Together Magazyn » Edukacja » Szukasz hostingu pod WordPressa?
photo--deadc

Szukasz hostingu pod WordPressa?

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad utworzeniem własnej strony WWW, z pewnością słyszałeś już o WordPressie. Jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie do budowania blogów, firmowych wizytówek, sklepów internetowych, czy nawet zaawansowanych stron. Udział WordPressa w światowym rynku systemów zarządzania treścią (CMS) stanowi ponad 60% i niemal 35% w odniesieniu do wszystkich stron WWW w Internecie. A zatem: co 3 strona w Internecie jest napędzana przez WordPressa. 

Źródło: W3Techs

Popularność WordPressa wynika z wielu czynników. Przede wszystkim aby zacząć przygodę z tym CMSem, nie trzeba wiele. Wystarczy zakupić domenę (adres dla strony) oraz hosting – miejsce na jej pliki. 

O ile wybór domeny jest dość prosty, zwłaszcza, jeżeli mamy już zaplanowaną nazwę bloga, nazwę firmy, czy koncentrujemy się na wąskiej dziedzinie, o tyle wybór hostingu pod WordPressa może stanowić wyzwanie. 

baner-hosting x

Jak dobrze wybrać hosting pod WordPressa?

Pakiety hostingu współdzielonego to najczęściej sugerowane rozwiązanie serwerowe dla WordPressa. W ich ramach otrzymujemy właściwie przygotowane środowisko, z definiowaną przez wielkość pakietu dostępną przestrzenią dyskową. To miejsce na hostingu możemy przeznaczyć dowolnie: na strony WWW albo skrzynki e-mail lub podzielić je pomiędzy obie usługi. Pakiety hostingowe różnią się od siebie wieloma czynnikami:
– dostępnym miejscem

– limitami np. połączeń z bazą danych, jednoczesnych procesów, obciążenia procesora, czy możliwej do wykorzystania pamięci RAM na proces

– dostępnością do backupu i długością jego przechowywania

– jakością i dostępnością wsparcia technicznego (supportu)

– jakością i wydajnością serwerów (procesorów, dysków i konfiguracji)

– ceną. 

Które z tych czynników są najważniejsze przy wyborze hostingu pod WordPressa?

Prędkość i wydajność hostingu

Strony WWW powinny działać szybko. Długi czas ładowania się witryny może skutecznie zniechęcić odwiedzających i doprowadzić do utraty ruchu na stronie. Prędkość strony zależy od stopnia jej zoptymalizowania, ale także wydajności i prędkości hostingu.

O ile optymalizacja strony to ciągły proces, polegający np. na wrzucaniu na stronę odpowiednio skompresowanych obrazków, stosowaniu cache, czy usuwaniu zbędnych dodatków (wtyczek i motywów), o tyle o wydajność hostingu możesz zadbać już na etapie jego wyboru. 

Przede wszystkim szukaj rozwiązań opartych o dyski NVMe, gdyż dane na stronie będą przetwarzane szybciej i wydajność. Na prędkość wpływ ma także zastosowana na stronie wersja PHP. Jeżeli chcesz dbać o to by Twoja witryna była aktualna (a bardzo do tego zachęcam), korzystaj z najnowszej wersji PHP – 7.4 i upewnij się, że hostingodawca Ci ją zapewnia na serwerze. Jeżeli masz okazję przetestować jakiś hosting, zwróć uwagę na parametr TTFB, który wskaże Ci jak szybko serwer reaguje na próbę załadowania Twojej strony.

W przyspieszaniu strony przydatny będzie także protokół HTTP2, który wprowadza nowe standardy w komunikacji między serwerem, a przeglądarką, skracając czas potrzebny do załadowania witryny. Zwróć uwagę, czy hostingodawca, z którego oferty chcesz skorzystać, oferuje Ci to rozwiązanie. 

Pozycja w Google – weź ją pod uwagę

Czas ładowania strony i jej ogólna interaktywność to czynniki rankingowe Google. Skrócenie czasu ładowania się strony ma także wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania w Google. Im szybsza strona (zarówno w wersji desktop jak i mobile), tym mniej utraconego ruchu, więcej wejść na stronę, a zatem skuteczniejsze pozycjonowanie. 

