Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wymiana opon na letnie – kiedy nadejdzie pora i o czym należy pamiętać?

Wymiana opon na letnie – kiedy nadejdzie pora i o czym należy pamiętać?

Już jest długo wyczekiwana wiosna. Wzrastające temperatury z pewnością przysłużą się nie tylko spacerowiczom, rowerzystom i miłośnikom cieplejszego klimatu, ale przede wszystkim kierowcom. Pożegnaliśmy się z codziennym skrobaniem szyb, problemami z akumulatorem, czy śliską nawierzchnią. Pozostaje jeszcze zmiana opon z zimowych na letnie. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zdemontować zimowe opony i o czym pamiętać, by móc bezpiecznie poruszać się po drogach.

Dobry czas na zmianę opon

Ze względu na panujący obecnie klimat wielu kierowców ma problem, by wybrać właściwy czas na pozbycie się zimowych opon. Część z nich robi to wtedy, gdy tylko pojawią się pierwsze promienie słońca i dodatnie temperatury. Nie jest to jednak bezpieczne, gdyż w przypadku powracających przymrozków, łatwo na oblodzonej jezdni o kolizję, bądź inne sytuacje zagrażające naszemu życiu i bezpieczeństwu.

Na szczęście to wszystko za nami, pozostaje tylko wybrać miejsce oraz metodę zmiany kół. Wielu z kierowców zdecyduje się na wizytę w wulkanizacji, ponieważ jest szybciej i nie trzeba się brudzić. Jednak pewnie znajdą się również osoby, które zmienią koła „na własną rękę” w swoim garażu.

Różnice między oponami zimowymi a letnimi

Zdarzają się kierowcy, którzy przez cały rok jeżdżą na tych samych oponach. Jeśli jednak nie są one do tego przystosowane, należy poważnie zastanowić się nad kupnem drugiej pary, ponieważ opony zimowe i letnie znacznie różnią się swoją budową i konstrukcją. Pierwsze z nich mają w swoim składzie więcej krzemionki, przez co są bardziej elastyczne, nie tracą sprężystości i przyczepności, a zatem zapewniają zimą większe bezpieczeństwo. Większa ilość nacięć i większe rowki zmniejszają ryzyko poślizgu i lepiej odprowadzają wodę i pośniegowe błoto.

Z kolei do produkcji opon letnich używa się mieszanki gum, które gwarantują lepszą przyczepność, gdy temperatura przekracza siedem stopni Celsjusza. Ponadto posiadają one mniej rowków poprzecznych, co sprawia, że jazda na tego typu oponach jest bardziej komfortowa i bezpieczna zarówno na suchych jak i mokrych nawierzchniach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na kupno opon letnich, dokładnie przyjrzyjmy się umieszonych na nich etykietom. Znajdziemy tam takie informacje jak przyczepność na mokrej nawierzchni, a także poziom hałasu emitowanego przez oponę. Dobrze dobrane opony powinny nie tylko posiadać właściwą wielkość, ale także odpowiednie indeksy ładowności i prędkości.

Po zakupie opon, w trakcie ich eksploatacji, ważne jest, by właściwie o nie dbać, a zwłaszcza kontrolować kierunek ich toczenia, śruby mocujące koło, wyważenie kół, ciśnienie oraz amortyzatory. Tylko właściwe parametry tych czynników i odpowiednie działanie zapewnią nam bezpieczną i komfortową jazdę, przy właściwym zużyciu paliwa.

Artykuł stworzony na podstawie informacji ze strony http://e-laweta.com.pl/wulkanizacja-24-h-katowice/

5/5 – (1 głosów)