Together Magazyn » Art. zewnętrzny » 5 filmowych adaptacji lektur, które warto obejrzeć razem z dzieckiem

5 filmowych adaptacji lektur, które warto obejrzeć razem z dzieckiem

Istnieje wiele tytułów, które od lat należą do kanonu lektur szkolnych. Zdarza się jednak, że mali czytelnicy nie zawsze chętnie po nie sięgają. Na szczęście część z nich doczekała się świetnych adaptacji filmowych, które zafascynują każdego malucha i z pewnością staną się inspiracją do sięgnięcia po książkowe wersje. Poznajcie 5 najciekawszych filmów na podstawie lektur, które warto obejrzeć wraz z dzieckiem!

„Akademia Pana Kleksa” – reż. K. Gradowski (1983)

„Akademia Pana Kleksa” to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej lubianych przez małych czytelników lektur szkolnych. Powieść dla dzieci napisana w 1946 roku przez Jana Brzechwę opowiada o dwunastoletnim, nieco niesfornym Adasiu Niezgódce, który dołącza do grupy chłopców uczących się w tytułowej Akademii. Jej dyrektorem jest nie kto inny, jak sam Ambroży Kleks, który potrafi unosić się w powietrzu, nosi żółtą kamizelkę, a jego twarz zdobią kolorowe piegi. Opiekując się uczniami wraz z uczonym Szpakiem Mateuszem, prowadzi dla nich nieprzeciętne lekcje przędzenia liter, kleksografii czy choćby leczenia chorych sprzętów.

W filmowej adaptacji z 1983 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, w rolę Pana Kleksa wcielił się Piotr Fronczewski, ale na ekranie zobaczyć można także Leona Niemczyka, Wiesława Michnikowskiego oraz Zbigniewa Buczkowskiego. I choć sama powieść doczekała się dwóch kolejnych części, filmową historię kontynuują aż trzy tytuły – „Podróże Pana Kleksa”, „Pan Kleks w Kosmosie” oraz „Tryumf Pana Kleksa”. Każda z nich zachwyca niesamowitą scenografią, świetną oprawą muzyczną oraz oryginalnie wykreowanymi postaciami, dzięki czemu wpływa na wyobraźnię malucha i pozwala z łatwością przenieść się do fantastycznego świata.

„Alicja w Krainie Czarów” – Walt Disney (1951)

„Alicja w Krainie Czarów” to wydana w 1985 roku powieść Lewis’a Carroll’a, która należy do kanonu literatury dziecięcej, choć z całą pewnością sięgnąć mogą po nią także dorośli. Jej fabuła opowiada o małej Alicji, która w pogoni za Białym Królikiem wpada do głębokiej nory, skąd przenosi się do fantastycznego świata pełnego zdumiewających stworzeń. Sam tytuł stał się ogromną inspiracją dla twórców filmowych, czego najlepszym dowodem jest kilkadziesiąt ekranizacji (pierwsza, jako film niemy, powstała już w 1903 roku!). Bez sprzecznie jednak najpiękniejszą wersją tej baśni jest film animowany Walt’a Disney’a z 1951 roku, dzięki któremu Alicja na zawsze stała się uroczą dziewczynką o blond włosach, w białym fartuszku i niebieskiej sukience. Ta produkcja to także wszystko to, za co dzieci kochają bajki Disney’a – świetnie narysowane postaci, zabawna fabuła i cudownie wykreowany świat.

„W pustyni i w puszczy” – reż. Gavin Hood (2001)

„W pustyni i w puszczy” nie bez powodu od wielu już lat widnieje na liście obowiązkowych lektur szkolnych. Fascynująca i pełna przygód powieść Henryka Sienkiewicza wydana po raz pierwszy w 1911 roku, zabiera młodych czytelników w długą podróż przez pustynię i egzotyczne regiony Afryki. Jej główni bohaterowie – Staś Tarkowski i Nel Rawlison zostają porwani przez Beduinów, ale to dopiero początek pasjonującej historii, którą uwielbiają wszystkie pokolenia. Filmowa adaptacja z 2001 roku w reżyserii Gavin’a Hood’a to piękny, malowniczy obraz, w którym jednak nie brakuje akcji, a całość najprzyjemniej ogląda się całą rodziną. W familijnej produkcji zobaczyć można doskonale znane twarze polskiego kina: Artura Żmijewskiego, Andrzeja Strzeleckiego, Krzysztofa Kowalewskiego czy wreszcie w roli Stasia – Adama Fidusiewicza.

„Pan Tadeusz” – reż. Andrzej Wajda (1999)

Mogłoby się wydawać, że „Pan Tadeusz” – epopeja narodowa i najwybitniejsze dzieło Adama Mickiewicza, może stanowić zbyt trudną lekturę dla młodszych czytelników. Fragmenty poematu czyta się jednak już nawet w starszych klasach szkoły podstawowej i nic dziwnego, bowiem „Pan Tadeusz” pozwala nie tylko poznać i zrozumieć epokę romantyzmu w literaturze, ale również przyjrzeć się z bliska życiu polskiej szlachty. A to może dla młodego czytelnika okazać się równie zaskakujące, co sam sposób napisania poematu. Dlatego właśnie „Pan Tadeusz” jest jedną z najchętniej oglądanych filmowych adaptacji lektur szkolnych. Film z 1999 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy świetnie oddaje ducha tych czasów i jest produkcją pełną uroku. Scenografia i stroje pozwalają przenieść się do zupełnie innego świata, a Michał Żebrowski, Alicja Bachleda Curuś i Bogusław Linda doskonale odnaleźli się w odgrywanych rolach.

„Mały Książę” – reż. Mark Osborne (2015)

„Mały Książę” to nie tylko lektura szkolna, ale także tytuł uważany za jedną z najpiękniejszych opowieści na świecie. Książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego jest wzruszającą historią o poszukiwaniu przyjaźni, dorastaniu do prawdziwej i wiernej miłości, a także sensie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Przepiękna, refleksyjna baśń doczekała się także kilku ekranizacji. Pierwsza z nich to film Stanley’a Donen’a z 1974 roku, który niemal 1:1 przekłada książkową fabułę na kinowy ekran. Młodszym czytelnikom jednak z pewnością bardziej spodoba się animowana produkcja z 2015 roku, która w bardzo pomysłowy i oryginalny sposób ukazuje historię znaną z popularnej książki. Zdecydowanie polecamy!

 

Mamy nadzieję, że lista najciekawszych filmowych adaptacji lektur szkolnych okaże się dla Was inspirująca i z chęcią zorganizujecie rodzinny seans wraz z Waszymi pociechami. Liczymy jednak, że każdy z małych czytelników równie chętnie sięgnie po wyżej wymienione tytuły w wersji książkowej, które, podobnie jak inne lektury szkolne, możecie znaleźć w SMYKU.

 

5/5 – (2 głosów)