Together Magazyn » Dom » Światłowód czy Internet LTE – co wybrać?
Wiązka światłowodu.

Światłowód czy Internet LTE – co wybrać?

Dwie dekady temu korzystano z łącza telefonicznego, które bywało zawodne i nie gwarantowało płynności transmisji danych. Współczesne technologie zapewniają natomiast sprawny transfer. Zastanawiasz się, czy lepiej działać będzie światłowód czy Internet LTE? Sprawdź nasze porównanie obu rodzajów sieci.

Rodzaje połączeń internetowych

Na przestrzeni lat sporo w kwestii korzystania z sieci się zmieniło. Obecnie dostęp do Internetu jest zjawiskiem powszechnym i nie wymaga czasowej rezygnacji z innych usług, jak na przełomie tysiącleci, gdy trzeba było odłączyć kabel od telefonu stacjonarnego, by móc surfować w wirtualnym świecie.

Wyróżnia się kilka rodzajów Internetu:

  • kablowy – rozwiązanie często spotykane w przestrzeni domowej i biurowej, zapewnia stabilność łącza;
  • światłowodowy – Internet nowej generacji. Sieć światłowodowa systematycznie się rozrasta, a niekwestionowanymi zaletami takiego łącza są ultraszybkie działanie oraz stabilność;
  • bezprzewodowy w formie sieci radiowej – stosowany w miejscach, do których nie doprowadzono sieci przewodowej. Cechuje się awaryjnością i niską prędkością transmisji danych;
  • bezprzewodowy od operatorów telekomunikacyjnych, mobilny z karty SIM – dostęp do niego uzależniony jest od zasięgu konkretnej sieci, taki Internet oznacza dużą mobilność. W ramach tej podkategorii wyróżnia się różne podtypy m.in. 5G, 3G czy LTE.

Nowoczesne rozwiązania wypierają te tradycyjne, oferując znacznie bardziej satysfakcjonujące parametry. Zależy Ci na szybkim łączu, a może raczej ważniejsze dla Ciebie jest swobodne przemieszczanie się i dostęp do sieci w dowolnym miejscu? Pomożemy w podjęciu decyzji i weźmiemy na tapet zarówno Internet światłowodowy, jak i LTE.

Laptop ustawiony na stoliku na zewnątrz. Na ekranie widać otwartą przeglądarkę.

Czym charakteryzuje się Internet LTE?

Internet LTE należy do grona sieci bezprzewodowych. Akronim ten w dosłownym tłumaczeniu oznacza długoterminową ewolucję. LTE umożliwia przesyłanie danych w sieciach 4G i stanowi technologię powszechnie wykorzystywaną w urządzeniach mobilnych jak smartfony i tablety. Zasięg technologii LTE obejmuje niemal całą Polskę, co mimo mniejszej przepustowości daje pewną przewagę nad 5G, która nie jest odbierana na tak dużej powierzchni kraju jak 4G.

Internet LTE przydaje się podczas:

  • przeglądania stron internetowych;
  • oglądania filmów w serwisach streamingowych;
  • odtwarzania muzyki.

Zapewniona jest ciągłość połączenia, co z kolei wpływa na wysoki komfort użytkowania rozmaitych aplikacji.

Zobacz także: Internet LTE czy 5G – jaki wybrać?

Internet światłowodowy – na czym polega jego fenomen?

Światłowód to istna rewolucja w obszarze łączy przewodowych. Szturmem podbija rynek Internetu, zasięgiem obejmując coraz większe terytorium. Ekspansja sieci światłowodowych trwa w najlepsze, a rosnąca popularność tego typu połączenia nie dziwi. Warto jednak nadmienić, że zamiennie używa się określeń „światłowód” i „Internet światłowodowy”, choć w rzeczywistości to odrębne pojęcia. My również dla uproszczenia stosujemy alternatywnie oba terminy.

Kobieta w biurze patrząca w monitory komputerów.

Sam światłowód to natomiast określenie przewodu wykonanego z tworzyw sztucznych lub włókna szklanego. Dane za jego pośrednictwem przesyłane są w formie fali świetlnej, stąd jego nazwa. Jakość takiego połączenia jest na bardzo wysokim poziomie. Nie szkodzą jej niekorzystne warunki atmosferyczne. Odbiorcy cenią sieci światłowodowe także za prędkość, która osiąga znacznie większe wartości niż przy pozostałych rodzajach Internetu.

Zobacz także: Co to jest światłowód, jak działa i jak jest zbudowany?

Porównanie LTE ze światłowodem – plusy i minusy

Każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony.

Zalety Internetu LTE:

  • wysoka prędkość transferu osiągająca nawet 300 Mb/s;
  • mobilność;
  • dostępność na powierzchni ok. 90% kraju;
  • stabilność;
  • dorównuje jakością łączom przewodowym.

Wady technologii LTE:

  • niedostępny w miejscach, w których brakuje sygnału sieci komórkowej;
  • ograniczenia dotyczące ilości danych do wykorzystania;
  • wrażliwość na zachwiania pogodowe.

Zalety Internetu światłowodowego:

  • niezawodność;
  • odporność na zawirowania pogodowe;
  • bardzo wysoka prędkość, w zależności od abonamentu nawet 900 Mb/s;
  • brak ograniczeń transferu.

Światłowód – wada:

  • ograniczona dostępność infrastruktury.

Jeśli wahasz się między tymi rodzajami połączenia internetowego, odpowiedz sobie, jak intensywnie zamierzasz z sieci korzystać. Internet przewodowy sprawdzi się w przypadku częstego pobierania programów i gier o dużych wymaganiach, regularnego oglądania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości czy śledzenia transmisji online.

Postać trzymająca tablet jedną ręką i obsługująca go drugą.

Jakość takiego połączenia sprawia, że nieodczuwalne są zachwiania łącza, a komfort użytkowania jest naprawdę satysfakcjonujący. Oprócz prędkości pobierania istotna jest prędkość wysyłania danych. I z tego powodu sieć światłowodowa przyda się odbiorcom, którzy za pośrednictwem Internetu uczestniczą w rozgrywkach gamingowych czy zajmują się streamingiem.

LTE sprzyja natomiast osobom często zmieniającym miejsce zamieszkania i podróżującym. Internet bezprzewodowy zapewnia dużą mobilność, nie zawężając obszaru użytkowania sieci do jednego adresu. Co więcej, nowe miejsce zamieszkania nie wymusza zerwania umowy. Jakość Internetu LTE umożliwia swobodne korzystanie z portali społecznościowych, serwisów informacyjnych, a także oglądanie filmów.

LTE czy światłowód?

Pytanie pozostawiamy otwarte. Przy podejmowaniu decyzji kluczowe powinny być potrzeby odbiorcy i ewentualnie dostęp do infrastruktury. Jeśli bowiem do danej lokalizacji sieć światłowodowa dotąd nie dotarła, wówczas liczba dostępnych opcji się zawęża. Przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”, weź pod uwagę nasze argumenty odnoszące się do obu typów połączeń, a później… ciesz się z obecności w sieci!

4.1/5 – (17 głosów)