Together Magazyn » Aktualności » WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Gdańsku i Gdyni ruszyły pełną parą.

5-6 listopada w Galerii Bałtyckiej, Rivierze oraz Klifie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Piotra i Innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Piotra liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Trójmiasta i okolic.

Piotr Bober to 37-letni ojciec ukochanego syna Filipa i miłośnik sportów walki. Piotr w swoim życiu stoczył bardzo ważną bitwę. Dokładnie 7 lat temu wygrał z nowotworem. Myślał, że najgorsze ma już za sobą. Niestety, 31 sierpnia 2016 roku ponownie został wystawiony na próbę. Padła diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna, która była szokiem zarówno dla niego jak i najbliższych. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Piotra na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych Dawców, i ponad 28 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Piotrem.

Rodzina i przyjaciele Piotr nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano organizacje, szkoły, przedszkola i oczywiście media. W przygotowanie akcji zaangażowały się Urząd Miejski w Gdańsku i Urząd Miasta Gdyni.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji weźmie udział ponad 20 wolontariuszy.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 5 – 6 listopada 2016 r.

Godzina: 10:00 – 20:00

W trzech lokalizacjach równocześnie:

  1. Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzka 141, Gdańsk
  2. Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2, Gdynia

  3. Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia

kkkkk

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 970 000 (wrzesień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 440 (wrzesień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Oceń