Together Magazyn » Aktualności » Festiwal Monumental Art nominowany do Skrzydeł Trójmiasta!

Festiwal Monumental Art nominowany do Skrzydeł Trójmiasta!

Za konsekwentną i udaną realizację galerii wielkoformatowych prac na elewacjach budynków mieszkalnych, za ożywienie przestrzeni szarego blokowiska i uczynienia z Zaspy zagłębia muralu. Tak na portalu Trójmiasto.pl opisana jest nominacja dla Festiwalu Monumental Art do nagrody Skrzydła Trójmiasta 2016 w kategorii „Kulturalne Ożywienie Trójmiasta”. Zapraszamy do głosowania: www.skrzydla.trojmiasto.pl/nominowani/#Kulturalne-Ozywienie-Trojmiasta.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie to 59 wielkoformatowych murali, 19 pomalowanych wiatrołapów i tysiące odwiedzających podczas spacerów: z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami (3 540 osób) oraz indywidualnych.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Murali na Zaspie zorganizował w 1997 roku, w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska, Rafał Roskowiński – pionier muralu w Polsce. W 2008 roku idea malowania murali na Zaspie wróciła dzięki staraniom Gdańska o tytuł Europejską Stolicę Kultury 2016. Pierwsza edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art odbyła się w 2009 roku. Jego kuratorem był Piotr Szwabe, a koordynatorką Barbara Sroka. Organizatorem Monumental Art jest Instytut Kultury Miejskiej. Wielkoformatowe obrazy na Zaspie tworzą także adepci Gdańskiej Szkoły Muralu, którzy w ciągu roku doskonalą swoje umiejętności na warsztatach, a cykl kończą wspólną realizacją muralu. Ich prace można znaleźć na Zaspie, w Wiźnie, Gandawie, Kiszyniowie lub Bukareszcie.

– Cieszymy się z nominacji, a szczególnie z docenienia konsekwencji w budowaniu kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie. Warto podkreślić, że to nie tylko zasługa artystów malujących murale, ale ogromną pracę wykonują na co dzień Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, oprowadzając po kolekcji. To oni są najlepszymi ambasadorami murali na Zaspie!

Zapraszamy do głosowania na Festiwal Monumental Art w konkursie „Skrzydła Trójmiasta”: http://skrzydla.trojmiasto.pl/nominowani/#Kulturalne-Ozywienie-Trojmiasta.

Nagrodę Skrzydła Trójmiasta przyznają czytelnicy Portalu. Statuetka trafia do instytucji oraz inicjatyw, które zmieniają oblicze Trójmiasta oraz budują jego pozytywny wizerunek. Idea nagrody zakłada promowanie wydarzeń, przedsięwzięć oraz osób, które sprawiają, że w Trójmieście żyje się lepiej, pracuje ciekawiej i wypoczywa pełniej. 31 nominowanych ubiega się od dziś o głosy mieszkańców Trójmiasta. Czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu internetowym wskażą, kto najbardziej zasługuje na to wyróżnienie.


Nagrody Skrzydła Trójmiasta zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która 6 października odbędzie się w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Głosowanie rusza już dziś, 15 września i potrwa do 5 października.

 

Oceń