Together Magazyn » Aktualności » Plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw w ogrodzie

Ogrodowy plac zabaw to doskonały pomysł na miejsce rozrywki dla naszych dzieci. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń dla najmłodszych to gwarancja, że spędzą oni czas wesoło, a my zawsze możemy mieć ich na oku. O czym należy pamiętać organizując przydomowy plac zabaw?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście najważniejszą kwestią, jaką należy się kierować planując plac zabaw, jest bezpieczeństwo, dlatego najlepiej, aby był usytuowany w dobrze widocznym z domu miejscu – dzięki temu rozwiązaniu będziemy mieć oko na bawiące się dzieci nawet podczas np. gotowania obiadu. Wokół warto posadzić żywopłot – rabaty kwiatowe nie sprawdzą się, ponieważ podczas zabawy łatwo mogą zostać niechcący zniszczone. Wybierając krzewy musimy pamiętać, że niektóre odmiany są trujące, dlatego zamiast cisów czy tuj znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ligustr albo grab. Inna możliwość to budowa płotu.

Na bezpieczeństwo dzieci wpływ ma także nawierzchnia. Aby uchronić pociechy przed bolesnymi skaleczeniami można położyć lub posiać trawnik, jednak wiąże się to z koniecznością dbania o zieleń, a ponadto istnieje ryzyko, że podczas codziennych zabaw trawa zostanie wydeptana. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie płyt gumowych, które są dostępne w wielu kolorach – będą więc one funkcjonalne, a zarazem praktyczne.

 

Jak wyposażyć?

Najmłodsze dzieci na pewno chętnie będą bawić się w piaskownicy, którą oczywiście trzeba zaopatrzyć w kolorowe foremki do robienia babek, łopatki czy grabki w zestawie z wiaderkiem. Można zdecydować się na niewielki namiot, by w razie potrzeby móc schować się przed słońcem czy lekkim deszczem. Możemy też umieścić w cieniu niewielki stolik z krzesełkami, gdzie nasza pociecha będzie mogła odpocząć albo zająć się rysowaniem. Dobrym pomysłem będą również tzw. jeździki, czyli pojazdy bez pedałów, a dla nieco starszych dzieci rowerki biegowe. Dzieciaki z pewnością będą także zadowolone z hamaków, huśtawek i niewielkiego toru przeszkód czy lin do wspinania. Marzeniem wielu jest też domek na drzewie. Wiele sklepów oferuje duży wybór hamaków tak jak przykładowo: hamakonline.pl, które zagwarantują świetną zabawę na świeżym powietrzu.

mother-with-children-having-fun-in-a-hammock-mom-and-kids-in-a-hammock

Z czego zbudować?

Najczęściej wybieranym materiałem na placu zabaw jest drewno, powinno ono jednak być odpowiednio zaimpregnowane, najlepiej ciśnieniowo. Kupując zestawy do ogrodu należy zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy są odpowiednie oheblowane, a podczas montażu zadbać, aby drewno nie dotykało mokrego podłoża. Części szczególnie narażone na szybkie zużycie, np. podesty, dobrze jest pomalować dodatkowo impregnującą farbą albo specjalnym środkiem oleistym. Innym materiałem konstrukcyjnym wykorzystywanym przy budowie ogrodowych placów zabaw jest też stal, z której wykonywane są np. zjeżdżalnie czy łańcuchy. Należy pamiętać, by części ruchome zabezpieczyć specjalnymi osłonkami z tworzywa sztucznego bądź drewna. Tworzywo sztuczne wykorzystuje się też do wykonania daszków piaskownic czy domków ogrodowych. Jest ono odporne na promieniowanie słoneczne oraz mróz, dlatego również z pewnością posłuży przez wiele lat.

5/5 – (1 głosów)