Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kadzidłowiec indyjski – jak wspomaga nasze zdrowie?
lb kadzidlowiecindyjski-jakwspomaganaszezdrowie-min

Kadzidłowiec indyjski – jak wspomaga nasze zdrowie?

Kadzidłowiec indyjski i kurkuma coraz częściej stanowią składniki m.in. suplementów na stawy. Sam kadzidłowiec wykazuje jednak nie tylko właściwości wspomagające zdrowie. Dowiedz się jaki wpływ na zdrowie ma zawarty w nim kwas bosweliowy.

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) – wstęp

Kadzidłowiec indyjski, którego łacińska nazwa brzmi Boswellia serrata, jest niedużym drzewem liściastym, które naturalnie występuje w górzystych obszarach Bliskiego Wschodu, Indii oraz Afryki Północnej. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim medycynie ajurwedyjskiej. Od niepamiętnych czasów, kadzidłowiec indyjski stosowano w niej jako suplement diety. Uważano, że pomaga zadbać o zdrowe stawy, wpływac na zdrowie żołądka i jelit.

Ekstrakt z kadzidłowca uzyskuje się z oleożywicy, czyli soków drzewa. Wykorzystuje się go zarówno w medycynie i suplementacji diety, jak i do produkcji charakterystycznie pachnących kadzideł.

Kadzidłowiec – właściwości wspomagające zdrowie

Wyróżnić należy cztery, doskonale przebadane i udokumentowane właściwości kadzidłowca indyjskiego. Są to:

  1. Wsparcie ruchomości stawów i łagodzenie dolegliwości z nimi związanych.
  2. Wsparcie układu oddechowego i drożności zatok.
  3. Ochrona błony śluzowej jelit i pozytywny wpływ na ich pracę.
  4. Pozytywne oddziaływanie na nastrój i obniżanie uczucia lęku.

Kadzidłowiec indyjski można stosować zatem przede wszystkim na stawy (wówczas jest to najczęściej mieszanka kadzidłowiec i kurkuma), zatoki, jelita oraz wsparcia dobrego samopoczucia i funkcji psychicznych.

Więcej o właściwościach kadzidłowca indyjskiego dowiesz się z artykułu: pure4me.pl/blog/kadzidlowiec-indyjski-i-kurkuma, a na blogu serwisu personalizowanych suplementów diety Pure4me znajdziesz też więcej ciekawych porad na temat suplementacji. Możesz także skorzystać z personalizacji suplementacji i dobraniu odpowiedniego składu pod Twoje potrzeby.

Jak działa kadzidłowiec indyjski?

Kadzidłowiec indyjski zawiera aż cztery rodzaje kwasów bosweliowych, z których za najsilniejszy uważa się AKBA, czyli kwas acetylo-11-keto-β-bosweliowy. Współczesna medycyna sugeruje, że właściwości kadzidłowca powiązane są właśnie z nimi. Istnieją badania, które udowodniły, że kwas bosweliowy może zapobiegać tworzeniu się leukotrienów w organizmie. Za ich syntezę odpowiada 5-lipooksygenaza. W ten sposób kadzidłowiec indyjski pomaga chronić jelita, stawy i układ oddechowy.

Roślina ta zawiera także octanu incenzolu -substancję pobudzającą receptory odpowiedzialne za kontrolę nastroju. Warto przy tym zauważyć, że kadzidłowiec indyjski to adaptogen – roślina, która holistycznie dba o ciało i umysł.

Preparaty zawierające kadzidłowiec indyjski

Z uwagi na długą tradycję stosowania w medycynie ludowej oraz potwierdzone wyniki współczesnych badań medycznych, ekstrakt z kadzidłowca, a także jego formę sproszkowaną można nabyć w rozmaitego rodzaju preparatach. Najpowszechniejsze z nich to suplementy diety na stawy, które często noszą jego łacińską nazwę Boswellia serrata. W Polsce kadzidłowiec indyjski dostępny jest w saszetkach (właśnie u wspomnianej wyżej marki Pure4me, która łączy go z równie korzystną dla stawów kurkuminą), kapsułkach i tabletkach.

Co istotne, preparaty zawierające kadzidłowiec indyjski rozróżnia się przede wszystkim z uwagi na stężenie w nich kwasu bosweliowego. W zależności od przyczyny chęci do rozpoczęcia suplementacji należy najpierw udać się na konsultacje do lekarza i dobrać odpowiedni suplement diety. Kadzidłowiec indyjski nie jest zalecany kobietom ciężarnym ani karmiącym.

Oceń