Together Magazyn » Styl życia » Orłowo – wizytówka Gdyni

Orłowo – wizytówka Gdyni

Gdynia często – i słusznie – bywa kojarzona z nowoczesnością, modernistyczną architekturą, ogromnymi statkami zawijającymi do portu. To miasto tętniące życiem. Jednak jedną z najlepszych wizytówek Gdyni jest spokojne i ciche Orłowo.

Każdy, kto choć przez chwilę przebywał na trójmiejskich plażach, musiał skierować swój wzrok w stronę malowniczego klifu w Gdyni-Orłowie. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu Zatoki Gdańskiej, uwieczniony zresztą w filmach, książkach i na milionach zdjęć. Dostojny klif, od setek lat opierający się nacierającym wodom Bałtyku, stał się niemal symbolem polskiego Wybrzeża.

Sama urokliwa dzielnica jest jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Trójmiasta i turystów. Orłowo, położone w sąsiedztwie gwarnego i często zatłoczonego Sopotu, to niewątpliwie modne miejsce, choć można odnieść wrażenie, że położone nieco na uboczu. Jednak to dzielnica świetnie skomunikowana z resztą Trójmiasta – można bez problemów tam dotrzeć autobusem, trolejbusem, kolejką SKM, rowerem czy samochodem. Wiele osób wybiera się na spacerem do Orłowa wprost z sopockiej plaży. Orłowska plaża jest również popularnym miejscem relaksu dla całych rodzin. Władze dbają o to, by była ona czysta i zadbana. W ciągu ostatnich lat znacząco poprawiła się również jakość wody, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z kąpieli morskich i funkcjonuje tam strzeżone kąpielisko. Przy wejściach na plażę zainstalowano prysznice i darmowe toalety. Działa tam również wypożyczalnia sprzętu wodnego.

W bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska zlokalizowano Letnią Scenę Teatru Miejskiego w Gdyni. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Korzystając z uroków plażowania, można oglądać spektakle czy uczestniczyć w koncertach. Od dziesięcioleci stałym elementem krajobrazu Orłowa jest kameralne molo, z którego można podziwiać trójmiejskie wybrzeże, statki odpływające z portów i oczekujące na redzie, a przy dobrej widoczności – również Mierzeję Helską. Niedaleko przy molo znajduje się przystań rybacka. Nieopodal funkcjonują również punkty gastronomiczne, w których można zjeść świeżo złowioną rybę.

Spacerując ulicami Orłowa, warto zwrócić uwagę na okazałe wille z zadbanymi ogrodami. Jedynym z najbardziej charakterystycznych budynków w dzielnicy jest Domek Żeromskiego przy ulicy Orłowskiej 20, gdzie w 1920 roku mieszkał i tworzył ten wielki polski pisarz. Obecnie mieści się tam galeria oraz Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i Rady Dzielnicy. Miłośnicy pamiątek militarnych mogą wybrać się na spacer Kępą Redłowską w poszukiwaniu dawnych schronów i umocnień. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poruszając się po terenie rezerwatu przyrody, nie należy zbaczać z wytyczonych tras. Sam rezerwat chroni rzadkie gatunki roślin, co również warto mieć na uwadze, wybierając się tam z dziećmi. Nieco dalej od morskiego brzegu, niedaleko Alei Zwycięstwa, zlokalizowano stadninę koni, w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego, który był własnością Sobieskich.

Położone niemal w centrum Trójmiasta Orłowo jest dzielnicą, do której zawsze warto wracać i poddać się jej urokowi. Kameralny, niepowtarzalny klimat nie wymaga reklamy – po prostu wystarczy go poczuć.

Oceń