Strona główna » Aktualności » Zaczynasz bieganie? 10 sposobów, by motywacja do biegania Cię nie opuściła!
zaczynasz-bieganie--sposobow-by-motywacja-do-biegania-cie-nie-opuscila

Zaczynasz bieganie? 10 sposobów, by motywacja do biegania Cię nie opuściła!

Chcesz zmienić swoje życie? Zacznij biegać! Bieganie to nowa sylwetka, doskonały nastrój, nieskończone pokłady energii na co dzień i ciągłe źródło satysfakcji z siebie! Jednakże, zwłaszcza na początku, z motywacją bywa ciężko… Jak sprawić, by motywacja do biegania towarzyszyła Ci przez 24 godziny na dobę? Sprawdź – tym razem nie zniechęcisz się do sportu!

1 – poczytaj o teorii biegania

Bieganie to sport, który nie jest aż tak prosty, jak się wydaje z boku. Dopiero kiedy dowiesz się, na czym polega poprawne bieganie, treningi od pierwszych chwil będą przyjemne. 

Czy wiesz, że podczas biegu trzeba lądować na przodzie stopy? Że do zwiększenia tempa potrzeba… skrócenia kroku, a nie wydłużenia? Że biegacz nie powinien zaciskać pięści, ani garbić się, a kolkę można wyeliminować prostą techniką oddechową?

Wiedza jest na wyciągnięcie ręki! Znajdziesz ją na blogu i profilu facebookowym SBiegacza, grupach dla biegaczy, Instagramie i w książkach. 

Gdy będziesz uzbrojony w teoretyczne informacje, zrozumiesz, dlaczego ludzie tak kochają bieganie. Dzięki przyjemności z ćwiczenia, motywacja do biegania nie opuści Cię po kilkuset metrach!

2 – motywator do biegania – miej go na kartce!

Motywacja do biegania jest teraz w Twojej głowie, prawda? Zanotuj ją, by w przyszłości przypomnieć sobie, po co zacząłeś bieganie. 

Lepsza sylwetka? Więcej energii? Korzyści zdrowotne? Zapisz to na niewielkiej karteczce i włóż do portfela. Niech stale przypomina Ci o zbliżającym się treningu, oraz tym wszystkim, co daje bieganie.

3 – aplikacje i zegarki do biegania

Technologia to sprzymierzeniec każdego sportowca! Twój motywator do biegania może mieć formę darmowej aplikacji (np. Strava, MapMyRun, adidas Running), albo nowoczesnego zegarka sportowego.

Smartwatch do biegania pasuje nie tylko na bieganie, ale też do codziennych stylizacji! Będzie podsuwał Ci treningowe sugestie, przypominał o ćwiczeniach i co najważniejsze – motywował do nich!

4 – zrób zdjęcia sylwetki

Bieganie zauważalnie wpływa na sylwetkę nawet po 2-4 tygodniach! Niezwłocznie sfotografuj swoje ciało z każdej strony. Za miesiąc zrób to ponownie. Widok zmian zmotywuje Cię do kontynuowania sportowej metamorfozy.

5 – motywacja do biegania – społeczność biegaczy

Zaczynasz bieganie? Więc już jesteś biegaczem… nawet jeśli pierwsze szybkie kroki wciąż przed Tobą! Poczucie bycia częścią wspaniałej społeczności, to nieustanna najlepsza motywacja do biegania.

Zaobserwuj Instagramowe profile biegaczy, odwiedź Facebooka w poszukiwaniu motywacji (znajdziesz ją m.in. na profilu SBiegacza – codziennie nowe materiały!), zarejestruj się na forum. Nie brakuje tam porad, słów wsparcia i biegowych żartów!

6 – ciesz się sukcesami – masz je od początku!

Jeśli dopiero zaczynasz bieganie, narzucanie sobie szybkiego tempa i dużych dystansów skończy się zniechęceniem. Nie od razu Kraków zbudowano! 

Twoja kondycja jest słaba? Bieganie to zmieni – tylko daj mu trochę czasu. 

Na początek, zamiast pełnoprawnego biegania, spróbuj marszobiegu, bądź spokojnego truchtu przez 20 minut. Taki trening, po latach bez uprawiania sportu, jest sukcesem. Każde kolejne bieganie to sukces. A sukces… to motywacja do biegania! 

Wkrótce zaczniesz zdobywać medale, ale póki co, celebruj osobiste zwycięstwa nad własnym… lenistwem!

7 – motywacja do biegania? Dostarczą Ci jej bliscy

Powiedz rodzinie i przyjaciołom, że zdecydowałeś się zacząć biegać. Na pewno chętnie wesprą Cię w tym postanowieniu… a może nawet do niego dołączą? Możesz biegać z partnerem, uprawiać lekki jogging ze starszym rodzicem, a nawet ścigać się ze swoim dzieckiem.

Czy wiesz, że w maratonach często startują całe rodziny? Tak – pomimo różnic wieku! Bieganie jest dla każdego, kto cieszy się dobrym stanem zdrowia.

8 – ściągnij audiobooka, ułóż playlistę

Motywacja do biegania opuszcza Cię, bo nudzisz się na trasie? Cóż – jeśli masz ten problem, czas zaopatrzyć się w słuchawki bezprzewodowe do biegania. 

Pobierz na smartfona interesującego audiobooka, zabawny podcast, skomponuj playlistę z ulubionymi hitami, a każdy trening biegania będzie dla Ciebie… doświadczeniem kulturalnym!

9 – kup świetny strój i buty do biegania

Buty do biegania to podstawowe wyposażenie – bez nich nie ma mowy o przyjemnym i zdrowym biegu. Amortyzowane biegówki sprawią, że stawianie kolejnych kroków nie będzie niszczyło kolan, powodowało bólu stóp ani odcisków. Niezwłocznie zaopatrz się w obuwie do biegania, które będzie podobało Ci się pod każdym względem – również wizualnym.

Podobnie z koszulką i spodenkami – mają być nie tylko wygodne, ale też estetycznie dopasowane do Twojego gustu. Ładny strój to motywacja do biegania… bo trzeba pokazać się w nim na mieście!

10 – motywator do biegania – nagroda czeka!

Zanim bieganie samo w sobie stanie się dla Ciebie przyjemnością (a stanie się to szybciej, niż myślisz!), po zakończeniu treningu nagradzaj się

  • przygotuj smakowity posiłek na porę potreningu
  • po bieganiu zrób sobie relaksująca kąpiel
  • obejrzyj odcinek ulubionego serialu
  • postanów, że jeśli uda Ci się biegać przez miesiąc, kupisz sobie wymarzoną kurtkę
  • …i tak dalej! 

Dzięki wizji zbliżającej się nagrody, pójdziesz na bieganie nawet jeśli nie będziesz miał na to szczególnej ochoty. Ani się obejrzysz, a Twoją motywacją do biegania staną się kolejne medale.

Jak sprawić, by motywacja do biegania Cię nie opuściła? Wystarczy, że zdobędziesz teoretyczną wiedzę, buty do biegania, wygodny strój… a po treningu zjesz coś dobrego – wielu sportowców ma swój smaczny motywator do biegania!

Na początku nie wymagaj od swojego ciała imponującej sprawności. Zamiast narzucać wysokie tempo oraz długi dystans, ciesz się drobnymi sukcesami. 10 minut bez zadyszki, 20-minutowy marszobieg, pół kilometra więcej niż na ostatnim treningu – to wszystko osiągnięcia, które kiedyś przekujesz w medale!

5/5 – (1 głosów)