Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Przewodnik po najnowszych bestsellerach literatury młodzieżowej: co warto przeczytać w tym sezonie?
co czyta mlodziez wp

Przewodnik po najnowszych bestsellerach literatury młodzieżowej: co warto przeczytać w tym sezonie?

Młodzież należy do grup, które najchętniej czytają książki spośród wszystkich kategorii wiekowych w Polsce. Młodzi ludzie sięgają nie tylko po obowiązkowe lektury szkolne, ale i po liczne książki napisane przez współczesnych autorów. Dzięki mnogości tytułów, gatunków i tematów mogą znaleźć dla siebie wiele ciekawych pozycji, które poruszają kwestie ważne dla dorastających ludzi. Po które książki młodzieżowe warto sięgnąć w tym sezonie?

Książki, które poruszają problem hejtu wśród młodzieży

Hejt wśród młodzieży należy do jednych z najbardziej niepokojących zjawisk społecznych. Poczucie anonimowości w sieci, brak akceptacji dla inności, a także niewystarczająca ochrona młodych ludzi przed cyberprzemocą przyczyniają się do wielu prób samobójczych, depresji i innych problemów wśród nastolatków. Książki, które poruszają tematykę hejtu, pokazują, że skala nienawistnych wpisów, obrażania i przemocy jest naprawdę duża. Ponadto wskazują, jakie konsekwencje ma hejt dla osoby, która padnie jego ofiarą. Literatura młodzieżowa o zjawisku hejtu dostępna na https://www.gwfoksal.pl/21-sposobow-na-smierc-sarah-engell-sku5090c12ecdb298886111.html to znacznie więcej niż współczesne książki dla nastolatków. To również bolesna lekcja dla dorosłych, że nie potrafią wystarczająco dobrze chronić dzieci przed przemocą i nie wiedzą, jak jej przeciwdziałać.

Książki młodzieżowe o hejcie pokazują, jak niewiele potrzeba, by rozpętać konflikt, który może doprowadzić nawet do samobójstwa. Są trafnym studium strachu, wstydu i wściekłości, które towarzyszą ofierze przemocy w szkole lub sieci. W kolejnych rozdziałach czytelnicy dowiadują się, jak powstaje spirala nienawiści i dlaczego krzywdzona osoba jako jedyne rozwiązanie swojej sytuacji postrzega samobójstwo. Książka tego typu daje również nadzieję, że nawet trudne i bolesne zdarzenia mogą przynieść coś dobrego i że ofiary hejtu mogą liczyć na pomoc, jeśli powiedzą o swoich problemach. Ten niezwykle trudny temat odważyła się poruszyć m.in. Sarah Engell w książce „21 sposobów na śmierć”.

literatura dla mlodziezy

Książki o odnajdywaniu samego siebie

Najnowsze bestsellerowe powieści dla młodzieży często poruszają temat odnajdywania własnej tożsamości i celów w życiu. Młodzież nie zawsze wie, co chce robić w przyszłości i co jest dla niej najważniejsze. Dojrzewanie to okres, w którym młodzi ludzie konfrontują ze sobą wzorce wyniesione z domu z wartościami ważnymi w grupie rówieśniczej i propagowanymi przez mentorów innych niż rodzice. Odnalezienie własnej tożsamości i spojrzenia na świat zgodnego z własnym sumieniem jest zatem trudnym, wymagającym czasu procesem, o czym przekonuje się wielu bohaterów książek młodzieżowych.

Książki dla młodzieży o odnajdywaniu samego siebie pokazują, że niełatwo żyje się nastolatkom w nowej grupie, a awanse społeczne i zmiany, do których się dąży, niekiedy przynoszą rozczarowanie. Z pozoru idealne, wymarzone życie może okazać się mniej satysfakcjonujące, niż mogło się wydawać. Taką tematykę poruszają m.in. Abdi Nazemian w książce „Dziedzictwo Chandlera” oraz Anouk Herman w „Nigdy nie będziesz szło samo”.

Książki o poczuciu samotności i odnajdywaniu bratnich dusz

Dojrzewanie to burzliwy okres, w którym młodzi ludzie często czują się samotni. Dawni przyjaciele z dzieciństwa zmieniają się i trudno znaleźć z nimi wspólny język. Rodzice nie rozumieją problemów swoich dzieci, a kolei nauczyciele nie wiedzą, jak pracować z młodzieżą, by zachęcić ją do odkrywania świata na własnych zasadach. Literatura dla młodzieży porusza temat samotności i pokazuje, że to uczucie towarzyszy większości nastolatków na różnych etapach.

Wiele ciekawych tytułów znajdziesz na: https://www.gwfoksal.pl/literatura-wydawnictwo-wab/literatura-mlodziezowa.html

Młodzi ludzie niekiedy czują się tak samotni, że nie potrafią wstać z łóżka i znaleźć w sobie motywacji, by zrobić cokolwiek. Jednak czasami kilka ciepłych słów sprawia, że czują się rozumiani i doceniani przez innych. Powieści o współczuciu i znajdowaniu bratnich dusz takie jak „Klub samotnych duchów” dają nadzieję, że każdy ma szansę, by znaleźć swoją drugą połowę i szczęście na co dzień. Dzięki temu udowadniają, że współczesne życie jest mniej depresyjne, niż sądzi część nastolatków.

5/5 – (1 głosów)