Together Magazyn » Aktualności » W co się spakować na wakacje?

W co się spakować na wakacje?

Okres planowania urlopów i wakacyjnych wyjazdów w pełni. Pierwszym krokiem w przygotowaniu się do podróży wcale nie jest etap pakowania. Musi go poprzedzić wybór odpowiedniej walizki. Ten krok wcale nie okazuje się trudny, mimo że sklepy oferują przeróżne modele. W jaką walizkę spakować się na wyjazd? Na co zwracać szczególną uwagę przy jej kupnie?

Wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy starannie skompletowaliśmy przed wyjazdem. W małym paluszku mamy również przeróżne techniki składania ubrań. W atmosferze planowania podróży całą swoją uwagę skupiamy na czynności pakowania. Zanim jednak rozpoczniemy ten znienawidzony przez niektórych proces, warto skoncentrować się na walizce. Może się bowiem okazać, że ta, którą posiadamy, nie nadaje się do przewiezienia rzeczy podczas zaplanowanej już podróży. Wtedy konieczny będzie zakup nowej walizki, odpowiedniej do wyjazdu.

Rozmiar i materiał

Najważniejsze zadanie przed pakowaniem to zadanie sobie kilku prostych, lecz przydatnych pytań: „Dokąd jadę? Na jak długo? Z kim? Jakim środkiem transportu?”. Z odpowiedzi może wynikać, że kupno nowej walizki będzie zbędne. Jeśli jedziemy samochodem do polskiego miasta, wyjazd zaplanowany jest na kilka dni, a do zapakowania mamy tylko swoje rzeczy, wystarczy nam torba podróżna, którą większość z nas ma w szafie. Sytuacja się zmienia, gdy planujemy dłuższą podróż za granicę i lecimy samolotem (np. z całą rodziną). Tu niezbędna okaże się duża i pojemna walizka. Dodatkowe przegrody i komory będą dobrym rozwiązaniem. Niebagatelną rolę gra również masa walizki, gdyż za nadbagaż zapłacimy na lotnisku. Przed taką podróżą warto postawić na kupno walizki z lekkiego materiału, jak poliwęglan. Przedmioty z tego tworzywa cechuje ogromna wytrzymałość. Po uderzeniu walizka może się odkształcić, jednak po chwili wraca do wcześniejszego stanu. Walizki wykonane z polipropylenu również są lekkie, ale już nie tak wytrzymałe. Zwracanie uwagi na wytrzymałość bagażu sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w podróży zaplanowano kilka przesiadek bądź po prostu często latamy samolotem. Walizka jest wówczas bardziej narażona na uszkodzenia, nacisk czy pęknięcia.

(O)chroń swój bagaż

Oprócz masy i wytrzymałości, warto zwrócić uwagę także na zabezpieczenia. Konieczna jest ochrona walizki przed niepożądanym otwarciem przez osoby postronne. Kłódka czy zamek szyfrowy to dobre rozwiązania, niezbędne właśnie na lotniskach i w samolotach. Pożyteczne są specjalne przegródki z kartką, którą należy podpisać. Można do walizki przywiązać również coś charakterystycznego, by szybciej ją zlokalizować w chwili nieuwagi. Bagaż we wzory czy krzykliwe kolory szybko odnajdziemy wśród innych i nie pomylimy go z żadnym innym.

Wyposażenie dodatkowe

Obecnie bardzo rzadko trafiają się w sklepach walizki bez kółek. Przeważnie można kupić modele na dwóch lub czterech kółkach. Przy wyborze między tymi dwiema opcjami również warto odpowiedzieć na pytanie, jak często i na jak długo wyjeżdżamy. Gdy wybieramy się na krótki urlop, zabieramy mało rzeczy – postawmy wówczas na małą walizkę z dwoma kółkami, którą zdecydowanie łatwiej manewrować. Większa i cięższa walizka, z czterema (najlepiej obrotowymi) kółkami, sprawdzi się przy dłuższych podróżach. Raczej nie wybierajmy kółek z plastiku. Walizki z kółkami solidnie przymocowanymi, wykonanymi z kauczuku, posłużą nam dłużej, a ich użytkowanie będzie wygodniejsze. Dodatkowe wyposażenie bagażu, na które warto zwrócić uwagę, to: regulowane uchwyty, paski, szelki wewnątrz walizki czy wspomniane wcześniej przegródki.

Zakup nowej walizki powinien być samą przyjemnością. Oprócz względów praktycznych, można przecież zaszaleć i wybrać modny kolor czy wzór. Odpowiednia walizka, która będzie odzwierciedlać charakter naszych wyjazdów, to inwestycja na lata.

Tekst: Natalia Dembek

Oceń