Together Magazyn » Edukacja » Nie daj się nabrać – podpowiadamy, jak sprawdzić autentyczność kamieni
natural-

Nie daj się nabrać – podpowiadamy, jak sprawdzić autentyczność kamieni

Nie wszystko złoto, co się świeci. Tego powiedzenia można również użyć w przypadku kamieni naturalnych. Na rynku dostępnych jest wiele minerałów, które wydają się prawdziwymi kamieniami szlachetnymi, ale w rzeczywistości są to kamienie barwione lub poddane obróbce chemicznej. Zwykłym osobom trudno jest odróżnić naturalne kamienie od ich odpowiedników syntetycznych. Dodatkowo, etykiety używane do ich opisu potrafią być mylące. Jeśli nie znamy kamieni szlachetnych i używanej terminologii, może zdarzyć się, że zapłacimy wysoką cenę za minerał, który nie jest nawet prawdziwy.

Jak sprawdzić autentyczność kamieni?

Nie ma niezawodnego sposobu na stwierdzenie, czy kamienie są prawdziwe, z wyjątkiem zbadania ich przez gemmologa. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, aby wybrać naturalne minerały zamiast imitacji. Poniższa lista pozwoli zorientować się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

#1 Opis produktu

Pierwszym krokiem do stwierdzenia, czy kamienie szlachetne są prawdziwe, jest dokładne przeczytanie ich opisów. Im więcej dostępnych informacji na temat kupowanych kamieni, tym lepiej. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy sprzedawca podaje pochodzenie minerałów. Pomoże to ustalić ich autentyczność. Na stronach wielu sklepów można spotkać się z opisem np. naturalny, prawdziwy, syntetyczny, symulowany. Warto wiedzieć, co tak naprawdę to oznacza. 

  • Naturalne kamienie szlachetne

Naturalne kamienie szlachetne to takie, które zostały wydobyte z ziemi i nie zrobiono z nimi nic poza cięciem i polerowaniem. Po wydobyciu mogą wyglądać zupełnie inaczej niż w momencie sprzedaży, ale nie zostały w żaden inny sposób ulepszone.

  • Oryginalne kamienie szlachetne

Oryginalne kamienie szlachetne są prawdziwe, tak jak naturalne, ale zostały poddane pewnej obróbce w celu poprawy ich wyglądu. Zmiany te są dokonywane po to, aby sprzedawcy mogli poprawić wygląd kamieni niższej jakości. Oryginalne kamienie są znacznie tańsze niż nieskazitelne, naturalne kamienie szlachetne.

  • Syntetyczne kamienie szlachetne 

Kamienie syntetyczne są tworzone w laboratorium i mogą mieć takie same właściwości fizyczne, chemiczne, a nawet optyczne jak kamienie naturalne. Często są równie piękne, jak minerały naturalne i choć nie zawsze są tanie, powinny kosztować mniej niż ich odpowiedniki naturalne o podobnej wielkości i jakości.

  • Symulowane kamienie szlachetne

Symulowane kamienie, w przeciwieństwie do ich syntetycznych odpowiedników, nie są w żaden sposób podobne do kamieni naturalnych. Ich skład chemiczny jest zazwyczaj inny, podobnie jak właściwości. Przykładem tego typu kamieni jest cyrkonia sześcienna, która ma wyglądać jak diament, ale nie posiada żadnych naturalnych właściwości.

#2 Cena kamieni

Jeśli sprzedawca kamieni szlachetnych oferuje ceny zbyt korzystne, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie są one autentyczne. Prawdziwe kamienie szlachetne są unikalne, wyjątkowe i rzadsze niż myślimy, co sprawia, że ich cena jest znacznie wyższa od imitacji. Dlatego, zanim wybierzemy się na zakupy, należy poszukać informacji na temat średniej ceny rynkowej naturalnych minerałów.

#3 Kolor i wygląd minerałów

Innym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy poszukiwaniu kamieni szlachetnych, jest kolor i ogólny wygląd. Prawdziwie naturalne minerały, takie jak kamień awenturyn, będący zielono zabarwioną odmianą krzemionki, są tylko wydobywane, cięte czasem polerowane, a nie zmieniane w żaden sposób. Kamienie naturalne będą miały wady, nie znajdziemy drugiego plastra agatu o takim samym wyglądzie. Natomiast syntetyczne lub imitowane kamienie będą wyglądały bardziej perfekcyjnie, a w skrajnych przypadkach nie zobaczymy na nich żadnej skazy. 

Jeśli spotkamy kamienie, które charakteryzują się szczególnie żywym kolorem, są gładkie i błyszczące, jest bardzo prawdopodobne, że były barwione i zmieniane w jakiś sposób. Przykładem może być szkło awenturynowe, które jest bardzo błyszczącym kamieniem o miedzianym kolorze. Zostało stworzone, aby wyglądać jak kamień słoneczny. W rzeczywistości jednak ten kamień jest wykonany ze szkła nasyconego miedzią, aby nadać mu ten iskrzący, słoneczny wygląd. 

#4 Blask i połysk kamienia

Połysk prawdziwego kamienia szlachetnego będzie subtelny, ponieważ jest wynikiem naturalnych właściwości.Dodatkowo niektóre kamienie posiadają widoczne inkluzje i pęknięcia. Całkowity brak inkluzji powinien skłonić do refleksji, zwłaszcza przy ocenie minerałów, które w sposób naturalny zawierają tego typu zjawisko, takich jak rubiny i szmaragdy.

#5 Sprzedawca

Warto upewnić się, że kupujemy kamienie szlachetne od renomowanego sklepu internetowego. Powinien on oferować przejrzyste opisy produktów i otwarcie mówić o pochodzeniu kamieni. Należy zachować ostrożność, jeśli sprzedawca nie ujawnia tych informacji. Wskazane jest sprawdzenie opinii klientów. Pomogą one zdecydować, czy warto dokonać zakupu kamieni w danym miejscu. Nie bójmy się też zadawać pytań dotyczących produktów. Dobry sprzedawca chętnie podzieli się dodatkowymi informacjami o swoich towarach.

Podsumowując, jeśli planujemy zakup naturalnych kamieni szlachetnych, upewnijmy się, że przeprowadziliśmy badania, poświęciliśmy swój czas i podjęliśmy świadomą decyzję. W ten sposób będziemy mieć pewność, że dostaniemy dokładnie to, czego chcemy i za uczciwą cenę.

5/5 – (1 głosów)