Wyjątkowy prezent to coś, o czym marzy każdy obchodzący Boże Narodzenie. Choć nie jesteśmy już dziećmi, u większości z nas nadal emocje wzbudza widok podarków pod choinką i szelest odpakowywanych z papieru pudeł… Czasem jednak to my musimy zamienić się w świętego Mikołaja. I wtedy właśnie pojawia się problem: jaki prezent na Święta wybrać? Okazuje się to wcale nie takie proste. Mamy też problemy z odpowiednim zapakowaniem prezentu i jego wręczeniem. Poniżej garść wskazówek jak wybrać najlepsze świąteczne prezenty oraz jak je wręczyć adresatowi.
Spis treści:
Prezent na Święta – skąd wzięła się tradycja podarków w Polsce?
W naszym kraju dawanie sobie upominków ma wyjątkowo długą i bogatą tradycję. Kiedyś wręczanie podarków było obowiązkiem, a niewywiązanie się z niego – ogromnym faux pas. Prezenty wręczano sobie na wiele okazji. Choć najpopularniejszą było oczywiście Boże Narodzenie, często obdarowywano się także z okazji rocznic, ślubów, imienin (tak zwane „wiązanie”), urodzin, niesienia dobrej nowiny („nowinne”) czy sakramentów – komunii świętych lub chrztów. Pojawiały się również prezenty dawane w dzień pogrzebu rodzinie zmarłego. Zwyczaj podarków bożonarodzeniowych sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich – podczas ówczesnych grudniowych świąt także wręczano sobie prezenty. Tradycję tę podtrzymał również silny w Polsce kult świętego Mikołaja, biskupa Miry, który znany był ze swojej szczodrości oraz hojności. Na pamiątkę tej postaci wręczamy sobie prezenty również 6 grudnia – w mikołajki. Obdarowywanie się upominkami z okazji Bożego Narodzenia to bynajmniej nie polski pomysł: zwyczaj ten znany jest na całym świecie. Jednak nasi rodacy upodobali go sobie szczególnie: aż 92 proc. z nich twierdzi, że ta tradycja wyjątkowo im się podoba i chętnie ją podtrzymują (za: Strzelecka, 2014).
Pomysł na prezent. Jak wybrać fajne prezenty?
Choć Polacy tak lubią wręczać upominki, okazuje się, że przy ich wyborze są raczej… konserwatywni. Większość pytana o to, gdzie udaje się, by wybrać świąteczny prezent dla bliskiej osoby, wskazuje specjalne sklepy z drobiazgami – robi tak 63 proc. ankietowanych. Odrobinę mniejsza grupa – 58 proc. – przyznaje, że po prezenty idzie po prostu do… hipermarketu. Umówmy się jednak, że bożonarodzeniowe podarki z wielkiego centrum handlowego, które odwiedzamy codziennie po bułki i ser, nie są niczym kreatywnym… I przede wszystkim kupimy tam tylko prezenty świąteczne w formie rzeczowej. Tymczasem dla bliskiej osoby warto się postarać. Nie każdy wpada na doskonałe pomysły: na szczęście Internet pomaga. Jest wiele serwisów takich jak Katalog Marzeń, które dysponują gotowymi propozycjami na prezent na Święta. Wcale nie musi się to kłócić z osobistym charakterem wręczanego prezentu; pomysły przedstawiane przez specjalistów są naprawdę różne (https://katalogmarzen.pl/pl/k/prezent-na-boze-narodzenie). I co najważniejsze – oryginalne. Zamiast książki czy kwiatka, możesz zdecydować się na lot balonem czy paralotnią. Twój bliski nie jest fanem mocnych przeżyć? Być może spodobają mu się warsztaty winiarskie z sommelierem lub wspólna wizyta w teatrze. Dla dzieci możesz także wydrukować zestaw kolorowanek świątecznych. Masaż relaksacyjny lub relaks w grocie solnej to z kolei opcje dla osób, które pod koniec roku pragną po prostu odpocząć po pełnych stresu miesiącach. Jest w czym wybierać!
