Together Magazyn » Aktualności » Popularne wzory na ścianę – rodzaje i przykłady
wzor z motywem drzewa na scianie

Popularne wzory na ścianę – rodzaje i przykłady

Masz dość patrzenia na pustą ścianę w sypialni, kuchni czy w innym pomieszczeniu, ale nie chcesz przemalowywać całego wnętrza, bo kolor wciąż ci się podoba, albo oczekujesz czegoś ciekawszego niż jednolita farba na całej ścianie? Nie martw się, jest prosty sposób, aby ożywić przestrzeń, jednocześnie nadając wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Wystarczy namalować wzór, do czego idealnie sprawdzą się szablony malarskie czy naklejki, które sprawią, że w parę godzin zmienisz pokój nie do poznania. A jeśli chcesz całkowicie popuścić wodze wyobraźni, wystarczy stworzyć własne wzory, które możesz przenieść na ścianę z pomocą taśmy malarskiej.

Dekoracje do malowania ścian

Do malowania ścian nie potrzeba specjalistycznych umiejętności ani sprzętu. Wystarczy parę pędzli, farba i odrobina przezorności, żeby zabezpieczyć meble w malowanym pomieszczeniu. Jest to proste i łatwe zajęcie, którym każdy może zająć się samodzielnie. Podobnie jest z ozdobieniem ścian różnymi wzorami.

Różnego rodzaju wzory na ścianę możemy zaprojektować sami, choć jest to bardziej czasochłonne i wymaga więcej pracy. Możemy też skorzystać z szablonów malarskich, które zagwarantują efekt przy jednoczesnej oszczędności czasu i pracy.

Szablony do malowania ścian pozwolą odmienić wygląd każdego wnętrza, nadając się do ozdobienia ścian w domach, mieszkaniach, przestrzeni publicznej, czy dla dzieci. Szablony pozwalają na szybkie tworzenie powtarzalnych wzorów, co doskonale sprawdza się do tworzenia dekoracji. Odpowiedni szablon malarski pomoże nadać wybranego charakteru dla pomieszczenia. Możemy na przykład nadać romantycznego klimatu w sypialni, czy wyciszającego w salonie.

Szablon liścia trzymany w ręce

Szablony malarskie

Szablony malarskie wykonane są z cienkiego materiału, zazwyczaj jest to tworzywo sztuczne, który nie nasiąka farbą i dobrze przylega do ściany, dzięki czemu są wykorzystywane wielokrotnie po uprzednim umyciu. Zastosowanie szablonu jest bardzo proste. Wystarczy tylko przyłożyć do powierzchni ściany, a następnie wypełnić otwór szablonu farbą.

Farba zastosowana do szablonu nie powinna ściekać ani pozostawiać smug, a sposób jej nałożenia zależy od wzoru i preferencji. Farbę można nałożyć za pomocą pędzla, co daje największą precyzję, natomiast najszybciej duże powierzchnie namalujemy za pomocą wałka, sprayu lub natrysku.

Rodzajów szablonów malarskich jest bardzo dużo. Ich różnorodność sprawia, że pasują do każdego pomieszczenia i są wykorzystywane zarówno do pokoju dziecięcego, jak i do salonu czy sypialni. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów szablonów do malowania ścian.

Szablony do malowania postaci

Takie szablony dodadzą interesującego wyglądu i charakteru wnętrzu. W pokoju dziecięcym można stworzyć interesującą kompozycję z kilku takich szablonów przedstawiającą jakąś historyjkę a w salonie jakąś scenę. Często wykorzystywane są do dekoracji sal sportowych, ukazując daną aktywność.

Namalowany motyw roślinny

Szablony z motywami roślinnymi

Motywy roślinne to jedne z najbardziej ponadczasowych i uniwersalnych wzorów dekoracyjnych cieszących się nieustanną popularnością. Kwiaty, drzewa, pnącza czy krzewy sprawią, że pomieszczenie będzie ożywione, a jednocześnie przytulne z atmosferą wypoczynku i wyciszenia. Takie szablony malarskie mogą też pozwolić nam przenosić się do odległych krajów poprzez wzory z palmami, łodygami bambusa czy drzew sakury. Na szablonach ze wzorem drzewa często możemy spotkać się z sylwetkami ptaków czy innych małych zwierząt.

