Together Magazyn » Aktualności » Czy warto korzystać z kalendarza ciąży?

Czy warto korzystać z kalendarza ciąży?

Ciąża to okres 9 miesięcy. Trwa on od momentu zapłodnienia do dnia porodu. Pierwsza z tych dat jest zazwyczaj trudna do ustalenia. Z uwagi na to, czas trwania ciąży ustala się na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Od tej chwili w ciele kobiety zaczynają zachodzić zmian i następują one bardzo szybko. Właśnie dlatego powstały kalendarze umożliwiające ciężarnym śledzenie każdego tygodnia ciąży.

Jak wygląda kalendarz ciąży?

Kalendarz ciąży może mieć formę książkową lub elektroniczną. Ta pierwsza opcja to książeczka, która opisuje kolejne tygodnie i umożliwia tworzenie własnych notatek. Stosowana przez lekarzy prowadzących. Druga jest w formie witryny internetowej lub aplikacji. Można z niej korzystać, wchodząc na wybraną stronę o tematyce parentingowej lub pobrać na urządzenie mobilne. Ciąża donoszona to taka, która trwa 40 tygodni. Tyle tygodni wchodzi w skład każdego kalendarza. Są one podzielone na trzy trymestry. Każdy z nich składa się z trzech miesięcy. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie 1-14, drugi 15-27, z kolei trzeci informuje o tym, jak wygląda ciąża w tygodniach 28-40. Kobiety korzystające z wersji internetowej kalendarza mogą w każdej chwili sprawdzić, w którym tygodniu ciąży są. Wystarczy wpisać datę ostatniej miesiączki, a system bezbłędnie obliczy, który to tydzień ciąży. Ciąża w opinii kobiet postępuje w bardzo szybkim tempie. Kalendarz pomoże być na bieżąco ze zmianami następującymi w organizmie matki i dziecka.

O czym nas informuje?

Dzięki kalendarzowi 2024 uzyskamy najbardziej niezbędne dla każdej ciężarnej informacje. Dowiemy się, jakie zmiany w ciele ciężarnej dokonują się w kolejnych tygodniach. Ciąża wpływa na wszystko, począwszy od wyglądu a na samopoczuciu kończąc. Znajdziemy tam również ciekawostki dotyczące zachcianek oraz rzadziej spotykanych symptomów ciąży takich jak np. wyostrzone zmysły. Kalendarz przygotuje swoją użytkowniczkę na niespotykane i często dokuczliwe objawy oraz pomoże się z nimi uporać. Poza tymi informacjami poinformuje i przypomni o niezbędnych badaniach obowiązkowych oraz dodatkowych. Skierowanie na badania z pewnością każda kobieta otrzyma od lekarza prowadzącego ciążę. W kalendarzu może zapisać jego wynik. Równie ważną funkcją kalendarza jest zaspokajanie ciekawości przyszłych matek dotyczącej rozwoju dziecka. Korzystając z kalendarza, ciężarna uzyska informacje o przybliżonej długości płodu lub dziecka oraz wykształconym narządom. Każdy kalendarz informuje o tym, w którym tygodniu ciąży jest ciężarna oraz kiedy nastąpi prawdopodobne rozwiązanie. Są też takie, z których dowiemy się dokładnej daty rozpoczęcia i zakończenia każdego trymestru.

Dlaczego warto z niego korzystać?

Kalendarz ciąży rozkłada czas jej trwania na składniki pierwsze. Wersje internetowe umożliwiają także rozmowy ze specjalistami. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas pierwszej ciąży. Właśnie wtedy kobiety mają najwięcej pytań, czasami tak krępujących, że ten sposób uzyskania informacji jest najlepszy. Ponadto korzystając z kalendarza, możemy uzyskać informacje o przebiegu porodu oraz mieć dostęp do artykułów poświęconych ciąży. Najnowsze kalendarze dostępne są w formie aplikacji. Można ją pobrać na telefon i być na bieżąco ze swoją ciążą. W takim kalendarzu wystarczy uzupełnić parametry początkowe. Aplikacja sama będzie nas powiadamiała, o tym, który tydzień ciąży się zaczyna, jakich symptomów możemy się spodziewać oraz które badania należy w danym momencie wykonać. Główną zaletą kalendarzy w postaci aplikacji jest ich łatwa obsługa. Są one dużym ułatwieniem zwłaszcza dla kobiet będących w kolejnych ciążach. Dla nich właśnie śledzenie jej przebiegu jest czasami niewykonalne z uwagi na brak czasu wynikający z konieczności sprawowania opieki nad pozostałymi dziećmi. Przede wszystkim jednak kalendarz ma na celu niedopuszczenie do zaniedbań, poprzez porównywanie parametrów, objawów oraz wyników badań ciężarnej, z tymi, które on przedstawia.

Autor artykułu: Karolina
Zobacz więcej artykułów na sosrodzice.pl.
Oceń