Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak przebiega zabieg laserowej korekty wzroku?

Jak przebiega zabieg laserowej korekty wzroku?

Blisko połowa Polaków zmaga się z różnymi wadami wzroku. W efekcie są oni postawieni przed wyborem codziennego noszenia okularów lub też zakładania soczewek. Niewątpliwe ułatwiają i usprawniają one codzienne funkcjonowanie, stając się niezbędnym elementem używanym każdego dnia. A co, jeśli istnieje inne innowacyjne rozwiązanie pozwalające na zlikwidowanie wad wzroku? Mowa tu oczywiście o laserowej korekcji wzroku. Czym dokładnie ona jest i jak przebiega ten zabieg?

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest doskonałą, ale przede wszystkim bezpieczną alternatywą dla dobrze każdemu znanych i powszechnie stosowanych okularów lub soczewek. Metoda przy użyciu lasera pozwala na przywrócenie pełnej ostrości widzenia, gdzie w przypadku szkieł leczenie polega tylko na korygowaniu istniejącej już wady. Jej początki sięgają już lat 50 ubiegłego stulecia!

Laserowa korekcja wzroku daje możliwość bądź pełnego wyeliminowania konieczności noszenia okularów lub soczewek lub też maksymalnego zminimalizowania tej potrzeby. 

Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Należy się tu odwołać do niczego innego jak właśnie do zasad optyki. U osób cierpiących na daleko- lub krótkowzroczność promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, co prowadzi do powstania nieostrego obrazu. Natomiast u osób zdrowych promienie te skupiają się na siatkówce, gdyż są załamywane na rogówce gałki ocznej. Laserowa korekcja wzorku ma zatem na celu zmianę kształtu rogówki w ten sposób, aby promienie przez nią załamywane skupiały się i padały na siatkówkę. 

Zabieg ten służy do korygowania krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Należy jednak wiedzieć, że laserowa korekcja nie pomoże w przypadku starczowzroczności, gdyż wraz z wiekiem zanika elastyczność soczewki, przez co oko traci zdolność dobrego widzenia zarówno z daleka jak i bliska.

Jak przebiega zabieg laserowej korekty wzroku? Poszczególne etapy krok po kroku

Do tego zabiegu mogą przystąpić jedynie osoby, które przeszyły badania kwalifikacyjne. Rozumie się przez to ogólny wywiad na temat stanu zdrowia oraz badania okulistyczne. Co ważne, laserowa korekcja dostępna jest dla osób, które ukończyły 21 rok życia.Wynika to z tego, że na wcześniejszych etapach wady wzroku mogą się jeszcze rozwijać, co utrudnia ich kwalifikację.

Do przeciwwskazań zalicza się między innymi cukrzycę, silne alergie, choroby autoimmunologiczne, wirusowe zapalenie rogówki, zespół suchego oka, choroby naczyniowe oka czy oczopląs.

 

 

Zabieg laserowej korekcji wzroku rok po kroku

  1. Pierwszym etapem są oczywiście badania kwalifikujące, które decydują czy pacjent może zostać poddany temu zabiegowi.
  2. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po podaniu specjalnych kropli znieczulających do oczu następuje rozszerzenie oraz unieruchomienie powiek. 
  3. Kolejnym etapem jest użycie lasera. Moc wiązki światła laserowego jest dobierana indywidualnie dla każdego z pacjentów na podstawie wcześniejszych badań. Częstotliwość z jaką działa laser to 750 Hz i koryguje 1 dioptrię w ciągu 1,5 sekundy, co sprawia, że zabieg jest przebiega sprawnie i szybko. Co ważne, jest on w pełni bezpieczny, ponieważ laser posiada system śledzenia ruchów gałki ocznej w aż 6 płaszczyznach. Całość odbywa się bezdotykowo, czyli bez konieczności dotykania oka.

Cały zabieg trwa dosłownie kilkanaście minut oraz zapewnia długotrwałe efekty.  Wszystko odbywa się z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, który poza bezpieczeństwem gwarantuje również natychmiastowe efekty. Kolejną zaletą jest także krótki czas rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może bardzo szybko powrócić do codziennych czynności. 

 

5/5 – (1 głosów)