Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem montażu ceramiki sanitarnej jest instalacja z wykorzystaniem stelaży podtynkowych. Rozwiązanie to daje szereg korzyści przez co znajduje zastosowanie zarówno w łazienkach publicznych, jak i prywatnych. Co warto wiedzieć na temat stelaża, jego montażu oraz zastosowania? Dlaczego warto zdecydować się na montaż urządzeń ceramicznych na stelażach?
Stelaże do zabudowy lekkiej i ciężkie
Zasadniczo stelaże podtynkowe dzieli się na te do zabudowy lekkiej i ciężkiej. Na czym polega różnica? Stelaż do zabudowy lekkiej to konstrukcja o mniejszej wadze, którą można umieścić w lżejszych ścianach. Głównym przeznaczeniem są w tym przypadku ściany gipsowo-kartonowe. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować tego typu stelaż również w bardziej masywnej ścianie. Najistotniejszym elementem konstrukcyjnym stelaża do zabudowy lekkiej jest rama samonośna, wykonana z materiałów metalowych. Określanie stelaży tego typu jako lekkich może być nieco mylące. Rzecz w tym, iż konstrukcje tego typu z powodzeniem służą jako podpora wszelkiego typu ceramiki sanitarnej – również najcięższych urządzeń, takich jak miski WC co umywalki.
Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej
Tego typu stelaże montuje się w masywnych ścianach murowanych. Niedopuszczalna jest ich instalacja w lżejszych, mniej wytrzymałych ścianach, ze względu na zbyt dużą wagę stelaży tego rodzaju. Należy pamiętać, że po instalacji stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej należy wykonać obmurówkę. Alternatywę stanowią stelaże wolnostojące, takie jak np. DUPLO WC. Konstrukcje te są przymocowywane do podłogi, co znacząco ułatwia montaż.
Dlaczego warto wybrać stelaż?
Jak już wspomniano we wstępie, montaż ceramiki sanitarnej na stelażach ma wiele korzyści. Podstawą jest możliwość zaoszczędzenia przestrzeni w łazience. Stelaż znajduje się bowiem w ścianie, natomiast na zewnątrz obecna jest jedynie część użytkowa urządzenia sanitarnego. Ponadto, stelaż daje możliwość zamontowania miski WC wiszącej, która jest o wiele zgrabniejsza i zajmuje mniej miejsca niż klasyczna miska stojąca. Stelaże podtynkowe są niemal niezastąpione, jeżeli dysponujemy niewielką łazienką, również dlatego, że pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. Warto jednak korzystać z nich również w przypadku większych pomieszczeń. Zawsze bowiem dobrym pomysłem jest troska o estetykę łazienki. Nie ma natomiast wątpliwości, że przestronne pomieszczenie, w którym urządzenia sanitarne zajmują minimum potrzebnego miejsca, prezentuje się zdecydowanie lepiej.
Jakie jeszcze korzyści zapewnia wykorzystanie stelaży? Na pewno jedną z ich podstawowych zalet jest wytrzymałość. Montaż stelaża to rozwiązanie na długie lata. Ponadto, jest to również sposób na ułatwienie sobie troski o higienę w łazience. Rzecz w tym, iż umycie podłogi pod wiszącą toaletą, bidetem czy umywalką to zadanie o wiele prostsze od czyszczenia całych zewnętrznych konstrukcji, pełnych rozmaitych zakamarków.
Warto zauważyć, że niektóre firmy oferują wyjątkowo wygodne rozwiązania, sprzedając stelaże w komplecie z urządzeniami sanitarnymi. Zakup zestawu to oszczędność czasu, przez co warto rozważyć tę opcję. Przykładowym zestawem wartym uwagi jest bez wątpienia stelaż Inspira, oferowany wraz z miską WC i deską sedesową z kolekcji Inspira,. Znajduje się on w asortymencie firmy Roca.