Prezent dla babci i dziadka. Klasyczny, ale szczery
Czym obdarować seniorów rodu? Z reguły odpowiadają, że mają wszystko i chcą tylko zdrowia… Tego zagwarantować im nie możesz, ale babcia lub dziadek mogą wyjątkowo ucieszyć się z praktycznego prezentu, jakim jest domowy zestaw do EKG czy pomiaru ciśnienia tętniczego. Ozdobne pudełka na leki i suplementy diety także są estetycznym i mile widzianym pomysłem. A może ciepły koc? Osoby starsze szybciej marzną, więc miękka i aksamitna tkanina będzie spełniała zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Oczkiem w głowie dziadków są z reguły wnuki i prawnuki, więc miłym prezentem na Boże Narodzenie będzie dla nich coś, co przypomina im potomków: najchętniej zdjęcie oprawione w ramkę, poduszka z podobizną, koszulka czy bluzka z fotografią, kubek, a dla bardziej zaawansowanych technologicznie seniorów – podkładka pod myszkę lub pod laptopa. Uniwersalnym prezentem dla babć są także kwiaty doniczkowe: statystyki pokazują, że to wciąż jeden z najmilej widzianych upominków.
Prezent dla mężczyzny. Co kupić wybrankowi?
Wiele osób zgodnie twierdzi, że mężczyźnie o wiele trudniej wręczyć oryginalny prezent. Wszystkie wydają się błahe i pospolite. Skarpetki z wełny i ciepła bielizna to raczej nie jest to, co każdy chciałby znaleźć pod choinką… podobnie kolejny krawat we wzorki i biała koszula. Dobrym prezentem nie są też perfumy, jeśli nie znamy dobrze gustu obdarowywanego; nierzadko nawet partnerka adresata prezentu ma problem z ich wyborem. Co więc wybrać? Fajne prezenty to te, które dostarczają emocji. W przypadku fana motoryzacji, warto postawić na wykupienie przejażdżki luksusowym autem lub udziału w rajdzie samochodowym. Ciekawy może być również bon do aquaparku na wspólne wodne szaleństwa lub karnet na siłownię – na zajęcia z trenerem personalnym. Kibice ucieszą się z pewnością z biletu na mecz, a panowie dbający o swój wizerunek – z wykupionej wizyty u męskiego fryzjera lub barbera, który pomoże im wystylizować zarost. A co jeśli nasz partner nie przepada za mocnymi wrażeniami? Wielbicielowi kinematografii spodoba się box z najlepszymi dziełami światowego kina na DVD, a fan planszówek ucieszy się z kolejnej wersji Monopoly. Praktycznym świątecznym prezentem może być też wykupienie abonamentu w platformie streamingowej lub porządne wieczne pióro.
Fajne prezenty dla kobiety. Co zrobić, by była z nich zadowolona?
Choć wydaje się, że w przypadku upominków bożonarodzeniowych dla pań mamy o wiele większe pole do popisu, często okazuje się, że partnerzy nie do końca wiedzą co kupić ukochanej. Dla czytelniczki dobrym pomysłem na prezent zawsze jest książka, choć warto wcześniej znać gust obdarowywanej. Miłośniczka horrorów nie ucieszy się z romansu, a zwolenniczka ciepłych opowieści rodzinnych nie rozsmakuje się w thrillerze prawniczym. Płyta z ulubioną muzyką lub biżuteria to niezły pomysł, ale przy tej ostatniej grozi wtopa: na Święta Bożego Narodzenia nie wręczamy pierścionków, chyba że chcemy się jednocześnie oświadczyć. Wręczanie pierścionków kobiecie ma w Polsce określoną symbolikę i możesz zostać źle zrozumiany! Lepiej postawić na bezpieczniejszą bransoletkę, kolczyki lub wisiorek albo broszkę. Wiele firm oferuje także świąteczne zestawy kosmetyków – tu jednak trzeba znać gust wybranki. Nie kupujemy również w formie upominku kosmetyków przeznaczonych do walki z trądzikiem, grzybicą czy innymi chorobami skórnymi – to wyjątkowe faux pas. Lepiej wybrać pachnący balsam do ciała lub tusz do rzęs w pięknym i oryginalnym opakowaniu. Wcześniej warto upewnić się, czy adresatka prezentu nie jest alergiczką.
