Together Magazyn » Aktualności » Co zrobić, gdy dziecko nie garnie się do sportu?

Co zrobić, gdy dziecko nie garnie się do sportu?

O tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka nikogo nie trzeba przekonywać. Co jednak, gdy nasza pociecha nie garnie się do sportu? Jak działać, gdy mimo naszych wysiłków nie można malucha odciągnąć od telewizora czy komputera?

Lista korzyści wynikających z aktywnego trybu życia jest długa. Podobnie jak lista dolegliwości, które nam grożą, gdy ruszamy się zbyt mało. W przypadku dzieci temat jest o tyle ważny, że zaspokajanie potrzeby aktywności jest konieczne do ich prawidłowego rozwoju. Przekłada się m.in. na prawidłowy rozwój fizyczny, umiejętności współpracy w grupie, integrację oraz radzenie sobie w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego, a także oddziałuje na samoocenę dziecka, jego koncentrację i wspomaga proces uczenia się.

Czym skorupka za młodu…

Zdarza się jednak, że najmłodsi stronią od sportu. Z jednej strony w momencie wyboru pomiędzy aktywną zabawą a komputerem, dzieci zbyt często wybierają ten drugi, łatwy i niewymagający sposób spędzania wolnego czasu. O tym wiedzą i mówią wszyscy. Z drugiej zaś strony problem często tkwi w postawie rodziców i we wzorcach, które otaczają dziecko. Jeśli aktywność opiekunów ogranicza się do przejścia z kuchni na kanapę i przeglądania newsów na portalach internetowych, trudno oczekiwać, że dziecko z entuzjazmem ruszy na boisko. Zapomnijmy o tym, że z radością porzuci urządzenie, za pomocą którego staje się wirtualnym mistrzem footballu – bez zadyszki i porażek. Wzorce, które otaczają nas w dzieciństwie, mają ogromny wpływ na resztę naszego życia. Dlatego jako rodzice musimy zrobić więcej, żeby zachęcić dziecko do aktywności. Ta zaś nie musi być od razu bardzo wymagająca; warto zacząć od wspólnej zabawy.

Aby wysiłek fizyczny przyniósł dziecku korzyści, wcale nie musi być monotonny i wyczerpujący. Wręcz przeciwnie – powinien być ubrany w atrakcyjną dla dzieci formę, a aktywność powinna być zabawą. Tylko w ten sposób ruch może być radosnym i efektywnym procesem wspierającym prawidłowy rozwój maluchów – wyjaśnia Agata Jakób, ekspert z Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World. I dodaje – Wystarczy choć na chwilę zagościć w Loopy’s World i spojrzeć na przebywające u nas rodziny. Rodzice towarzyszący dzieciom podczas ruchowych zabaw to najlepsza z możliwych motywacji do aktywnego trybu życia.

Oceń