Każdego rok w kwietniu Polacy mierzą się z koniecznością wypełnienia deklaracji PIT. Dla wielu z nich rozliczenie z Urzędem Skarbowym wydaje się przykrym obowiązkiem z powodu trudności z wypełnieniem deklaracji i ryzykiem nieprawidłowego wypełnienia. Na szczęście od lat nie trzeba już wypełniać deklaracji podatkowych ręcznie, tylko skorzystać ze stworzonych do tego programów.
Od lat rozliczanie się z Urzędem Skarbowym staje się coraz prostsze. Nie trzeba już stawać w długich kolejkach w urzędzie i składać ręcznie wypełnionych dokumentów. Nie trzeba też w tym celu korzystać z pomocy biura rachunkowego. Darmowy program do rozliczeń PIT ułatwia i przyspiesza spełnienie obywatelskiego obowiązku. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki dane otrzymane od naszego pracodawcy (płatnika) w PIT 11 i przesłanie dokumentu drogą mailową.
Jak wybrać darmowy program do rozliczenia PIT 37?
PIT 37 najłatwiej wypełnić przy pomocy programu online do rozliczenia PIT. Aplikację do rozliczania PIT należy pobrać ze strony internetowej, zainstalować na swoim komputerze, a następnie wypełnić zgodnie z instrukcją. Czym się kierować przy wyborze programu do rozliczeń podatkowych? Program do rozliczenia podatku PIT przede wszystkim musi być zgodny z rozporządzeniem Ministra Finansów. To właśnie Ministrowi Finansów podlega Urząd Skarbowy, z którym się rozliczamy, więc zgodność programu z rozporządzeniem jest konieczna.
Pamiętajmy że rozliczanie PIT wiąże się z wprowadzaniem wrażliwych danych: peselu, dochodów. Dlatego program rozliczający PIT powinien skutecznie chronić dane. O tym, że nasze dane są wystarczająco chronione świadczy np. spełnienie wymogów RODO i zabezpieczenie przesyłanych danych certyfikatem Extender Validation SSL. Ważny jest też fakt, że w przypadku używania programów do rozliczeń PIT 37 (np. PITax.pl) na naszym urządzeniu nie są zapisywane dane z formularzy PIT (chyba że sami zapiszemy je w PDF-ie). To gwarantuje, że nasze dane nie wpadną w niepowołane ręce.
Przekaż 1 % podatku potrzebującym
Tych, których szczególnie bulwersuje marnowanie pieniędzy podatników, powinna przekonać idea przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. W ten sposób nasz podatek może wspomóc fundacje wspierające słabszych, takie jak fundacja dla dzieci niepełnosprawnych „Agnieszka” (http://fundacjaagnieszka.pl/). Pełna lista organizacji którym można przekazać 1 procent podatku znajduje się na stronie Portalu Organizacji Pozarządowych (NGO). Wśród nich znajdziemy fundacje pomagające chorym dzieciom, fundacje działające na rzecz zwierząt, a także osoby indywidualne potrzebujące pomocy (np. w kosztownym leczeniu).
Jak przekazać 1 % podatku organizacjom pożytku publicznego?
Przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, jednak najpierw należy sprawdzić, czy możemy przekazać w ten sposób darowiznę. 1% podatku można przekazać, wypełniająć PIT-y: PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38 lub PIT–OP. Następnie wybieramy organizację, której chcemy przekazać 1%. Wtedy wystarczy w programie do rozliczenia PIT wypełnić rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”.