Podobnie jak w przypadku mężczyzn, unikamy perfum jeśli nie znamy gustu wybranki; choć kobiety same wybierając sobie prezent, często stawiają właśnie na perfumy, nie znaczy to, że my wybierzemy równie idealnie. A z rzeczy niematerialnych? Większość kobiet ucieszy się z wizyty w SPA lub kolacji we dwoje w eleganckiej restauracji. Dobrym pomysłem jest także wspólny zimowy weekend w górach – wiele stron z gotowymi prezentami oferuje bon na w pełni zaplanowany pobyt tego typu. Nie kupujemy za to garnków i zastawy kuchennej lub książek kucharskich, jeśli nie mamy pewności co do tego, że obdarowywana pani jest miłośniczką gotowania: możemy bowiem zostać posądzeni o to, że uważamy ją za kurę domową. To wyjątkowo częste prezentowe faux-pas!
Jak wręczyć prezent na Boże Narodzenie? Kilka praktycznych rad
Z reguły w wigilię Bożego Narodzenia kładziemy po prostu podarki pod choinkę. Co jednak jeśli prezent nie jest materialny lub z pewnych powodów musimy wręczyć go osobiście? Warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach wręczania upominków. Przede wszystkim, wręczając świąteczny prezent, należy najpierw się przywitać, a później złożyć przynajmniej krótkie życzenia. Jeśli razem z prezentem dajemy kwiaty, zawsze trzymamy je w odpowiedniej pozycji – łodygami do dołu. Cięte kwiaty mogą znajdować się w folii, jednak nie powinny być owinięte papierem. Jeżeli przygotowaliśmy wspólny upominek dla pary, to podajemy go kobiecie; jeśli składają się na niego kwiaty i alkohol, to te pierwsze idą do pani, a ten drugi – do pana domu. Alkoholu nigdy nie należy podawać bezpośrednio w butelce – musi znajdować się w torebce prezentowej!
Jak zapakować prezent na Boże Narodzenie?
Opakowanie to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę: wybierając torebkę, starajmy się unikać czerni (kolor żałoby), choć w niektórych kręgach jest dozwolona jako barwa elegancka. Wyjątkowo niepraktyczny jest także kolor biały: torebka szybko się brudzi, a podawanie prezentu w brudnym opakowaniu to spora gafa… Najlepiej zdecydować się na kolorowe torebki ze świątecznym motywem, szczególnie w przypadku świątecznych prezentów dla dzieci. Z drugiej strony, jeśli wręczamy prezenty obcokrajowcom, warto pamiętać o odmiennym kodzie kulturowym: w przypadku Azjatów, to biały jest kolorem żałoby, więc czarna torebka prezentowa nie będzie wpadką. Podając prezent komuś z Bliskiego Wschodu, należy trzymać go w prawej ręce; obdarowując kogoś z Dalekiego Wschodu – w obydwu. U nas tradycja nie wyznacza tego aż tak ściśle: pamiętajmy jednak o uśmiechu. To uniwersalny zwyczaj, który jest najlepszym dopełnieniem naszego prezentu świątecznego.
Źródła:
- Tkaczyk, Jolanta. „Dlaczego ludzie dają prezenty?.„Master of Business Administration”, nr 6 (65) listopadgrudzień, rok 2003, WSPiZ. – Paluchowski, Władysław Jacek. „Prezent jako motyw zakupu.” (2004).https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/23069/1/p5a2.pdf (Adam Mickiewicz’s University)
- Mędzelowski, T. (2016). Radość obdarowywania czyli święty Mikołaj lubił wino.Magazyn Ilustrowany „Miasto i Ludzie”, nr 47/ 194, Tarnów 2 grudnia 2016
- Tkaczyk, J. Dlaczego ludzie dają prezenty?.Master of Business Administration, nr 6 (65) listopad-grudzień, rok 2003, WSPiZ.
- Strzelecka, A. (2014). W jaki sposób i z jakiej okazji świętują podręcznikowi i prawdziwi Polacy? Negocjowanie ważności świąt. ACTA UNIVERSITATIS LODZIENSIS Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców 21, 2014
- Jabłońska, L., & Gniewosz, A. (2007). Popyt na pokojowe rośliny doniczkowe w Warszawie w 2006 roku. Zesz. Nauk. Inst. Sad. i Kwiac. w Skierniewicach, 15, 117-126.
- Tkaczyk, J. (2003). Ekonomiczne aspekty obdarowywania. Master of Business Administration”, WSPiZ, (3), 62.