Together Magazyn » Aktualności » Akcja Listy spełnia świąteczne marzenia seniorów z domów pomocy społecznej
()

Akcja Listy spełnia świąteczne marzenia seniorów z domów pomocy społecznej

W 2018 roku mieli tylko spontaniczny pomysł zrodzony z empatii, dziś tworzą Fundację „Święty Mikołaj dla Seniora”, realizując coroczną inicjatywę znaną pod nazwą Akcja Listy. Roksana i Mateusz Góral, założyciele Fundacji, sześć lat temu w okresie Bożego Narodzenia postanowili wesprzeć jeden z warszawskich domów pomocy społecznej i prosili jego podopiecznych o napisanie listów ze swoimi potrzebami, by potem spróbować je spełnić. Dziś tę pomoc można liczyć w dziesiątkach placówek, tysiącach napisanych listów i obdarowanych seniorów czy milionowych wartościach udzielonego wsparcia. Jednak zamknięcie tej akcji w liczbach byłoby niesprawiedliwe, bo Święty Mikołaj dla Seniora to od kilku lat nie tylko wsparcie finansowe i materialne osób starszych i niepełnosprawnych, zamieszkujących placówki opiekuńcze, lecz przede wszystkim walka ze smutkiem, samotnością i zapomnieniem.

Boże Narodzenie to dla zdecydowanej większości z nas automatyczne skojarzenia z ciepłem rodzinnej atmosfery, czasem pełnym wzajemnej życzliwości, przesyłania życzeń czy odwiedzin u bliskich. Będąc otoczonym taką aurą, trudno uwierzyć, że jest na świecie miejsce, w którym święta mogą być najtrudniejszym i najmniej wyczekiwanym momentem w roku. Niewiele jednak trzeba, by takie miejsce powstało – wystarczą samotność, choroba i podeszły wiek. Choć domy pomocy społecznej i inne placówki opiekuńcze o podobnym charakterze starają się zapewnić swoim podopiecznym najlepszą opiekę każdego dnia, trudno nazywać je realnym domem, bo do tego potrzebne są nie tylko cztery ściany i dach nad głową, lecz także poczucie bezpieczeństwa i bycia dla kogoś ważnym.

()

Grafika: Fundacja „Święty Mikołaj dla Seniora”

Możliwość pisania listów do Świętego Mikołaja w ramach Akcji Listy pozwala seniorom przywołać uczucie dziecięcej radości, przypomina, że wciąż można marzyć i, co więcej, że te marzenia mogą się spełnić. To w placówkach moment radosnego ożywienia, którego na co dzień w takich ośrodkach jest naprawdę niewiele. Gdy w domach opieki rozpoczyna się czas oczekiwania na wigilijne spotkania, dla Fundacji zaczyna się najbardziej pracowity moment w roku, podczas którego listy podopiecznych wgrywane są na stronę internetową akcji, poprzez którą będą mogły trafić do darczyńców. Dla tych ostatnich natomiast to często czas zatrzymania się w ferworze przedświątecznej gorączki i wiele łez wzruszenia podczas czytania marzeń seniorów, a wraz ze wzruszeniem ogromna mobilizacja i duma z wcielenia się w rolę Świętego Mikołaja.

Kulminacyjnym momentem akcji jest wręczenie prezentów odbywające się podczas wieczorów wigilijnych w ośrodkach. Choć często podarki są dla seniorów spełnieniem wielu podstawowych potrzeb, prawdziwym prezentem w ramach akcji są łzy wzruszenia, pokonywanie samotności, budowanie relacji i dostrzeżenie drugiego człowieka. Nie ma wątpliwości, że to właśnie te prezenty tworzą magię świąt, nie tylko dla obdarowanych seniorów, ale także dla każdego darczyńcy, który zdecydował się wybrać list. To akcja, która wielu osobom, na co dzień marginalizowanym, przywraca wiarę w dobro i ludzi, a wielu z nas przypomina o tym, co naprawdę ważne.

()

Grafika: Fundacja „Święty Mikołaj dla Seniora”

Święty Mikołaj wciąż istnieje. Nie ma już białej brody i czerwonego stroju, bo dziś dzięki działaniom Fundacji może przyjąć postać każdego z nas.

W tegorocznej edycji inicjatywy podopieczni placówek opiekuńczych z całej Polski napisali ponad 15 tysięcy listów. Wiele z nich czeka na swojego darczyńcę na stronach: https://listy.swietymikolajdlaseniora.pl/, https://www.swietymikolajdlaseniora.pl/

Źródło informacji: Fundacja „Święty Mikołaj dla Seniora”

Oceń