Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Samolotem na Kos — jak przyjemnie spędzić wakacje na wyspie
lot nad wyspami greckimi

Samolotem na Kos — jak przyjemnie spędzić wakacje na wyspie

Wakacje to czas słonecznej regeneracji, relaksu i chwilowego “wylogowania” z codzienności. Piękna wyspa, otoczona ciepłym morzem jest idealnym miejscem odpoczynku dla zmęczonych rodziców. Niestety wielu z nas z tej przyjemności rezygnuje z powodu obawy przed lotem z dzieckiem. A przecież udane wakacje nie zależą od tego, czy leci z nami maluch lecz od dobrej organizacji. Przeczytaj jak przyjemnie spędzić wakacje na pięknej wyspie Kos i jak się do nich przygotować.

Atrakcje wyspy Kos

Wyspa Kos leży u wybrzeża Morza Egejskiego, w pobliżu Turcji. Długie wybrzeża z pięknymi widokami sprawiają, że należy do najpiękniejszych wysp greckich. Do wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc Kos należą:

1 Plaże i piękny krajobraz

Niewątpliwym atutem Kos jest bajeczny, nadmorski krajobraz. Wyspa ma wiele różnorodnych plaż. Najlepsze dla małych stópek są w kurortach Tigaki i Marmari. Pierwszy kurort to doskonałe miejsce do nurkowania, drugi ma największy aquapark. W obu jest krystaliczna woda i piaszczyste dno. Plaże Kos mają dobrą infrastrukturę, lecz często płatny wstęp.

reiseuhu-javKjOsc-unsplash

2 Gorące źródła

Na kąpiel można wybrać się na naturalne źródła termalne w Embros. Woda w nich ma ok. 40 stopni i miesza się z morską. Gorące źródła mają prozdrowotne działanie i siarkowy zapach.

antonios-petalas-fAWAPVqWmI-unsplash

3 Stolica Kos

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie i zajmuje większość jej obszaru. Kos zachwyca promenadą oraz antycznymi zabytkami. Cudne widoki można podziwiać jadąc wybrzeżem na koniu. Na placu Plateau, znajduje się drzewo, pod którym miał nauczać Sokrates. Niedaleko stoi Zamek Neratzia (dawnej Joannitów), najlepiej zachowany zabytek na Kos.

4. Plaka Forest

To las piniowy, w którym dziko żyją przepiękne pawie indyjskie. Zwierzęcego towarzystwa dotrzymują im koty oraz żółwie. Atrakcją dla dzieci jest karmienie ziarnem pawi, które licznie otaczają turystów. Powietrze tam jest przyjemnie chłodne i pachnie olejkami eterycznymi.

phi-cOsttEynU-unsplash

5. Wioska Zia

Miejscowość znajdująca się u zbocza Dikeos, uważana jest za najpiękniejsze miejsce na Kos. Warto wybrać się tam na zachody słońca z widokiem na jezioro Alikes i tureckie wybrzeże. Urokliwy jest także bazar z lokalnymi produktami i pamiątkami.

Jak przygotować się do lotu

Podróż samolotem z dzieckiem może przerażać, bo jej dużym minusem jest brak możliwości postoju. Wystarczy jednak do lotu odpowiednio się przygotować, by podróż przebiegła bezproblemowo.

Linie lotnicze mają odrębne przepisy dotyczące dziecka do 2 lat. W samolocie nie ma ono własnego fotela. Można dokupić miejsce, a dla maluszka zamówić kołyskę samolotową. Dla dzieci można wziąć pojemniki powyżej 100 ml z napojami. Jednoczęściowy wózek możesz mieć przy sobie lub w luku bagażowym.

Bagaż podręczny

Na udany lot z dzieckiem duży wpływ ma dobrze spakowany bagaż podręczny. Tak naprawdę zawartość torby nie różni się od tej, którą zabierasz na dłuższe wyjście z dzieckiem. Jedzenie, pieluszki, chusteczki i ubranko na zmianę, zabawki.

Pamiętaj by mieć dokument tożsamości dorosłego i dziecka (w UE. dowód osobisty), oraz zgodę notarialną rodzica, który nie leci.

Przydatne wskazówki

Warto znać kilka wskazówek, które ułatwią i uprzyjemnią podróż samolotem z dzieckiem:

  • przed wejściem na lotnisko nałóż dziecku opaskę z numerem telefonu,
  • podczas startu i lądowania, by uniknąć bólu uszu warto dać dziecku jeść lub pić, starszak może coś żuć,
  • zaplanuj drzemkę na czas lotu lub zmęcz dziecko przed podróżą,
  • zastanów się jak zająć pociechę podczas oczekiwania na lot.

Wakacje z dziećmi nie są ani lepsze, ani gorsze, są po prostu inne. Dobra logistyka pozwala cieszyć się urlopem w każdym miejscu. Zapraszamy do artykułu o innej greckiej wyspie — bajecznej Krecie.

Oceń