Together Magazyn » Aktualności » Rodzinna zabawa w ucieczkę

Rodzinna zabawa w ucieczkę

Rozwiązanie ciągu zagadek, aby w trakcie godziny wydostać się z zamkniętego pokoju to nowa, warta polecenia forma rozrywki. W Trójmieście pokoje ucieczek funkcjonują pod różnymi nazwami, a część z nich ma w ofercie także wyzwania adresowane specjalnie dla dzieci. Niektóre mogą być zarówno ciekawą rozrywką rodzinną, jak i pomysłem na wyjątkową imprezę urodzinową. Sprawdziliśmy kilka z nich.

Escaperooms, Questrooms, Try To Escape, No Escape – to tylko kilka wybranych miejsc, które funkcjonują w Trójmieście, a w każdym z nich znajdziemy po kilka pokoi, z których warto spróbować uciec. Niektóre kuszą magią i wyjątkowym klimatem, inne – grozą, dreszczem detektywistycznej zagadki lub tropem do odkrycia wielkiej tajemnicy. Za każdym razem podstawowa zasada pozostaje jednak taka sama – wraz z przyjaciółmi znajdziemy się w klimatycznie zaaranżowanej przestrzeni (w jednym lub kilku mniejszych, połączonych ze sobą pokojach) i musimy się stąd wydostać w ciągu kilkudziesięciu minut. W grze bierze udział 2–8 osób, które początkowo nie znają praktycznie żadnych szczegółów scenariusza (poza tytułem, ogólnie zarysowanym klimatem i kilkoma zdaniami wprowadzenia), a zegar na ekranie odlicza ich czas na ucieczkę.

Sposobem na wydostanie się z wybranego pokoju ma być wspólne rozwiązanie zagadek i łamigłówek – podobnych do tych, jakie znamy z filmów czy przygodowych gier komputerowych – oraz związane z tym stopniowe odkrywanie sekretów pomieszczenia. Należy się wykazać umiejętnością logicznego myślenia, łączenia ze sobą poszczególnych odnajdywanych w pokoju wskazówek, odczytywania kodów, a czasem też odkrywania zaskakujących pomysłów, na które wpadli twórcy pokoju (np. wyciąganie drobnej wskazówki z długiej pionowej rury za pomocą magnesu na sznurku). Zabawa polega przy tym przede wszystkim na użyciu głowy i zręczności, choć nieraz należy też coś przesunąć, otworzyć lub odwrócić do góry nogami jakiś mebel. Większość wyzwań zawiera pewną fabułę, a uczestników zabawy przez cały czas monitoruje przez kamery Mistrz Gry, który w kryzysowych sytuacjach może wyświetlić na ekranie wskazówki lub podpowiedzi.

Na trójmiejskim rynku byliśmy pierwsi, a nasze pokoje do dziś cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Elżbieta Pietruczuk, współwłaścicielka mieszczących się w PGE Arena Escaperooms. – Najwięcej chętnych odwiedza jednak pokój prywatnego detektywa Johna Monroe, który zaginął w tajemniczych okolicznościach. Obecnie przygotowujemy się do otwarcia naszej filii w Warszawie, a latem, z myślą o tych, którzy odwiedzili już wszystkie nasze pokoje, rozpoczniemy ich sukcesywną wymianę.

W przypadku Escaperooms rekomendowanym wiekiem do rozpoczęcia samodzielnej przygody jest 13 lat, jednak wraz z rodzicami dobrze mogą się w nich bawić już dziesięciolatkowie. Zwracamy jednak uwagę, by przed wyborem pokoju, który chcemy odwiedzić z dzieckiem, skonsultować się z obecnym na miejscu Mistrzem Gry. Zagadki w niektórych pokojach przeznaczone są dla zaawansowanych uczestników tego typu zabaw.

