Together Magazyn » Aktualności » Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy
Świadczenie usług rachunkowych

Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy

Wybór właściwego biura rachunkowego do obsługi firmy nie jest prostym zadaniem, bo pociąga za sobą dużą odpowiedzialność. Zależy nam na tym, by skutkiem systematycznie i starannie prowadzonej dokumentacji, były prawidłowe rozliczenia z urzędem skarbowym. Jesteśmy świadomi tego, że najmniejszy nawet błąd księgowego może mieć poważne konsekwencje. Jak więc rozsądnie wybrać biuro rachunkowe i na co zwracać uwagę szukając tego odpowiedniego? Oto kilka praktycznych porad.

Wiarygodność kompetencji i uprawnień pracowników biura księgowego

Przed wyborem konkretnego biura rachunkowego warto sprawdzić poświadczenia uprawnień i poszukać opinii – na przykład online, które świadczyć będą o rzetelnym wywiązywaniu się pracowników biura rachunkowego z powierzanych im obowiązków. Powinniśmy upewnić się, czy usługodawca jest w posiadaniu:

 • certyfikatu Ministra Finansów (istotna jest też jego aktualność) – co daje gwarancję jakości usług,
 • ważnej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Szczególnie istotna jest dla nas wspomniana polisa, ponieważ jej wykupienie przez biuro księgowe.

   Składniki: stanowi zabezpieczenie dla klientów przed ewentualnymi błędami, za które – w przypadku jej braku – odpowiada nie księgowy a podatnik. Dobrze jest także sprawdzić, jakie czynności zostały objęte tym ubezpieczeniem (czy obok tych obowiązkowych znajdują się także inne, np. rozliczenia ZUS). Jej wykupienie nie jest dla właściciela biura rachunkowego tanią inwestycją, jednak gwarantuje nam prawo do odszkodowania, a przy okazji jest dowodem na realną troskę o dobro klienta.
Rozliczenia firm w biurze rachunkowym
Rozliczenia firm w biurze rachunkowym

Komfort korzystania z usług biura rachunkowego

Profesjonalnie prowadzona księgowość firmy powinna gwarantować nam kompleksowe usługi i porady prawne, aby – w przypadku jakichkolwiek pytań czy problemów – nie było konieczności szukania dodatkowej pomocy specjalistów. Przed zdecydowaniem się na korzystanie z usług wybranego biura księgowego warto sprawdzić, czy – w zakresie świadczonych usług rachunkowych – oferuje ono:

   • prowadzenie księgowości uproszczonej w oparciu o księgi przychodów i rozchodów (KPiR) oraz pełnej księgowości,
   • administrowanie kadrami i płacami (KiP),
   • kompleksowe świadczenia w zakresie: reprezentacji, doradztwa, negocjacji, konsultacji, windykacji,
   • usługi dodatkowe (np. w postaci sprzedaży spółek, finansowania czy audytów).

Mając pewność, że – zawierając współpracę z biurem rachunkowym – możemy liczyć nie tylko na rzetelne prowadzenie spraw rozliczeniowych firmy, ale i wsparcie w zakresie innych usług rachunkowych, obdarzamy je większym zaufaniem.

Klienci zawsze na pierwszym miejscu

Korzystny dla wygody klienta jest również nieograniczony godzinami otwarcia biura kontakt z księgową. Obecnie najpopularniejszą formą porozumiewania się jest korzystanie z poczty elektronicznej, za której pomocą możemy zwrócić się do specjalisty z pytaniem czy prośbą o fachową poradę.

Wybierając biuro rachunkowe dla firmy, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wiarygodność, kompetencje, uprawnienia i komfort korzystania z usług. Wszystko to bowiem składa się na sprawną i satysfakcjonującą obie strony współpracę, czego efektem jest prawidłowo funkcjonujące przedsiębiorstwo.

Oceń