Together Magazyn » Dom » Projekty domów Muratora – poznaj najnowsze trendy
murator domy

Projekty domów Muratora – poznaj najnowsze trendy

Wybór projektu domu to zazwyczaj decyzja na całe życie. Poszukując tego idealnego, warto zapoznać się zarówno z dostępnymi od wielu lat rozwiązaniami, jak i nowościami z branży architektonicznej. Jakie są najnowsze trendy w projektach domów na sezon 2021/2022?

Domy o prostej bryle

W nachodzącym sezonie wśród nowych projektów domów MURATORA królują budynki o stosunkowo prostej bryle. Takie propozycje są wyjątkowo łatwe w realizacji, a ze względu na ich kompaktową formę – także przystępne cenowo. Są one chętnie wybierane przez wielu młodych inwestorów, poszukujących nowoczesnych rozwiązań oraz możliwości ograniczenia kosztów przedsięwzięcia. Gotowe projekty domów o prostej budowie są zazwyczaj parterowe lub dwukondygnacyjne, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do docelowej liczby i potrzeb mieszkańców. Dodatkowo najczęściej posiadają one rozbudowaną, wspólną przestrzeń wypoczynkową dla wszystkich domowników. Przestronne salony, tarasy czy balkony są doskonałym miejscem spotkań w rodzinnym gronie, nierzadko w ciekawy sposób łącząc wnętrze domu z przylegającym do niego ogrodem.

Budynki mieszkalne z płaskim dachem

Wśród najnowszych trendów w architekturze dość często pojawiają się projekty domów z płaskim dachem. To wyróżniające się budynki, zachwycające swoją prostotą i modernistyczną stylistyką. Będą odpowiednie na działki, na których Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego bądź Warunki Zabudowy dopuszczają wzniesienie obiektu mieszkalnego o maksymalnie obniżonym kącie nachylenia dachu. Brak skosów na poddaszu pozwoli nam na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, a w przypadku niektórych projektów – także stworzenie oryginalnego i praktycznego tarasu na dachu. Domy ze stropodachem świetnie sprawdzą się w miejscach narażonych na działanie silnego wiatru. Dodatkowo są one zazwyczaj również tańsze w budowie, aniżeli ich odpowiedniki z dachem dwu- lub wielospadowym.

Energooszczędne rozwiązania

Inwestorzy wybierający projekt domu coraz częściej zwracają uwagę na zawarte w nim energooszczędne rozwiązania, które umożliwią ekonomiczną eksploatację budynku. Z myślą o takich osobach coraz więcej najnowszych propozycji jest opartych o proekologiczne założenia. Obecność dużych przeszkleń rozjaśnia wnętrza, poprawia ich estetykę, doświetla je oraz dogrzewa, a w konsekwencji – wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i opału. Ujęte w dokumentacji wysokiej jakości materiały budowlane pozwalają na solidne docieplenie zewnętrznych przegród, minimalizując straty ciepła. Dodatkowo prosta forma takich nowoczesnych budynków sprzyja ograniczeniu kosztów ich budowy. Zaoszczędzone w ten sposób środki możemy przeznaczyć na rozwiązania jeszcze bardziej obniżające rachunki – takie jak fotowoltaika, pompa ciepła czy rekuperacja.

Najnowsze trendy w projektach domów w dużej mierze bazują na prostych formach i energooszczędnych rozwiązaniach. Zamysłem architektów jest stworzenie budynków nowoczesnych, estetycznych, a przy tym tanich w budowie i utrzymaniu. Dzięki temu takie propozycje trafiają w gust inwestorów świadomych roli ekologii, wymagających komfortowych warunków, a jednocześnie poszukujących możliwych oszczędności – tak pożądanych w obecnych czasach.

Wiele ciekawych porad związanych z budową domów znajdą Państwo w naszym poradniku budowlanych. Zapraszamy na stronę https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów gotowych – MURATOR – https://projekty.muratordom.pl/

5/5 – (1 głosów)