Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Podróże z psem – jak się do tego przygotować?
mały York w torbie podczas podróży

Podróże z psem – jak się do tego przygotować?

Każdy właściciel psa wie, że wspólny wyjazd z pupilem to spore wyzwanie logistyczne. Jednak istnieje wiele sposobów na to, by ułatwić sobie organizację wyprawy. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, by przygotowania do podróży z psem przebiegały sprawnie i szybko, a sam wyjazd był przyjemnością dla Ciebie i Twojego psa!

Jak przygotować psa do podróży?

Przemieszczanie się z psem podczas podróży to wymagające zadanie. Nie wszystkie zwierzęta domowe czują się pewnie w obcym miejscu. Zwykle reagują stresem na zmianę otoczenia. Dlatego bardzo ważne jest opanowanie i cierpliwość właściciela oraz odpowiednie przygotowanie pupila przed wyjazdem. 

W podróży zwierzę będzie mieć kontakt z obcymi ludźmi i zwierzętami w hałaśliwym środowisku pełnym obcych zapachów. Profesjonalna socjalizacja pod okiem fachowca pomoże złagodzić mu stres związany z tą sytuacją. W tym celu należy przyzwyczaić go do bodźców zapachowych, dźwiękowych i wzrokowych innych niż te, które spotyka na co dzień. Jeśli pies wyjątkowo źle znosi podróż, skonsultuj się z weterynarzem w celu ewentualnego podania zwierzęciu łagodnych środków uspokajających.

W czym przewozić psa w trakcie podróży?

Psa należy przewozić tak, by zwierzę było bezpieczne. Nie może stanowić zagrożenia dla pozostałych pasażerów oraz dla kierowcy. Warto też mieć na uwadze komfort pupila. Dlatego najlepiej jest przewozić psa w specjalnym transporterze, czyli tzw. kennelu lub w klatce. Może to być też mata samochodowa z usztywnianymi brzegami. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest specjalna konstrukcja z pasami, którymi można przypiąć psa na czas podróży. Natomiast kiepskim pomysłem jest przewożenie psa luzem, ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania będzie się on przemieszczał w sposób niekontrolowany. 

Transportery i torby dla psów

W niektórych miejscach, np. na schodach, w centrum handlowym lub przy ruchliwej ulicy szczenięta i przedstawicieli małych ras łatwiej jest transportować na rękach. Podczas bliższych i dalszych podróży z pewnością przyda się elegancka torba dla psa, która ułatwi przemieszczanie się z psiakiem. Dzięki niej wygodnie przetransportujesz swojego pupila w budynkach i na zewnątrz. Zwierzę będzie czuło się bezpieczniej w transporterze, co złagodzi stres związany ze zmianą miejsca odczuwany przez większość psich podróżników.

O czym trzeba pamiętać w czasie podróży z psem?

Absolutnie niezbędny zestaw podczas podróży z psem to: obroża oraz smycz, a także butelka z wodą oraz miska. Nie można także zapomnieć o woreczkach na psie odchody. Przemieszczanie się z pupilem ułatwi praktyczna torba do transportu psa. Coraz częściej właściciele czworonogów korzystają też ze specjalnych fotelików, pasów bezpieczeństwa oraz wózków dla psów. 

W czasie podróży okaż swojemu pupilowi cierpliwość i troskę. Gdy zadbasz o komfort i bezpieczeństwo Twojego zwierzaka, prawdopodobnie nieco złagodzisz jego stres związany z transportem i przemieszczaniem się w obcym środowisku. Odpowiednie przygotowanie przed planowanym wyjazdem pozwoli oswoić się z nowymi bodźcami i znieść podróż w dobrym nastroju.

5/5 – (5 głosów)