie opanowanie kuchennej logistyki w przypadku letniego spotkania przy grillu.
Ponadto zaplanujmy, jakie role ma pełnić. Czy chcemy tu wstawić wygodną sofę z rattanu i mały stolik kawowy, czy raczej stół i krzesła? Zależy nam na wygospodarowaniu miejsca na leżaki? A może naszym marzeniem jest murowany grill? Czy altanę ma uzupełnić pergola, która za parę lat obrośnie zielonymi pnączami? Możliwości jest naprawdę mnóstwo!
Po podjęciu podstawowych decyzji odnośnie do wielkości i funkcjonalności zastanówmy się także, jakie zadaszenie sprawdzi się tu najlepiej (tradycyjne kilkuspadowe czy np. wykonane za pomocą odpornej na warunki atmosferyczne tkaniny?) oraz jakie podłoże warto wykonać. Na koniec należy zaprojektować optymalne oświetlenie, a także wybrać kolorystykę altany i jej elementów. Drewniana konstrukcja, daszek itd. powinny korespondować stylem i kolorystyką z architekturą domu, warto więc wybrać produkty od malowania drewna w podobnych odcieniach.
Czym konserwować drewnianą altanę ogrodową?
Oczywiście, jeśli chcemy, aby altana ogrodowa służyła nam przez długie lata, musimy zaplanować jej malowanie, a następnie pamiętać o systematycznych zabiegach naprawczych i renowacyjnych. Drewno to trwały, ale wrażliwy materiał, który chłonie wodę i jest podatny na oddziaływanie zmiennych temperatur czy promieniowania słonecznego. Wystarczy jednak na jego powierzchni stworzyć wytrzymałą powłokę ochronną, aby odizolować je od negatywnych czynników zewnętrznych. Taką funkcję spełnia dobrej jakości lakierobejca – wymalowana powłoka chroni drewno przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz biokorozją. Na sklepowych półkach warto szukać Sadolin Lakierobejcy Extra. Tworzy elastyczne powłoki, które „pracują” wraz z drewnem, tzn. rozszerzają się i kurczą wraz z nim w zależności od temperatury, dzięki czemu nie łuszczą się i nie pękają.
Przed malowaniem lub renowacją altany zapoznajmy się z kartą techniczną zakupionego produktu. To bardzo ważne! Każdy wyrób ma różne wymagania co do metod aplikacji, optymalnych narzędzi czy liczby warstw i czasu ich schnięcia. Aby osiągnąć trwały, a przy tym piękny efekt, kierujmy się zaleceniami producenta. Dzięki temu drewniana altana będzie zachwycała i cieszyła oko przez długie lata.