Woda mineralna zagościła na stałe w naszej codziennej diecie. Niezaprzeczalnie niesie ze sobą korzyści dla naszego zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. Kilkadziesiąt lat temu, nie była w naszym kraju produktem aż tak powszechnym oraz dostępnym w jakże szerokiej ofercie. Zatem przyjrzyjmy się jej trochę bliżej wodzie mineralnej.
Mineralna we własnej „postaci”
Jaką wodę możemy nazwać terminem „woda mineralna”? Podstawowym kryterium, korzystając z którego, możemy określić, o jakiej wodzie mówimy, jest ilość zawartych w niej składników mineralnych. Dla wody określanej mianem wody mineralnej powinna ona wynosić powyżej 500 mg/l do około 1000 mg/l.
Z uwagi na jej wysokie wysycenie minerałami takimi jak: wapń, sód, potas czy żelazo oraz zakładając, że ich stężenie jest na odpowiednim poziomie, woda mineralna oferuje naszemu organizmowi znacznie większą dawkę tych substancji niż woda źródlana. Charakteryzuje się ona również oryginalnym, często bardzo zdecydowanym smakiem, który szeroka grupa konsumentów uważa za jej ogromny atut.
Zawarte w niej minerały, będące jej głównym, ale nie jedynym dobrodziejstwem, są pozyskiwane z gleby lub skał. Fakt ten spowodowany jest, jakże korzystną dla nas właściwością wody. Woda ma bowiem wyjątkową zdolność, do rozpuszczania substancji mineralnych.
Nazwy „woda mineralna”, użyto po raz pierwszy w roku 1911 w niemieckiej, uzdrowiskowej miejscowości Bad Nauheim. Miało w trakcie obrad Międzynarodowego Kongresu, który zajmował się leczniczymi właściwościami wód podziemnych oraz borowin.
Kto powinien pić wodę mineralną?
- Osoby przebywające w wysokich temperaturach, ciepłym klimacie;
- Osoby uprawiające sport;
- Osoby aktywne fizycznie, np. pracujące fizyczne;
- Osoby, które mają problemy z układem trawienia;
- Osoby, którym doskwierają problemy żołądkowe;
- Osoby, które cierpią na osteoporozę.
Wpływ substancji mineralnych zawartych w wodzie na funkcje organizm
Spróbujmy zatem określić wpływ, jaki substancje, występujące w wodzie mineralnej w postaci jonów, mają na nasz organizm oraz jakie korzyści ze sobą niosą.
Kationy:
- Potasu – skutecznie wspiera nasz układ nerwowy, dzięki niemu prawidłowo funkcjonują nasze mięśnie. Wydatnie wspomaga naszą koncentrację oraz poprawia pamięć;
- Wapnia – substancja będąca budulcem naszych kości oraz zębów, ma wpływ na krzepliwość krwi oraz wspomaga przemianę materii;
- Sodu – mającego, bardzo szerokie zastosowanie: wspiera pracę naszego serca, reguluje ciśnienie krwi. Ma pozytywny wpływ na właściwą równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu, jak również bierze udział w procesie wchłaniania wielu cennych składników odżywczych;
- Magnezu – jest sojusznikiem naszego systemu sercowo-naczyniowego, nieoceniony dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego.
Aniony:
- Chloru – wspiera właściwą gospodarkę wodną naszego organizmu, jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego poziomu pH. Wspiera procesy trawienne;
- Siarki – wspiera naszą wątrobę, co ma bezpośredni wpływ na oczyszczanie z toksyn naszego organizmu, uelastycznia stawy, jest budulcem aminokwasów. Korzystnie działa na kondycję naszej skóry, paznokci i włosów;
- Wodorowęglanowy – reguluje produkcję insuliny, zobojętnia kwasy żołądkowe, co jest bardzo korzystne dla osób z tzw. nadkwasotą.
Wiemy już, jaki wpływ na nasz organizm mają zawarte w niej jony. Czytajmy więc uważnie etykiety ze składem mineralnym wody. Wybierajmy tę optymalną dla naszych potrzeb. Niech będzie to woda mineralna, dzięki której, dostarczymy sobie niezbędnych substancji mineralnych. W ten nieskomplikowany sposób zadbamy o nasze właściwe nawodnienie oraz równowagę kwasowo-zasadową, a co za tym idzie, przeciwstawimy się skutecznie zakwaszeniu organizmu. Przyniesie to niewątpliwe pozytywne efekty dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.
Pamiętajmy jednak, aby odpowiednią dla nas wodę mineralną, pić we właściwy, najbardziej efektywny sposób. Za taki eksperci uznają systematyczne picie w niezbyt dużych ilościach. Wówczas nasz organizm najskuteczniej przyswoi zawarte w niej składniki mineralne. Ważne jest również, aby nasze dzieci piły wodę najwyższej jakości. Dystrybutor wody dla dzieci w szkole to świetny pomysł, by zapewnić im odpowiednie nawodnienie organizmu.
Wody mineralne w Polsce
W Polsce początki pozyskiwania wód mineralnych na szerszą skalę datowane są na rok 1800. Natomiast do roku 1992 formalnie zarejestrowanych było tylko jej 28 źródeł, co wiązało się z bardzo rygorystycznymi wymogami sanitarnymi. Obecnie źródła wód mineralnych eksploatowane są w 40 miejscowościach na terenie naszego kraju. Najbardziej znane z nich to: Ciechocinek, Kołobrzeg, Iwonicz, Polanica, Krynica, Muszyna, Nałęczów, Szczawnica oraz Wysowa.
Obecnie konsumenci mogą nabyć około 69 marek wód mineralnych, nie zaliczając do tej puli wód klasyfikowanych jako lecznicze.
Polskie wody mineralne są cenione na całym świecie i eksportowane do wielu krajów na wszystkich kontynentach. Dlatego mając tak łatwy do nich dostęp, sięgajmy po nasze “dobra narodowe” jak najczęściej i to nie tylko w upalne dni.