Together Magazyn » Aktualności » Dzieci w gdyńskim kinie

Dzieci w gdyńskim kinie

Związki Gdyni z polskim kinem są coraz mocniejsze, nie tylko za sprawą corocznej edycji Festiwalu Filmowego w tym mieście. Gdyńskie życie kulturalne w naturalny sposób jest kojarzone z filmem. Co ważne, również najmłodsi widzowie mają możliwości, by aktywnie uczestniczyć w jego nurcie.

Od września 2015 roku Gdyńskie Centrum Filmowe jest nową siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Festiwalu Filmowego w Gdyni. Do dyspozycji publiczności pozostają trzy nowoczesne sale kinowe. Ich nazwy są nieprzypadkowe i nawiązują do dawnym kin, które funkcjonowały w mieście: „Goplana”, Warszawa”, „Morskie Oko”. Pierwszy rok działalności Gdyńskiego Centrum Filmowego przyciągnął do Kina Studyjnego GCF ponad 85 tys. widzów, a wśród nich – oczywiście również i najmłodszych widzów. Co tydzień pojawiają się nowe tytuły. Łącznie zaprezentowano już ponad 200 filmów, z czego około połowa to dorobek kinematografii europejskiej. Co trzeci film w Kinie Studyjnym GCF jest produkcji polskiej. Uczniowie trójmiejskich szkół mogą uczestniczyć w zajęciach Akademii Dokumentalnej – jedynego programu edukacyjnego opartego w całości na kinie dokumentalnym.

Okolice Skweru Kościuszki to najbardziej rozpoznawalna przez mieszkańców Trójmiasta i turystów część Gdyni oraz miejsce nadmorskich spacerów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć relaks z rodzinną wizytą w kinie. Spośród filmów prezentowanych w Kinie Studyjnym GCF znaczącą pozycję mają tytuły skierowane do najmłodszych odbiorców. Zawsze można wybrać film, który zainteresuje dzieci i sprawi, że będą tutaj chętnie wracać. Rodzice powinni zwrócić uwagę na udogodnienia w zakresie zakupu biletów. Na filmy bez ograniczeń wiekowych można nabyć bilet rodzinny (13 zł dla dwojga dorosłych, dzieci do 3 lat wchodzą w ramach biletu). W kinie honorowana jest również Karta Gdynia Rodzinna, dzięki której można nabyć bilety za 13 zł i 10 zł. Z aktualnym repertuarem można się zapoznać na stronie www.gcf.org.pl.

Kino w Gdyni ma się zatem dobrze, a w ciągu ostatniego roku działalności Gdyńskiego Centrum Filmowego można stwierdzić, że coraz lepiej. Co istotne, dzieci są ważnymi widzami GCF Kino Studyjne. To przecież one – już jako dorośli – będą kiedyś zapełniać sale kinowe. Spełnianie oczekiwań najmłodszych odbiorców jest zatem ważną inwestycją w przyszłość, która na pewno się opłaci.

Oceń