Szablony z motywem zwierzęcym

Motywy zwierzęce podobnie jak motywy roślinne cieszą się nieustającym zainteresowaniem i pojawiają się bardzo często w wielu różnych dekoracjach. Popularność aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim sprawiła, że popularnością cieszą się dzikie zwierzęta rogate. Jednak wciąż nie zestarzały się motywy z latającymi ptakami oraz, prawdopodobnie najbardziej popularne, koty, zarówno domowe, jak i dzikie. Szablony z motywami zwierząt mogą z powodzeniem zastąpić na ścianie obrazy lub inne dekoracje.

Pokój dziecięcy, ściana ze statkami kosmicznymi

Do pokoju dziecięcego

Wykorzystanie szablonów malarskich jest bardzo powszechne. Nie tylko jest to prosty i szybki sposób na ożywienie i ubarwienie przestrzeni dziecka, ale jednocześnie jest to rozwiązanie trwalsze niż naklejki, czy wieszane ozdoby. Ponadto trwałość farby pozwoli na umycie ściany, aby usunąć z niej zabrudzenia. Możliwości aranżacji ścian w pokoju dziecka jest wiele. Od motywów zwierzęcych jak kotki, motylki, słonie, przez różnego rodzaju pojazdy jak samochody czy samoloty, do pokoju chłopca, po wróżki, dla pokoju dziewczynki. Możemy nawet ściany i sufit pomalować w taki sposób, że będą przypominać niebo z gwiazdami, czy namalować uśmiechnięty księżyc lub słońce.

Sypialnia, łóżko, poduszki, ściana z namalowanymi napisami

Szablony z napisami

Pozwolą nam przenieść hasła lub motta, aby przypominały nam o nastawieniu, jakie chcemy mieć każdego dnia. Możemy przebierać wśród różnych fantazyjnych czcionek i ułożyć takie napisy jak tylko chcemy. Szablony malarskie z napisami możemy znaleźć z gotowymi frazami, słowami lub z pojedynczymi literami, które pozwalają na pełną swobodę, choć wymagają nieco więcej pracy.

Szablony z dekoracyjnymi wzorami i ornamentami

Choć w ostatnim czasie dekoracje z ornamentami zostały trochę wyparte przez nowoczesne wzory i trendy, to jednak nieśmiało wracają do naszych wnętrz. Dostępne w różnych rozmiarach i kształtach nadadzą pomieszczeniu klasycznego czy abstrakcyjnego wyglądu. Idealnie sprawdzą się do oddzielania kolorów ściany lub wydzielania stref.

Ściana z ozdobnymi uwypukleniami

Farby strukturalne do malowania ścian

Farby strukturalne są ciekawym rozwiązaniem w przypadku malowania wzorów na ścianie. Mogą z powodzeniem zastąpić tynki strukturalne czy dekoracyjne. Dodatkowo podkreślą też efekt niektórych wzorów, np. trójwymiarowe kropki namalowane farbami strukturalnymi będą jeszcze bardziej przyciągać wzrok i intrygować, jednocześnie mogąc całkowicie tuszować niedoskonałości powierzchni. Kolejną ich zaletą oprócz nadania nietuzinkowego wyglądu ścianie jest właśnie możliwość nakładania jej na nierówne obszary.

Podsumowanie

Dzięki szablonom malarskim wnętrze może szybko i w prosty sposób uzyskać niepowtarzalny charakter. Dostępność i różnorodność wzorów w ofercie na rynku jest na tyle duża, że dają dużą swobodę na kreatywność i łatwo będzie uzyskać zadowalający nas, oryginalny efekt, który można jeszcze podkreślić, korzystając z farb strukturalnych.

5/5 – (1 głosów)