Koty to niezwykłe zwierzęta, które porozumiewają się między sobą za pomocą dźwięków, kociej mowy ciała oraz zapachów. Dodatkowo ich organizm wydziela feromony, czyli substancje, wydzielane na zewnątrz organizmu. Co to dokładnie jest? Jakie funkcje pełnią feromony?
Co to feromony?
Feromony to substancje geochemiczne, które są wydzielane przez zwierzęta i rośliny. Koty, za ich pomocą przekazują informacje oraz wywierają wpływ na otoczenie. Skład feromonów jest bardzo złożony, najczęściej jednej składnik jest dominujący. Feromony nie są wyczuwalne dla człowieka, zwierzęta wyczuwają je z bardzo dużej odległości. U kotów i innych zwierząt związki te działają na układ nerwowy i wywołują z nim zmiany fizjologiczne. Są ważnym elementem do porozumiewania się z innymi osobnikami. Gruczoły, które wydzielają feromony u kotów, znajdują się na głowie, łapach, w okolicy sutków, narządów płciowych oraz wokół odbytu.
Jak dzielą się kocie feromony?
Kocie feromony dzielą się na kilka grup. Podstawowy podział obejmuje feromony wywoławcze i podstawowe. Feromony wywoławcze powodują natychmiastowe oddziaływanie na układ nerwowy, zmiany w zachowaniu kota są od razu zauważalne. Feromony podstawowe działają inaczej, wywołują zmiany przez długi czas. Feromony można podzielić również ze względu na funkcje. Można wyodrębnić m.in. feromony społeczne, agregacyjne, alarmowe, obronne, odstraszające, płciowe, znaczące teren czy wspomagające daną aktywność.
Sztuczne feromony dla kota
Koty wydzielają naturalne feromony, ale w sklepach zoologicznych dostępne są również sztuczne feromony dla kota. Stosuje się je po to, aby zmodyfikować zachowanie pupila, np. zmniejszyć lęk przed nowym miejscem czy nowymi zwierzętami, uspokoić, poprawić nastrój. Są pomocne, gdy w domu pojawia się nowy kot, ułatwiają poprawę relacji, redukują agresywne zachowania, tj. niszczenie podłóg, mebli, ubrań, zasłon. Syntetyczne feromony wykorzystywane są również w terapii behawioralnej kotów. Dostępne są w formie wkładów do kontaktów, a także jako obroża z feromonami dla kota.
Feromonowe obroże dla kota
Obroża feromonowa nasączona jest syntetycznymi feromonami, które uwalniają się stopniowo, przez około miesiąc. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ kot nosi obroże stale i dobroczynne substancje towarzysza mu w każdym momencie, niezależnie od tego, gdzie przebywa. Obroża z feromonami dla kota zawiera sztuczne odpowiedniki feromonów F3, które wydzielane są przez koty znaczące terytorium oraz F4, które mają zapewnić dobre relacje z innymi kotami. Są również obroże zawierające odpowiednik feromonu, jaki wytwarza kotka w okresie karmienia. Obroża uspokajająca pomaga się wyciszyć, uspokoić i oswoić z nowym terytorium. Obroże pomagają kotom w naturalny sposób radzić sobie w nowych i stresujących sytuacjach. Główne działanie, jakie pojawia się po założeniu obroży to:
- zmniejszenie lęku i stresu, wywołanego przez głośne dźwięki, wizyty u weterynarza, podróże,
- zmniejszenie lęku separacyjnego,
- łagodzenie nadpobudliwego zachowania, napadów lęku i agresji,
- redukcja niewłaściwego znakowania,
- pomoc w zmniejszeniu zachowań destrukcyjnych i niewłaściwych.
Obroża feromonowa dla kota może być używana przez zwierzęta w każdym wieku, sprawdzi się w czasie podróży czy wakacji. Można dopasować ją do szyi zwierzęcia, obroża pozostaje aktywna przez około 30 dni. W przypadku, gdy nie jest używana, powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym plastikowym opakowaniu. Warto pamiętać, aby codziennie monitorować dopasowanie obroży, a także sprawdzać, czy nie wywołuje alergii lub podrażnień.
Syntetyczne feromony są dużą pomocą dla kotów. Obroża pomaga kotom radzić sobie w trudnych dla nich sytuacjach, jest również dużym wsparciem dla właścicieli mruczków. Warto wypróbować jej działanie i sprawdzić, czy kocie feromony faktycznie działają.