Opuchnięte kostki nóg bez wątpienia są objawem niepożądanym, który powinien nas zaniepokoić. Nagle pojawiające się obrzęki mogą być bowiem zwiastunem różnych problemów zdrowotnych, dlatego powinny być możliwie jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Jeśli okaże się, że za opuchniętymi kostkami stoi jakaś choroba, trzeba będzie podjąć jej leczenie. Opuchnięte kostki – jak leczyć? Sprawdź! Dowiedz się też, co na opuchnięte kostki najlepiej się sprawdzi.
Opuchnięte kostki – przyczyny
Opuchnięte kostki nóg mogą mieć podłoże sercowo-naczyniowe. Pojawiają się w przebiegu takich chorób jak1:
- przewlekła niewydolność krążenia,
- zakrzepica żylna,
- zapalenie naczyń limfatycznych,
- zapalenie żył powierzchownych.
Niekiedy jednak przyczyna opuchniętych kostek jest zupełnie inna. Do ich wystąpienia przyczynić się może np. choroba tarczycy lub inna choroba układu dokrewnego, choroba nerek, choroba tkanki łącznej i stawów czy zaburzenia gospodarki białkowej, wodnej i mineralnej organizmu.
Opuchnięte kostki i objawy towarzyszące
Opuchnięte kostki i ból często idą ze sobą w parze. Opuchliźnie dodatkowo towarzyszą inne objawy, w tym m.in.2:
- uczucie „ciężkości” i „pełności” nóg,
- bolesne skurcze łydek,
- zmiany na nogach takie ja pajączki i żylaki,
- przebarwienia skóry goleni,
- ból w ciągu dnia.
Powyższe objawy mogą wskazywać m.in. na przewlekłą niewydolność żylną2, dlatego nie powinno się ich bagatelizować.
Jak diagnozuje się opuchnięte kostki?
Opuchnięte kostki u osoby starszej, podobnie zresztą, jak i młodej, powinny być wskazaniem do umówienia wizyty lekarskiej. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego, który jeśli tylko zajdzie taka konieczność, skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Podstawą diagnostyki opuchniętych kostek u nóg jest szczegółowo przeprowadzony wywiad i badanie fizykalne. Na tej podstawie lekarz decyduje o dalszej diagnostyce. Określenie jasnej przyczyny wystąpienia obrzęków wymaga wykonania badań dodatkowych takich jak np. badanie krwi i moczu. W diagnostyce opuchniętych kostek często wykorzystywany jest także USG doppler tzw. przepływowy oraz EKG i echo serca.
Opuchnięte kostki u nóg – leczenie
Leczenie opuchniętych kostek u nóg powinno skupiać się na wyeliminowaniu przyczyny ich wystąpienia, a jeśli nie jest to możliwe, na złagodzeniu przykrych objawów. Sprawdzone sposoby na opuchnięte kostki to m.in.1:
- lek na opuchnięte kostki – tabletki na opuchnięte kostki powinien dobrać lekarz. Nawet jeśli jakiś lek dostępny jest bez recepty, przed rozpoczęciem jego przyjmowania warto skonsultować się ze specjalistą;
- żel na opuchnięte kostki – szybką ulgę przynieść może produkt leczniczy do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym;
- ćwiczenia na opuchnięte kostki – długoterminowe efekty daje regularna aktywność. Zestaw ćwiczeń powinien zostać dobrany przez fizjoterapeutę;
- wyroby uciskowe na opuchnięte kostki – uciskowe pończochy i rajstopy widocznie redukują obrzęki.
Opuchnięte kostki u nóg – domowe sposoby
Opuchliznę wokół kostek można zmniejszyć, przestrzegając kilku prostych zasad:
- Ogranicz spożycie soli w diecie.
- Rób jak najczęstsze przerwy na rozprostowanie nóg.
- Dużo odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry powyżej poziomu serca.
- Pij duże ilości wody, zgodnie z zapotrzebowaniem.
- Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną.
- Zrezygnuj z gorących kąpiel i unikaj saun.
- Unikaj noszenia obcisłych ubrań i niewygodnych butów.
Niestety nie zawsze da się wyeliminować źródło problemu. W takim przypadku pacjent powinien uświadomić sobie, jak ważna jest profilaktyka i regularne stosowanie metod łagodzenia obrzęków. Konieczna jest trwała modyfikacja trybu życia, a leczenie opuchniętych kostek u nóg prawdopodobnie trzeba będzie prowadzić już do końca życia.
Bibliografia:
- Frołow M., Obrzęk nóg, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2012.
- Frołow M., Masłowski L., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna Praktyczna, 2021.