Together Magazyn » Aktualności » Kilka uwag na temat dni płodnych

Kilka uwag na temat dni płodnych

Na cykl miesiączkowy kobiety składa się kilka okresów, które można w łatwy sposób rozpoznać. Pierwszy dzień cyklu stanowi moment rozpoczęcia krwawienia. Natomiast po czasie menstruacji, a więc mniej więcej po pięciu dniach od dnia początku krwawienia pojawia się u kobiety okres niepłodności względnej tzw. przedowulacyjnej. Tego typu stan jest dość trudny do określenia i nie koniecznie musi występować u każdej kobiety. W czasie jego trwania występują dwa etapy – suchy (charakteryzujący się brakiem obecności śluzu szyjkowego) oraz mokry (podczas którego pojawia się lepka, gęsta i raczej mało obfita wydzielina). U niektórych pań zamiast niepłodności względnej może się pojawić tuż po okresie miesiączki faza płodna.

OKRES PŁODNY – CO DZIEJE SIĘ W KOBIECYM ORGANIZMIE?

Płodne dni występują w okresie około owulacji. Natychmiast po zakończeniu niepłodności względnej dochodzi do selekcji pęcherzyka Graffa..we wnętrzu tego pęcherzyka znajduje się komórka jajowa. Pęcherzyk Graffa zaczyna bardzo intensywnie rosnąć i przygotowywać do pęknięcia. Efektem tej czynności ma być uwolnienie się zamkniętej wewnątrz komórki. Szyjka macicy, aby umożliwić taki zabieg, musi się stopniowo rozwierać. Z kolei gruczoły w tym czasie bardzo intensywnie produkują śluz – w którym można zauważyć zmianę konsystencji ora wyglądu (jest bardziej gładki, rozciągliwy, śliski i przejrzysty). Okolice narządów płciowych natomiast są bardziej wilgotne i śliskie. W tym momencie plemniki mają największą szansę na przedostanie się przez otwartą szyjkę i w jej kryptach przeczekać do odpowiedniego momentu, by zapłodnić komórkę jajową. Okres płodny trwa od około szóstego dnia poprzedzającego owulację do momentu trzech dni po jej wystąpieniu.

JAK OBLICZAĆ DNI PŁODNE?

Jedną z metod obliczania dni płodnych jest kalendarzyk. Pierwszy dzień płodny oblicza się odejmując od najkrótszego cyklu 18 dni (a więc 27 – 18 = 9 – tak więc dziewiąty dzień cyklu będzie zarazem pierwszym dniem płodnym. Dni od pierwszego krwawienia do ósmego dnia włącznie będą dniami niepłodnymi). Z kolei ostatni dzień oblicza się poprzez odjęcie od najdłuższego cyklu 11 dni (a więc 30 – 11 = 19. W tym obliczeniu dziewiętnasty dzień będzie ostatnim dniem płodnym. Od dwudziestego zaś dnia aż do momentu pierwszego dnia miesiączki są to dni niepłodne). Kalendarzyk musi być uzupełniany rzetelnie, w związku z czym nie każda pani ma na to czas ora warunki. Nie jest to jednak jedyna metoda wyznaczania dni płodnych.

Niektóre panie obserwują po prostu śluz – który w dniach płodnych przybiera specyficzny wygląd oraz konsystencję, zaś okolice narządów płciowych stają się bardziej śliskie i wilgotne. Inne obserwują sam moment owulacji, w którym pojawia się ból owulacyjny (ukłucie w podbrzuszu), wrażliwość piersi, plamienie i obrzmienie warg sromowych. Od momentu pojawienia się tego typu dolegliwości należy odliczyć 3 do 4 dni i wówczas można wywnioskować, że właśnie trwa okres płodny. Niektóre kobiety jednak nie odczuwają tego typu przypadłości. W związku z czym muszą one diagnozować okres płodny po specyficznych zachowaniach własnego organizmu – kobieta w tym czasie może posiadać znacznie zwiększoną ochotę na sex, ale te jest bardziej aktywna w innych aspektach życia codziennego – ma więcej energii, wykazuje mniejszą skłonność do zmęczenia, chętnie wykonuje wszelkiego typu prace fizyczne. W każdym bądź razie dni płodne to najlepszy moment dla kobiety, by planować powiększenie rodziny. Poprzez ich wyznaczanie sporo kobiet popełnia błąd, traktując np. kalendarzyk intymny jako sposób na zapobieganie ciąży i uznając go za doskonałą metodę antykoncepcji. Co bardzo często mija się z prawdą, gdyż łatwo można pomylić obliczenia, a po drugie cykl miesiączkowy i owulacyjny dość często bywa nieregularny i nie do przewidzenia.

Autor artykułu: Karolina
Zobacz więcej artykułów na sosrodzice.pl.
Oceń