Together Magazyn » Dom » Oświetlenie do małego mieszkania – 6 trików
oświetlenie do małego mieszkania

Oświetlenie do małego mieszkania – 6 trików

Marzysz o pięknie urządzonych, przestronnych wnętrzach, jednak metraż Twojego mieszkania nie jest zbyt wielki? Nic straconego! Na szczęście istnieją sposoby na optyczne powiększenie małych pomieszczeń. Wykorzystaj 6 trików oświetleniowych, które odmienią Twoje pokoje.

Oświetlenie skieruj do góry!

Jeśli Twoje mieszkanie jest nie tylko małe, ale również niskie, możesz je optycznie podwyższyć i powiększyć. W jaki sposób? Zdecyduj się na lampy sufitowe z kloszami, w których snop światła skierowany jest również na sufit. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się modele o kloszu ażurowym bądź transparentnym, np. szklane. Dobrze rozproszą światło, które dotrze do wszystkich zakamarków pokoju.

Podkręć klimat oświetleniem stołowym

Aranżacja nie kończy się jednak na oświetleniu sufitowym. W małych mieszkaniach często nie możemy sobie pozwolić na postawienie dużej lampy podłogowej. Dlatego warto sięgać po inne rozwiązania. Magiczny klimat z powodzeniem stworzą lampy biurkowe. Dopasuj je do głównego stylu – muśnięte rdzą loftowe, nowoczesne, klasyczne, glamour, kule? Masz w czym wybierać!

Niestandardowe wymiary pokoju? Jest na to sposób

Wąskie pokoje optycznie poszerzysz, stosując odpowiednie triki oświetleniowe. Wystarczy, że sięgniesz po aranżacyjną sztuczkę i na dłuższej ze ścian zamontujesz kinkiety. Najlepiej sprawdzą się modele z kloszem rozpraszającym światło w różnych kierunkach, np. góra-dół. Taki zabieg, w połączeniu z jasnym odcieniem ścian, sprawi, że pokój wizualnie zyska na objętości. 

Domowa galeria, lustrzane odbicie – stwórz wrażenie głębi

Wrażenie głębi we wnętrzu stworzysz poprzez przygotowanie na jednej ze ścian galerii złożonej z rodzinnych fotografii czy ulubionych grafik. Zaakcentuj ją oświetleniem z kinkietów lub taśm led. Taką wystawę warto uzupełnić, zawieszając pomiędzy obrazami i zdjęciami lustra w stylowych ramach. Odbijające się od szklanej tafli promienie świetlne zintensyfikują wrażenie przestronności wnętrza i staną się pięknym elementem dekoracyjnym.

Co za dużo, to niezdrowo

We wszystkim zachowaj umiar! Oświetlenie zaprojektuj tak, aby było ono dyskretnym współtowarzyszem domowej codzienności. W niewielkich pokojach zdecydowanie wystarczy zamontować: główną lampę sufitową, kinkiety, oświetlenie dekoracyjne oraz ustawić małe modele stołowe. Taki zestaw pozwoli uzyskać właściwe natężenie światła w pomieszczeniu a jednocześnie nie stworzy wrażenia niepotrzebnego bałaganu.

Wybieraj jasne kolory

Oświetlenie kojarzy nam się przede wszystkim z lampami. Czas to zmienić! Wpływ na jasność pomieszczeń w naszym domu ma szereg różnych czynników. Po pierwsze i najważniejsze – małe przestrzenie nie lubią ciemnych kolorów. To zasada numer jeden, kiedy tworzymy projekt zagospodarowania mieszkania o niewielkim metrażu. Wybierz meble z frontami lakierowanymi na wysoki połysk, postaw na biel, pastelowe barwy oraz naturalne drewno. Jasne barwy, odbijając promienie świetlne, w prosty sposób dodatkowo rozświetlą pomieszczenia.

W małych przestrzeniach operowanie światłem jest bardzo ważnym zabiegiem dekoracyjnym. Słoneczne pomieszczenia wpływają korzystnie na nasze codzienne funkcjonowanie oraz nastrój, mają także ogromny wpływ na optyczne powiększenie wnętrza. Na https://luxferia.pl/ znajdziesz lampy najlepiej dopasowane do Twojego stylu. Wybierz najmodniejsze modele i stwórz piękną aranżację!

Oceń