Together Magazyn » Art. zewnętrzny » WF w domu – jak zachęcać dziecko do ćwiczeń w domu?
-

WF w domu – jak zachęcać dziecko do ćwiczeń w domu?

Nauczanie zdalne w czasie pandemii to nie tylko wyzwanie dla nauczycieli i dzieci, ale także każdego rodzica. Zajęcia, które odbywały się w szkolnej ławce łatwo zastąpić domowym biurkiem, ale co z wychowaniem fizycznym? Jeśli Twoje dziecko unikało szkolnego boiska, czas na zmiany! W przypadku WF-u w domu Ty decydujesz o formie aktywności – sport to zabawa, zapomnij o klasowych wymaganiach. Wspólne zajęcia mogą zmienić Twoje dziecko z komputerowego geeka w sportowego freaka. Podpowiadamy, jak to zrobić, do dzieła!

Zapomnij o programie nauczania. WF w domu to nie przymus, a zabawa!

W przeciwieństwie do języka polskiego czy matematyki, WF w domu ciężko jest sobie wyobrazić. Czy bez wsparcia nauczyciela i wykształcenia w tej dziedzinie można zaszczepić w dziecku miłość do sportu? Oczywiście, że tak! Czasem to właśnie forma zajęć powoduje, że maluch woli poprosić o zwolnienie i tylko przyglądać się koleżankom oraz kolegom.

Ciekawostka: Badania wykazują, że ok. 15% uczniów w podstawówce nie ćwiczy na lekcjach WF-u. Ich liczba rośnie wraz z wiekiem. Częściej zwalniane z zajęć są dziewczynki niż chłopcy.

Chociaż WF w domu może początkowo wydawać się czymś abstrakcyjnym, zapewniamy, że da się skutecznie oderwać dziecko od komputera. Nie bój się korzystać z internetowych porad – portale społecznościowe, filmiki wideo czy relacje live mogą być dla Ciebie inspiracją.

-

Pamiętaj, że dziecko powinno czuć się komfortowo. Wybierzcie wspólnie strój, który będzie wywoływać u dziecka uśmiech na twarzy: https://endo.pl/spodnie-dresowe-dla-dzieci. Kolorowy dres na pewno będzie kojarzyć się z czymś przyjemnym i zabawnym, a nie wymuszonym.

Myśl kreatywnie i pozwól działać swojej wyobraźni. Stwórz z krzeseł i butelek tor przeszkód. Wykorzystaj bok kanapy albo jej oparcie – pracujcie nad zachowaniem równowagi. Pomóc Ci może także skakanka, hula-hop czy guma do skakania. Rozmawiaj też z innymi mamami. WF w domu z rówieśnikami, nawet w wersji online może wzmocnić przyjaźnie i wprowadzić zdrową rywalizację. Najważniejsza powinna być jednak zabawa, a nie rezultat ćwiczeń czy wyniki.

Wspólny WF w domu, czyli bądź dla dziecka przykładem

Największym autorytetem, szczególnie w okresie dojrzewania, są rodzice. To właśnie Twoje zachowanie wpływa na reakcje oraz postępowanie dziecka. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale również umysł i to bez względu na wiek. WF w domu może być dla Ciebie szansą na poprawienie relacji z synem lub córką. Wspólne ćwiczenia zbliżą was i dodadzą lekkości codziennym zadaniom.

  1. Czas na sprzątnięcie zabawek? W tym samym czasie wykonujcie podskoki na jednej nodze, ale nie zapomnijcie jej zmienić!
  2. Na szafkach zebrał się kurz? Jedną ręką ścierajcie blaty, a drugą róbcie wymachy.
  3. Trzeba poukładać książki? Zbierz ich kilka i trzymając je w rękach, zróbcie przysiady.

Wspólna aktywność sprawi, że nie tylko spędzicie razem więcej czasu, ale też będziesz wiedziała, czy ćwiczenia są wykonywane prawidłowo. Skutecznie oderwiecie się od komputera, czy telefonu. W ramach WF-u w domu można swobodnie odwzorowywać układy taneczne. Warto również korzystać z uroków natury – jeśli pogoda sprzyja, wybierz rower, hulajnogę albo sprawdźcie, co dzieje się na osiedlowym boisku.

WF w domu z ulubionym sportowcem – daj sobie odsapnąć

Twoja pociecha to zapalony fan lub fanka piłki nożnej albo innego sportu drużynowego? Sprawdź, czy w internecie nie znajdziesz sposobów na WF w domu, które proponuje ulubiony piłkarz, siatkarz czy koszykarz. Maluch nie tylko poczuje się bardziej związany z daną dyscypliną. Takie rozwiązanie pobudza także wyobraźnię oraz wzmacnia pewność siebie. Skoro znany sportowiec wykonuje konkretne ćwiczenia i osiąga sukcesy, to każdy idąc tą drogą, może spełniać swoje marzenia. Nie zawsze Ty musisz być przykładem – znani sportowcy również mogą odgrywać rolę autorytetu. Dodatkowo zabawny T-shirt z napisem albo wesołym wzorem (https://endo.pl/bluzki-dla-dzieci) pomoże dziecku poczuć się jak podczas przedmeczowej rozgrzewki.

Oceń