Together Magazyn » Dom » Kuchenki mikrofalowe – wady i zalety
Zabudowana kuchenka mikrofalowa w jasnej, nowoczesnej kuchni.

Kuchenki mikrofalowe – wady i zalety

Jedni kochają kuchenki mikrofalowe i nie wyobrażają sobie bez nich życia, drudzy podchodzą do nich z dużą dozą niepewności. Większość wątpliwości wywołują mity, które przez lata narosły wokół tego sprzętu. Jak zatem działa kuchenka mikrofalowa, jakie ma zalety, a co jest jej wadą?

Jak działają kuchenki mikrofalowe? 

Pierwsze kuchenki mikrofalowe ważyły niemal 300 kg i niewiele miały wspólnego z wyglądem nowoczesnych urządzeń. Wraz z rozwojem techniki zmniejszały się ich rozmiary, ale rosły też możliwości wykorzystania. Obecnie kuchenka mikrofalowa jest niewielkim sprzętem gospodarstwa domowego, które cieszy się ogromną popularnością. Z jej pomocą bardzo szybko można podgrzać jedzenie, rozmrozić mięso, a nawet upiec pyszne ciasto. Jak w takim razie działają kuchenki mikrofalowe? 

Urządzenia te do podgrzewania wykorzystują promieniowanie mikrofalowe, któremu zawdzięczają swą nazwę. Fale elektromagnetyczne przechodzą przez jedzenie, wywołują drganie cząsteczek, a dzięki ich tarciu podnosi się temperatura żywności. Kluczową kwestią jest tu jednak wilgoć, a dokładniej woda lub tłuszcz, które w największym zakresie pochłaniają promieniowanie mikrofalowe. 

Kuchenka mikrofalowa nie szkodzi zdrowiu 

Wiele osób zastanawia się, czy kuchenka mikrofalowa ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jej działanie opiera się przecież na falach elektromagnetycznych, które przenikają przez potrawy. Istnieje więc obawa, że mogą przedostawać się przez ściany urządzenia, wywołując negatywne skutki dla otoczenia. Specjaliści uspokajają jednak, że zdecydowana większość mikrofal pozostaje w komorze urządzenia. Wszystko dzięki siatce, którą wyłożone są kuchenki mikrofalowe. Jeśli więc sprzęt nie styka się bezpośrednio z naszym ciałem, wydostające się fale mają zbyt małą moc, aby mogły zaszkodzić zdrowiu

Kuchenka mikrofalowa w nowoczesnej kuchni.

Kuchenka mikrofalowa – do czego można ją wykorzystać? 

Głównym zastosowaniem kuchenki mikrofalowej jest zdecydowanie podgrzewanie posiłków. Z jej pomocą w kilkanaście sekund możemy przygotować ciepły, smaczny posiłek. To jednak nie jedyne możliwości, które dają te nowoczesne urządzenia. Możemy wykorzystać je do zagotowania wody, zrobienia popcornu, jajecznicy czy zapiekanek. Zaawansowane kuchenki mikrofalowe mają też funkcję: 

  • grillowania, 
  • gotowania na parze, 
  • rozmrażania, 
  • pieczenia, 
  • opiekania na chrupko. 

Dzięki temu w kuchence mikrofalowej możemy przygotować zarówno proste, jak i nieco bardziej wyszukane dania

Przeczytaj także: Kuchenka mikrofalowa – kuchenne must-have czy zbędny gadżet? 

Niestandardowe zastosowania kuchenki mikrofalowej 

Kuchenkę mikrofalową można wykorzystać na wiele sposobów, również tych nieco mniej standardowych. W urządzeniu możemy suszyć zioła, dezynfekować deski do krojenia, odświeżać pieczywo czy rozkruszyć cukier. Rodzice niemowląt wykorzystują też kuchenki mikrofalowe do sterylizacji butelek i smoczków. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne pudełko lub woreczek, które za pomocą pary wodnej zneutralizują bakterie i drobnoustroje. Tę samą właściwość można wykorzystać do odkażania zmywaków oraz gąbek kuchennych. Do czego jeszcze można zastosować kuchenkę mikrofalową? Lekkie podgrzanie owoców lub warzyw ułatwi wyciśnięcie z nich soku lub zdjęcie skórki. 

Mikrofalówka – zalety urządzenia 

Największą zaletą kuchenki mikrofalowej jest fakt, że przy jej pomocy szybko i sprawnie podgrzejemy jedzenie. Wystarczy włożyć posiłek do jej wnętrza, a następnie ustawić odpowiednią temperaturę oraz czas pracy urządzenia. Jakie jeszcze korzyści daje mikrofalówka? Zalety tego sprzętu to również

  • niska cena – najtańsze kuchenki mikrofalowe kupimy już za ok. 200–300 zł, 
  • mnogość funkcji – podgrzewanie, gotowanie, pieczenie czy rozmrażanie, 
  • różnorodność zastosowań – możemy wykorzystać ją nie tylko do gotowania, 
  • łatwość obsługi – użytkowanie kuchenki mikrofalowej jest intuicyjne. 

Wśród zalet kuchenki mikrofalowej można wskazać też niewielki rozmiar. Mikrofalówka mała zajmuje znacznie mniej miejsca niż standardowa kuchenka gazowa czy piekarnik. 

Sprawdź również: Nowoczesne kuchenki mikrofalowe wolnostojące i do zabudowy 

Wady kuchenki mikrofalowej 

Każde rozwiązanie ma zazwyczaj swoje zalety, ale również i wady. W tym przypadku słabością może być brak chrupkości podgrzewanego jedzenia czy konieczność używania specjalnych naczyń. Problematyczne jest też czasami czyszczenie urządzenia oraz początkowe zapanowanie nad ustawieniem właściwej temperatury. Nie są to jednak znaczące wady mikrofalówki – zalety przeważają nad słabościami sprzętu. 

Sporną kwestią może być rozmiar kuchenki mikrofalowej. Z jednej strony zajmuje ona niewiele miejsca, z drugiej jednak potrzeba trochę przestrzeni na blacie. Rozwiązaniem jest mikrofalówka mała lub kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy BOSCH nad piekarnikiem, zamontowana w białej kuchni.

Czy kuchenka mikrofalowa wpływa na jakość jedzenia? 

Wśród mitów odnoszących się do kuchenek mikrofalowych są również te dotyczące jakości jedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że każda obróbka cieplna zmniejsza właściwości odżywcze żywności. Wysoka temperatura prowadzi do utraty witamin, przeciwutleniaczy czy składników mineralnych. Im dłużej więc poddajemy produkty obróbce, tym silniejszy jest ten efekt. 

Tradycyjne gotowanie warzyw we wrzątku sprawia, że wiele witamin rozpuszcza się w wodzie. Tracą więc one nie tylko kolor i estetyczny wygląd, ale też swoje dobroczynne właściwości. Co ciekawe, przygotowywanie potraw w kuchence mikrofalowej może być korzystniejsze. Po pierwsze proces jest krótszy, po drugie – nie potrzeba dużej ilości wody, w której rozpuszczają się witaminy. Owszem, kuchenka mikrofalowa zmniejsza ilość wartości odżywczych, ale nie różni się pod tym względem od standardowych metod, jak gotowanie czy pieczenie

Oceń