Twój hostingodawca powinien także udostępnić Ci bezpłatny certyfikat SSL, np. Let’s Encrypt. SSL zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych na serwer przed osoby, które odwiedzają witrynę. Strony internetowe posiadające SSL oznaczone są jako bezpieczne, wspomagają budowanie zaufania do Twojej marki. Strona bez SSLa oznaczona jest natomiast jako “niebezpieczna”, co skutecznie odstraszy potencjalnych odwiedzających. Brak bezpłatnego SSLa na hostingu oznacza dla Ciebie dodatkowy koszt rzędu ok. 100-120 zł rocznie. 

Brak limitów 

Hostingodawcy często wprowadzają do pakietów limity liczby stron WWW, skrzynek, subdomen, czy też baz danych. Nie ograniczaj się – wybierz takiego dostawcę, który pozwoli Ci w ramach jednego pakietu uruchomić wiele stron. Zwłaszcza, jeżeli chcesz w przyszłości rozbudować swoją działalność np. o bloga, czy sklep internetowy. 

Kopia zapasowa i wsparcie techniczne – jedno i drugie może Cię uratować z opresji

Każdemu zdarzają się pomyłki, zwłaszcza na początku przygody z budowaniem stron WWW. Warto jest mieć kopię zapasową (backup) wszystkich plików stron, baz danych i poczty, na wypadek np. przypadkowego usunięcia ważnych plików lub aktualizacji zakończonej niepowodzeniem. 

Najlepiej, jeżeli backup wykonywany jest codziennie przechowywany przez 14 dni. Sprawdź też, czy przywrócenie backupu jest bezpłatne, w dobrej firmie hostingowej tak właśnie powinno być. 

Support to kolejne bardzo ważne kryterium przy wyborze hostingu pod WordPressa. Zanim zdecydujesz się na zakup pakietu, sprawdź jak szybko i sprawnie działa jego pomoc techniczna. Upewnij się, że możesz porozmawiać z supportem telefonicznie, wysłać maila, połączyć się na live chacie, a po godzinach pracy biura ktoś pomoże Ci w nagłej sytuacji. Pozwoli Ci to uniknąć wielu stresujących sytuacji. Sprawdź też, czy hostingodawca ma swoją bazę wiedzy, np. FAQ, bloga, dział pomocy. Poradniki mogą okazać się niezbędne na start i skrócić drogę w poszukiwaniu odpowiedzi. 

Którego dostawcę hostingu wybrać?

Dla osoby początkującej gąszcz możliwości i niezrozumiałe pojęcia mogą być realną barierą w podjęciu decyzji o zbudowaniu strony WWW, dlatego postaram się nieco naprowadzić Cię na właściwy tor. 

Ciekawą (i przetestowaną przeze mnie) ofertę hostingową posiada poznańska firma LH.pl, zwycięzca testu wydajności hostingów pod WordPressa według redakcji CHIP.pl

W oferowanych pakietach hostingowych Klienci otrzymują:

  • hosting na szybkich dyskach NVMe (szybsza odmiana dysków SSD)
  • transfer danych bez limitów
  • nielimitowaną możliwość tworzenia kont FTP, baz danych, subdomen
  • nielimitowaną możliwość tworzenia stron WWW i skrzynek e-mail
  • codzienną kopię zapasową (backup) przechowywaną przez 14 dni – w razie potrzeby, kopia zapasowa przywracana jest bezpłatnie 
  • bezpłatny na stałe certyfikat SSL Let’s Encrypt do włączenia z poziomu panelu
  • bezpłatne i bardzo pomocne wsparcie klienta za pomocą 3 kanałów kontaktu (livechat, infolinia, mail)
  • protokół HTTP2, najnowszą wersję PHP 7.4
  • grupę wsparcia na Facebooku “WordPress dla początkujących”, w której użytkownicy mogą się wzajemnie wspierać w budowaniu stron na WordPressie, a także skorzystać z webinarów i nagrań LIVE z ekspertami w różnych dziedzinach
  • olbrzymią bazę wiedzy na serwisach: pomoc.lh.pl i blog.lh.pl.

Wiesz już jak wybrać hosting dla swojej strony? 

Ofertę hostingu w LH.pl znajdziesz tutaj. Rejestruj domenę, aktywuj hosting, włącz SSL i zacznij swoją przygodę z WordPressem. 

Oceń