Jedne z ciekawszych i bardziej klimatycznych pokoi ucieczek, jakie odwiedziliśmy w Trójmieście, proponowane są przez mieszczący się we Wrzeszczu Enigmat. Chodź sąsiedztwo wypełnionej bieżniami siłowni nie sprzyjało początkowo klimatowi tej rozrywki, to jednak zdecydowanie zmieniło się po przekroczeniu progu mrocznego korytarza. Dla rodzin ze starszymi dziećmi (około 12. roku życia) szczególnie wart polecenia jest pokój inspirowany książką i filmem o przygodach Alicji, która odwiedziła krainę po drugiej stronie lustra.

Działamy w tym miejscu od roku i od początku zależało nam na wprowadzeniu dobrych, różnorodnych scenariuszy rozgrywających się w poszczególnych pokojach – mówi Sebastian Piepióra, współwłaściciel Enigmatu. – W tworzeniu naszych najnowszych propozycji opieraliśmy się natomiast na gustach naszych klientów, którzy wybierali klimat nowego pokoju w przeprowadzonej przez nas ankiecie.

Gdy chcemy się wybrać do pokoju ucieczek z dzieckiem poniżej 10. roku życia, należy wybrać takie, które są pomyślane specjalnie z myślą o nich.

Dla najmłodszych poszukiwaczy przygód przygotowaliśmy dwa pokoje: Zaginiony prezent i Katastrofa w przestworzach – mówi Dariusz Reich, współwłaściciel położonych na Zaspie Questrooms. – Rozpoczynaliśmy od jednego pokoju, a teraz, po roku od inauguracji naszej działalności, mamy ich cztery, a niebawem otworzymy kolejny. Pod wpływem sugestii naszych bywalców ulepszamy też niektóre zagadki. Jeśli zaś chodzi o ofertę adresowaną do dzieci, to coraz większą popularnością cieszą się organizowane przez nas urodziny, w ramach których dzieci przechodzą przez dwa lub trzy pokoje, a w przerwach mają przygotowany poczęstunek w oddzielnej sali.

Z myślą o rodzicach z młodszymi dziećmi (6–10 lat) opracowany został także pokój Wyspa Rozbitków, zlokalizowany w No Escape przy Politechnice Gdańskiej.

W pokoju znajduje się piasek i sporo przedmiotów do odnalezienia, tak by młodsze dzieci mogły rzeczywiście szukać i pomagać w rozwiązaniu zagadek, a nie być jedynie obserwatorami – podkreśla Tomasz Młyński z No Escape.

Koszt wejścia do pokoju ucieczek najczęściej zależy od liczby osób biorących udział w zabawie oraz od tego, czy wybierzemy się tam w środku tygodnia, czy w weekend. Niektóre miejsca mają też różne stawki dla różnych pokoi. Przykładowy koszt wyprawy czterech osób w czwartkowy wieczór do Biura Detektywa Monroe w Escaperooms to 128 złotych.

Negatywnym zjawiskiem jest dla nas jedynie konkurencja, która nie zadba o odpowiedni poziom pokoju i zagadek, zniechęcając tym uczestników zabawy – zauważa Elżbieta Pietruczuk. – W innych przypadkach klienci chętnie wracają, a po przejściu każdego z pokoi w jednym miejscu szukają nowych wyzwań.

Trójmiejskie pokoje ucieczek

Gdańsk

Questrooms ul. Startowa 4A; Enigmat Escape ul. Słowackiego 1A; Escaperooms, PGE Arena ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1; Let Me Out, ul. Spichrzowa 28; No Escape, ul. Politechniczna 3/4; Room Of Plenty, ul. Stolarska 6A/7; Try To Escape, ul. Jaśkowa Dolina 72/7

Gdynia

Walkout Skwer Kościuszki 15/9; Tajemnicze Pokoje ul. Abrahama 26/2

Sopot

Exitplan ul Bohaterów Monte Cassino 5A

Tekst: Marek Nowak

Oceń