Jeśli myślicie o tym, żeby wybrać się z maluchem na basen, to warto wiedzieć o paru istotnych sprawach:
– woda w basenie musi być czysta, czyli często kontrolowana przez sanepid,
– lepiej jeśli w basenie woda jest ozonowana niż chlorowana,
– temperatura wody powinna wynosić około 30 – 35 stopni.

To podstawowe informacje jakich powinniśmy zasięgnąć o basenie, na który się wybieramy. Poza tym ważne jest żeby mieć pewność co do tego, czy nasze dziecko nie boi się wody (dużej wody), bo ma to w końcu sprawiać mu przyjemność. Możemy jednak potraktować to jako terapię i pokazać dziecku, że nie ma się czego bać.

Naukę pływania można zacząć już w 3 miesiącu życia, ale warto zawsze skonsultować to z pediatrą, czy nie widzi on jakichś przeciwwskazań. Kiedy wybierzemy już basen koniecznie jest zaopatrzenie się w specjalne pielucho –majtki, które nie wypuszczają dziecięcych zanieczyszczeń do wody. Zawsze trzeba pamiętać o dużym ręczniku, żelu, czy mydełku oraz koniecznie o oliwce lub kremie, bo woda czy to ozonowana, czy chlorowana bardzo wysusza skórę. Nie zapomnijcie też o czymś do jedzenia, bo po pływaniu maluch nabierają apetytu.

Ważna jest też pora wyjścia na basen. Dziecko musi być wypoczęte i nie może iść z pełnym brzuszkiem. Poza tym zarówno opiekun, jak i maluch muszą mieć dobry humor, bo przede wszystkim macie się dobrze bawić. Pamiętać trzeba, że to są dzieciaczki a nie mistrzowie pływania i naprawdę traktować to jak zabawę i miło spędzony czas.

Warto pomyśleć o uczestnictwie w zorganizowanej grupie z instruktorem. Pokazuje on jak trzymać dziecko w wodzie, jak uczyć je dobrych, bezpiecznych zachowań. Organizuje zabawę i doradza. Sama jestem mamą 3 latka i chodzie na takie zajęcia. Zaczęliśmy gdy córka miała 4 miesiące. Dziś skacze sama do wody, wypływa na powierzchnię, próbuje pływać strzałką i pieskiem, a przede wszystkim świetnie się bawi z mamą. Jest to czas tylko dla nas. Polecam wszystkim basenową zabawę, ale jednak pod okiem trenera.

Dla zainteresowanych dodam, że w trójmieście , działa kilka szkółek pływackich dla dzieci i wszystkie informacje z łatwością odnajdziecie bądź to na stronach internetowych, bądź na basenach, gdzie reklamują się szkółki. Warto tez zapytać znajomych , bo być może oni korzystają już ze sprawdzonych kursów.

Polecane

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany