Odkąd za sprawą pochodzącego z Wisły Adama Małysza skoki narciarskie zawładnęły sercami Polaków, wszyscy chyba wiemy, gdzie znajduje się ta miejscowość i jakie atrakcje oferuje. A jest ich sporo! Co dla narciarzy i snowboardzistów przygotowała Wisła? Stoki, noclegi, dodatkowe rozrywki – sprawdzamy, co warto odwiedzić!
Wisła to niewielka miejscowość, która leży praktycznie przy samej granicy z Czechami. Jest to Beskid Śląski, stąd też rodowici mieszkańcy tego miasta określani są mianem górali śląskich. A jeśli chodzi o jego nazwę, nie mogłaby być chyba inna, ponieważ to właśnie tam ma swoje źródło największa rzeka w naszym kraju – rzecz jasna, Wisła.
Znajdujące się tam potoki, malownicze góry, piękne lasy – wszystko to sprawia, że to właśnie turystyka jest jednym z największych potencjałów tego miejsca, co zostało znakomicie wykorzystane. Co warto wiedzieć o Wiśle – stokach, okolicznej infrastrukturze i noclegach – jeśli zdecydujesz się na zimowy wyjazd właśnie tutaj?
Wisła – stoki narciarskie
Na jaką liczbę turystów przygotowana jest Wisła? Stoki na pewno na ogromną! Wyciągów narciarskich jest bowiem kilkanaście. Podobnie jak szkółek, które uczą jazdy na nartach oraz snowboardzie, co pozwala korzystać z uroków zimy zarówno osobom, które jeżdżą na bardzo wysokim poziomie, jak i początkującym. W okolicy stoków jest też kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego, więc spokojnie można wybrać się bez własnych nart, a i tak będzie można cieszyć się śnieżnym szaleństwem. Co jeszcze warto wiedzieć o stokach w Wiśle?
- Znajduje się tam 7 wyciągów krzesełkowych.
- Znaczna część ma oświetlone trasy, co pozwala również na wieczorną jazdę.
- Trasy są odpowiednio ratrakowane, a jeśli jest taka konieczność – są też sztucznie dośnieżane.
- Niektóre wiślańskie stoki udostępniają na swoich stronach internetowych obraz z kamery, która znajduje się na stoku, co na bieżąco pozwala sprawdzać warunki oraz zagęszczenie na trasie – np. stacja narciarska Cieńków, Nowa Osada czy Pasieki.
- Jeśli chodzi o najmłodszych, poza standardowymi indywidualnymi zajęciami z instruktorem, jest też możliwość skorzystania z tzw. przedszkola narciarskiego – zwykle są to kilkudniowe „turnusy”, w trakcie których na kilka godzin dziennie dzieci zyskują opiekę instruktorów, mają zagwarantowane posiłki, dostęp do sali zabaw etc.
Narciarstwo ma różne oblicza!
Wisła, poza stokami do narciarstwa zjazdowego, ma też świetnie przygotowane trasy do „biegówek” – część z nich znajduje się na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a jeśli ktoś szuka bardziej profesjonalnych warunków, na pewno znajdzie je na trasach biegowych na Kubalonce. Opiekuje się nimi bezpośrednio Polski Związek Narciarski, a czasami można spotkać tam trenującą kadrę Polski. Trasy są przygotowane zarówno do stylu klasycznego, jak i dowolnego – spełniają wymogi FIS.
Przyglądając się temu, jakie zaplecze narciarskie ma Wisła – stoki, wyciągi, trasy – nie można pominąć jednego z naszych sportów narodowych! Na terenie Wisły znajduje się aż 5 skoczni narciarskich, a jedna z nich od kilku lat gości zawodników rywalizujących w Pucharze Świata – mowa o skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. W tym czasie opisywana tu miejscowość jest oblegana przez międzynarodowych gości. Jeśli więc masz w planach wizytę właśnie w sezonie startowym skoczków – lepiej nocleg zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Wisła – gdzie się zatrzymać?
Pod tym względem nie powinno być problemu, choć – jak to zostało wspomniane – planując wyjazd w sezonie wakacji letnich lub ferii zimowych, lepiej zrobić wstępną rezerwację wcześniej. Niektóre miejsca, w razie zmiany planów, oferują bezpłatną anulację – tego typu oferty znaleźć można m.in. na stronie Travelist. Co ważne, na wspomnianym portalu dostępne są liczne oferty promocyjne, jak np. 51% rabatu na nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu położonym zaledwie 10 minut od skoczni im. Adama Małysza czy 14% zniżki na nocleg w 5-gwiazdkowym hotelu Crystal Mountain, który ma jeden z największych hotelowych aquaparków w Polsce! Różnego rodzaju promocje pozwolą sporo zaoszczędzić, a może okazać się to naprawdę istotne, ponieważ Wisła nie należy do najtańszych – jest znakomicie przygotowana na potrzeby turystów, ale to wymaga pewnej inwestycji.
Szacunkowe dane wskazują jednak, że w Wiśle znajduje się nawet ponad 13 tys. miejsc noclegowych, które ulokowane są w blisko 400 różnych obiektach. Są to zarówno hotele w górach, jak i pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, apartamenty czy kwatery u osób prywatnych. Generalnie nie powinno być więc trudności ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie noclegu – dostosowanego tak do potrzeb, jak i budżetu (znajdą się propozycje na każdą kieszeń). Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wspomniane aspekty, lecz także lokalizację. Zwłaszcza jeśli jest to wyjazd typowo narciarski czy snowboardowy – bliskość stoków będzie ogromnym atutem.