Strona główna » Art. zewnętrzny » Wybór wagi samochodowej – od czego zacząć?

Wybór wagi samochodowej – od czego zacząć?

W wielu branżach bardzo istotne jest precyzyjne ważenie produktów. Chodzi tu przede wszystkim o przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją dóbr, gospodarstwa rolnicze, czy firmy logistyczne. Nikt nie wyobraża sobie prowadzenia tego typu firmy, bez precyzyjnego ustalania ciężaru towarów. W wielu przypadkach masę dóbr określa się na podstawie ciężaru całego pojazdu. Do wykonania pomiarów konieczne jest wykorzystanie profesjonalnej wagi samochodowej.

Czym są wagi samochodowe?

Wagi samochodowe są to urządzenia, za pomocą których dokonuje się pomiaru masy pojazdów, głównie ciężarowych i dostawczych. Taki osprzęt spotyka się w punktach kontroli celnej oraz w miejscach załadunkowych przedsiębiorstw, które dokonują ważenia towarów. Istnieje kilka rodzajów wag samochodowych. Ze względu na  rodzaj pomiaru, wyróżnia się urządzenia elektroniczne, mechaniczne i elektro-mechaniczne. Wagi różnią się między sobą również ze względu na rodzaj nawierzchni: stalową, betonową lub betonowo-stalową. Oczywiście wyróżnia się wagi o różnych wymiarach, które są uzależnione od wielkości ważonego pojazdu. Przykładowo, samochody o masie całkowitej do 60 ton mogą być ważone na urządzeniach o wymiarach 24×3 metry.

Jak zbudowana jest waga samochodowa?

W przypadku wag betonowych i metalowych stosuje się tzw. konstrukcję modułową, która pozwala tworzyć urządzenia o większej długości. Dzięki niej możliwe jest stworzenie wagi o długości 4-28 metrów. Za pomiar ciężaru pojazdu odpowiadają wbudowane w konstrukcję czujniki tensometryczne. Istnieją wagi najazdowe, które montuje się na stałe i nie można ich przenosić w inne miejsce. Dlatego tak ważne jest dokładne zmierzenie dostępnego metrażu i wyznaczenie miejsca umiejscowienia konstrukcji. Pojazd musi mieć swobodę wjazdu i wyjazdu z wagi. Trzeba pamiętać, że samochody ciężarowe mają olbrzymich gabarytów ładunki, więc projekt montażu wagi jest bardzo istotny. Prawidłowy pomiar może być wykonany tylko wtedy, gdy pojazd stoi na wadze wszystkimi kołami. Urządzenia betonowe występują w wersji najazdowej i wgłębionej. Tworzone są one z betonu nieabsorbującego wody. Wagi stalowe wykonuje się głównie w postaci najazdowej, a ich powłoki pokrywa się warstwą antykorozyjną.

Gdzie kupić wagę samochodową?

Jeśli planujemy zakup wagi samochodowej, najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się produkcją takiego osprzętu. Wysokiej jakości urządzenia dostępne są np. na: https://www.tamtrongroup.com/pl/product/wagi-samochodowe-prefabrykowane/. Przy zakupach w zaufanym punkcie o wysokiej renomie możemy liczyć na pomoc i doradztwo doświadczonych konsultantów. Poza tym, wiele przedsiębiorstw proponuje wagi samochodowe połączone z systemem zarządzania danymi z pomiarów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm prowadzących zestawienia ważeń. Automatyzacja bazy danych ułatwia przygotowywanie raportów i monitorowanie aktualnych wyników pomiarów. Poza tym, mając dostęp do wyników z danego okresu można w prosty sposób wypisać prognozy dla przedsiębiorstwa na kolejne miesiące czy lata.  

Oceń