Ubiegłe stulecie to czas dominacji telewizji analogowej. Jednak na przełomie wieków byliśmy świadkami prawdziwej rewolucji technologicznej. Telewizja cyfrowa zastąpiła analogową, przynosząc ze sobą nie tylko obraz lepszej jakości, ale także mnóstwo dodatkowych możliwości, bez których dziś nie wyobrażamy sobie chwil spędzanych przed telewizorami. Choć pierwszy telewizor do odbioru sygnału cyfrowego zaprezentowano w Niemczech już w 1981 roku, to na telewizję cyfrową trzeba było jeszcze zaczekać. Sprawy nabrały tempa dopiero w 1993 roku, gdy powstał projekt DVB – Digital Video Broadcasting. Było to wspólne przedsięwzięcie niemal 300 organizacji z 35 krajów, które zaczęły realizować założenia wspólnych standardów telewizji cyfrowej. Prace koncepcyjne trwały kilka lat, aż w 1996 roku dokonano pierwszej komercyjnej transmisji cyfrowego sygnału telewizyjnego.
Telewizja cyfrowa w Polsce
W 1996 roku także w Polsce zaczęto opracowywać pierwsze założenia wdrożenia telewizji cyfrowej DVB-T. Przełomowe wydarzenie nastąpiło w 1997 roku. Wówczas, z inicjatywy Telewizji Polskiej TVP SA, podpisano szerokie porozumienie co do wdrażania telewizyjnego sygnału cyfrowego na terenie naszego kraju.
Już rok później, w czerwcu 1998 roku, zaczęła działać w Polsce pierwsza platforma satelitarnej telewizji cyfrowej – DVB-S. Natomiast testowa emisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T nastąpiła w 2001 roku, ale dopiero w 2010 roku rozpoczęto stałą emisję cyfrowego sygnału telewizyjnego w naszym kraju i przez kolejne lata rozszerzano jego zasięg na cały obszar. W Polsce ostatni nadajnik telewizji analogowej został wyłączony w lipcu 2013 roku.
Telewizja cyfrowa a analogowa
Nowoczesną telewizję cyfrową od tej analogowej odróżnia przede wszystkim możliwość zastosowania kompresji obrazu i dźwięku, dzięki czemu na ekranach naszych telewizorów pojawia się obraz znacznie lepszej jakości. Telewizja cyfrowa to także cały zestaw udogodnień, z których każdy użytkownik może korzystać. Dziś wielu już nie pamięta nawet, że jeszcze nie tak dawno takich możliwości w ogóle nie było.
Wraz z nastaniem telewizji cyfrowej skończyło się ręczne dostrajanie kanałów. Teraz wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na pilocie i uruchamia się automatyczne wyszukiwanie stacji. Nowe możliwości przesyłania sygnału telewizyjnego spowodowały też spadek zainteresowania telewidzów papierowymi programami telewizyjnymi. W każdej chwili można wyświetlić na ekranie telewizora nie tylko to, co stacja proponuje na najbliższe godziny i dni, ale także dodatkowe informacje o każdej pozycji programu.
Telewizja cyfrowa przyniosła też możliwość wyboru wersji językowej oglądanych filmów lub programów. Wiele osób przecież marzyło o oglądaniu filmów w oryginalnej wersji językowej, wskazując wcześniej na słabą jakość tłumaczenia tekstów. Oryginalne wersje dają też możliwość nauki języków w praktyce, a takich możliwości poszukiwało wielu. Inną zaletą telewizji cyfrowych jest też to, że na ekranie telewizora można oglądać filmy z napisami w języku polskim, rezygnując jednocześnie z dubbingu czy lektora.
Cyfrowa telewizja to także coś dla rodziców i opiekunów, którzy mogą chronić dzieci przed oglądaniem treści, które nie są dla nich przeznaczone.