We wrześniu pod hasłem WOLONTARIAT – AKTYWNI W SOPOCIE ruszyła kampania społeczna promująca sopocki wolontariat wśród mieszkańców miasta i osób tu przebywających. Kampania zachęcać będzie do wolontaryjnej aktywności pokazując różnorodność inicjatyw i działań, które czekają na sopockich wolontariuszy. Skierowana do różnych grup społecznych – zgodnie z zasadą, że wolontariat jest dla wszystkich, przełamując stereotyp bezinteresowności, pokaże korzyści jakie może przynieść bycie aktywnym wolontariuszem właśnie tu – w Sopocie.
Co wyróżnia wolontaryjną aktywność organizowaną w nadmorskim kurorcie?
W Sopocie zarejestrowanych jest ponad 380 organizacji pozarządowych. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców miasta wskaźnik organizacji jest jednym z najwyższych w Polsce. Organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne są podmiotami uprawnionymi do korzystania ze wsparcia wolontaryjnego. Ich działania to potencjalne oferty dla wolontariuszy. Dla sopocian oznacza to ogromną różnorodność możliwości społecznego angażowania się.
Sopot to wyjątkowo atrakcyjna przestrzeń miejska z licznymi, odbywającymi się przez cały rok wydarzeniami. Są wśród nich prestiżowe festiwale, międzynarodowe imprezy sportowe, ciekawe wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne, na których nie tylko warto być, ale także, jak będzie można się przekonać, na których można i warto być wolontariuszem.
Sopocianie – aktywni mieszkańcy, świadomi swoich potrzeb i możliwości, często dumni ze swojego miasta, chcący mieć wpływ na jego wizerunek. Kampania przekonywać będzie, że wolontariat to przestrzeń, w której można realizować swoje potrzeby, jednocześnie działając dla pożytku społecznego, powodując realną zmianę w swoim otoczeniu.
Osoby, które zdecydują się na przygodę z wolontariatem w Sopocie, będą mogły liczyć na stałe wsparcie. Na początek organizatorzy proponują warsztaty przygotowujące do podjęcia wolontariatu, które pozwolą dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i zainteresowań wolontariusza. Sopot zadba o swoich ochotników organizując dla nich atrakcyjne spotkania integracyjne, a ci najbardziej aktywni otrzymają specjalne zaproszenia do ciekawych sopockich instytucji, poznając ich pracę „od kuchni”. Wolontariusze będą też mogli brać udział w rozmaitych warsztatach artystycznych i ogólnorozwojowych przygotowywanych dla nich przez sopocki III sektor. Zajęcia bębniarskie, fotograficzne, warsztaty ceramiczne – to początek długiej listy propozycji.
Jednym z narzędzi pośrednictwa wolontariatu i rekrutacji wolontariuszy jest strona internetowa www.wolontariat.sopot.pl . To funkcjonalny, interaktywny portal, na którym będzie można znaleźć oferty wolontariatu według kategorii – w zależności od rodzaju proponowanej aktywności ( np. wolontariat sportowy, kulturalny, pomocowy, na rzecz zwierząt…). Strona służyć będzie także promocji sopockich wydarzeń i przedsięwzięć prezentowanych w formie kalendarza. Na portalu znajdą się relacje z wolontariatu akcyjnego oraz reportaże pokazujące portrety sopockich wolontariuszy – ich doświadczenia i historie. Portal współtworzyć będą wolontariusze – już teraz zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane wolontariatem dziennikarskim, a także tych, którzy chcieliby przygotowywać fotoreportaże.
„Ważnym sposobem rekrutacji wolontariuszy będą także spotkania prowadzone przez animatorów wolontariatu wszędzie tam, gdzie można znaleźć potencjalnych ochotników: w szkołach, na uczelniach, na sopockich uniwersytetach III wieku, wśród pracowników sopockich firm, na miejskich imprezach i wydarzeniach. Zachęcając do wolontariatu będziemy wskazywać korzyści z nim związane. Bo wolontariat to doskonała okazja, aby realizować także swoje potrzeby – i nic w tym złego, ważne tylko, aby być ich świadomym, aby uczciwie je zweryfikować” – mówi Agnieszka Kobierowska, specjalistka ds. wolontariatu w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych.
Regularnie, raz w miesiącu w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Marynarzy 4 odbywać się będą spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych podjęciem wolontariatu. Najbliższe – 19 września/poniedziałek w godz. 17.00- 18.30.
Równolegle z animowaniem wolontariuszy, sopockie organizacje pozarządowe i instytucje publiczne będą przygotowywane do współpracy z nimi. Otrzymają m.in. pomoc w przygotowaniu ofert i narzędzia promocji, wiedzę jak motywować wolontariuszy, jak organizować wolontariat zgodnie z wymogami formalno-prawnymi, oraz stałą pomoc w rekrutacji wolontariuszy.
Nad jakością sopockiego wolontariatu czuwać będzie powołany w czerwcu br. zespół Sopockich Rzeczników Wolontariatu. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kilkunastu organizacji pozarządowych i instytucji publicznych z Sopotu – eksperci z doświadczeniem w organizacji i koordynacji wolontariatu. Rzecznicy od września pracować będą nad spójnością sopockiego wolontariatu, stworzą standardy dzięki którym każdy wolontariusz w każdej sopockiej organizacji czy instytucji będzie traktowany tak samo dobrze i odpowiedzialnie.
Znaki rozpoznawcze „Wolontariat – Aktywni w Sopocie” to logo i plakat autorstwa Jacka Staniszewskiego – znanego artysty grafika – sopocianina. Kampania rozpoczęła się podczas Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych 10 września.
Operatorem kampanii, jednocześnie biurem pośrednictwa wolontariatu jest Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Marynarzy 4), kontakt: a.kobierowska@wolontariat.sopot.pl; tel. 58 341 83 52; kom.690 595 033.
Kampania „Wolontariat – Aktywni w Sopocie” to jedno z działań projektu „Wolontariat to pasja działania. Systemowe rozwiązania na rzecz rozwoju wolontariatu w Sopocie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji w partnerstwie z Urzędem Miasta Sopotu i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Zadanie jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz z Gminy Miasta Sopotu.