Together Magazyn » Sport » Szkolne Mistrzostwa Lechii Gdańsk

Szkolne Mistrzostwa Lechii Gdańsk

12 stycznia rozpoczął się w Gdańsku program pt. „Szkolne Mistrzostwa Lechii Gdańsk”.

Piłkarski klub sportowy zorganizował półroczny cykl zawodów, na które zostali zaproszeni uczniowie klas 1-4 ze wszystkich szkół podstawowych w Gdańsku.

Pierwszym etapem mistrzostw były eliminacje drużynowe. Zespół stanowiła klasa,
a wygraną zapewniała najwyższa średnia arytmetyczna z wyników biegu uczniów i uczennic. Dzieci bawiły się na licencjonowanym torze Speed4 – podczas ruchu system fotokomórek mierzył czas w jakim każdy z uczestników pokonał tor. Aby pokonać trasę w dobrym tempie, dzieci musiały wykazać się zwinnością i koordynacją ruchów. Sprawdzano czas reakcji, czas biegu po linii prostej, czas zwrotności oraz wykonania slalomu. Badano tym samym kondycję oraz sprawność uczniów, na których za udział w zawodach czekały atrakcyjne nagrody, które zasponsorowało m.in. miasto Gdańsk, Grupa Lotos czy PGE Arena. Program mistrzostw Lechii Gdańsk ma również wymiar edukacyjny – celem kampanii jest zachęcanie dzieci do sportu oraz uświadomienie ich na temat znaczenia codziennej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania. Pomiar sprawności fizycznej miał być atrakcyjną oraz pożyteczną zabawą, dzięki której wypromowany zostanie zdrowy tryb życia i zasady jego prowadzenia.

Kiedy poznaliśmy możliwości Speed4, postanowiliśmy zrobić program, który będziemy chcieli kontynuować również w następnych latach, zachęcając najmłodszych do zdrowego ruchu – mówi Agnieszka Weissgerber, PR i CSR Manager w Lechii. – Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka pomógł nam w wypracowaniu optymalnego podejścia do projektu. Wyniki dzieci będą rejestrowane i archiwizowane, nagrody za udział w zawodach pozyskane od sponsorów związanych ze sportem, przez co najmłodsi będą zachęcani do aktywnego spędzania czasu wolnego i ciągłego trenowania swojej formy.

W eliminacjach, które odbywały się w ramach zajęć z wf-u wzięło udział w sumie ponad 15 000 uczniów. W półfinałach, które odbyły się na gdańskiej PGE Arenie oprócz zwycięskich klas, znaleźli się również uczniowie o najlepszych wynikach indywidualnych. Do projektu przyłączył się wydział rozwoju społecznego Urzędu Miasta Gdańsk oraz kilkanaście innych podmiotów. Janusz Nycz, przedstawiciel firmy Proton Relations, która jest włascicielem toru Speed4 podkreśla, że mimo iż tego typu zawody były już organizowane w Polsce m.in. w Warszawie, to tylko w Trójmieście udało się zorganizować tak kompleksową i długofalową akcję. Mistrzostwa nabrały rozmachu i stały się ważną inicjatywą społeczną, która ma być kontynuowana również w kolejnych latach. W sobotę 24 stycznia ponad 240 dzieci wzięło udział w pierwszym Półfinale Mistrzostw zorganizowanym na  PGE Arenie. Kolejne półfinały zaplanowane są na luty i marzec, a ostateczne rozgrywki odbędą się w czerwcu.

Program Mistrzostw Lechii Gdańsk sponsoruje ponadto ETL Group, Decathlon Kartuska, Fun Arena, Akademi Artystyczna, U7, Fjord Nansen, restauracja Coco, My Gym, Fitness Spójnia, EduRobot.pl i Centrum Tańca Gabi.

Patronaty medialne objęły:  Magazyn Together – Rodzinna Strona Trójmiasta, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk oraz portal Miasto Dzieci.pl.

Oceń