Podłoga w kamienicy daje szerokie pole aranżacyjne. Jeśli zależy nam na wnętrzu, które cieszy oko, warto wziąć pod uwagę walory estetyczne różnego typu wykończenia. Nie możemy jednak zapominać o parametrach technicznych, które w specyficznych wnętrzach, jakimi są mieszkania w kamienicach, mogą odgrywać pierwszorzędną rolę. Na jaką podłogę się zdecydować? Zobacz trzy inspiracje i zadecyduj.
Wnętrza w kamienicy, dzięki dużym oknom, są dobrze doświetlone. Uwagę przykuwają nie tylko wysokie ściany, ale też powierzchnia podłogi. Jaką wybrać, by była spójna z wnętrzem, uniwersalna i zachowała swoje właściwości na lata? Sprawdź przegląd trzech najbardziej popularnych rozwiązań.
Opcja 1 – podłoga drewniana
Wiele osób, w poszukiwaniu podłogi, która „ociepli” wnętrze i nada mu nastroju, wybiera klasyczną, drewnianą podłogę. Takiemu rozwiązaniu nie sposób odmówić estetyki. Niestety, mimo efektownemu wyglądowi, to wykończenie posiada sporo wad, które mogą ujawnić się w fazie projektu, jak i po latach. Po pierwsze: drewno jest ograniczeniem, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe. Z przyczyn bezpieczeństwa nie można go podłączyć. Po latach użytkowania, taka podłoga eksploatuje się i zużywa, przez co wymaga prac konserwacyjnych, np. cyklinowania. Powierzchnia drewniana szybko się rysuje. Co ważne i o co nietrudno w kamienicy, może podchodzić pod nią wilgoć, powodując nieestetyczne wybrzuszenia.
Opcja 2 – gres drewnopodobny
Idealną alternatywą dla podłogi drewnianej jest gres drewnopodobny. W odróżnieniu od klasycznego drewna, posiada lepsze parametry techniczne, a przy tym jest równie efektowny. Co ważne, nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych ani impregnowania (takie rozwiązanie możemy znaleźć np. w kolekcji Fuerta marki Cerrad). Do tego, łatwo utrzymać ją w porządku. Co ważne, w przeciwieństwie do drewna, jest wysoce odporna na ścieranie i plamienie oraz odporna na działanie wilgoci (niskonasiąkliwa). Warto wspomnieć walory estetyczne gresu: gres drewnopodobny wiernie odwzorowuje powierzchnię drewnianą, spełniając marzenia wielu o drewnianych powierzchniach, kładzionych nawet w miejscach o dużej wilgoci.
Opcja 3 – panele
Choć wiele osób skłania się ku taniemu rozwiązaniu, jakim jest położenie paneli podłogowych, warto mieć świadomość, że ta alternatywa niesie ze sobą sporo ryzyka. Naczelnym mankamentem paneli jest ich nietrwałość. W kontakcie z wilgocią rozmiękają i tracą swoje właściwości. Są łatwe w montażu, ale z biegiem czasu nieefektownie blakną i rysują się. W ich przypadku również nie ma mowy o podłączeniu ogrzewania podłogowego.