Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Akwarium morskie i słodkowodne – czym się różnią i które wybrać?
qtdyrxnsghwl

Akwarium morskie i słodkowodne – czym się różnią i które wybrać?

Akwarystyka jest szeroką i fascynującą dziedziną wiedzy, z wieloma zakamarkami i niespodziankami, które zaskoczyły już niejednego posiadacza akwarium domowego. Z pewnością może być ona nieco onieśmielająca dla początkujących akwarystów, jednak nie ma się czego obawiać, gdyż szybko można nauczyć się wszystkich potrzebnych umiejętności.

Nie trzeba być z kolei znawcą tematu, by wiedzieć, że akwaria domowe możemy podzielić głównie na te słodkowodne oraz słonowodne. Oczywiście podtypów samych zbiorników jest więcej, jednak my skupimy się na ogólnych różnicach, jakie występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ekosystemów.

Różnica w cenie

Akwaria słodkowodne są odpowiednie do hodowli gatunków roślin i zwierząt słodkowodnych, natomiast akwaria morskie będą stanowiły środowisko zdolne podtrzymać życie gatunków słonowodnych. Niestety, jak łatwo się domyślić, akwaria morskie przewyższają znacząco w cenie te słodkowodne, a wynika to z faktu, że wymagają więcej specjalistycznych akcesoriów, a także dlatego, że zwierzęta morskie są dużo droższe, niż gatunki słodkowodne.

Na start, czyli przy zakładaniu zbiornika, za słodkowodne akwarium 100-litrowe z wyposażeniem i zwierzętami zapłacimy około 700-800 złotych. W tym samym litrażu akwarium morskie będzie kosztowało nas 3000 złotych i więcej, w zależności od liczby i gatunków zwierząt. Ta różnica jest spora, dlatego warto dobrze się zastanowić, który ze zbiorników będzie bardziej odpowiedni dla nas.

Ta wyższa cena zbiorników morskich to nie tylko wysokie koszta rybek i bezkręgowców, które bardzo często sprowadzane są bezpośrednio z raf koralowych. To także koszta takich urządzeń, jak odpieniacz białek, który niezbędny jest do odfiltrowywania rozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń, a także koszt żywej skały, która również odpowiada za dużą część filtracji wody w akwarium (to mikroorganizmy żyjące na skale odpowiedzialne są za tę filtrację biologiczną). Bez odpieniacza czy żywej skały bardzo trudno jest myśleć o założeniu zdrowego akwarium morskiego.

XuhXhcbpnh

Charakterystyka

To, co wyróżnia oba typy zbiorników na pierwszy rzut oka to oczywiście sam ich wygląd. Choć istnieje możliwość stworzenia pięknego akwarium słodkowodnego, z reguły na prowadzenie wysuwają się tutaj zbiorniki słonowodne.

To akwaria morskie zachwycają nasyceniem barw i kształtów, które trudno zaobserwować gdziekolwiek indziej. Rafa koralowa to przecież miejsce tętniące życiem, nie trudno więc sobie wyobrazić, że nasz prywatny kawałek rafy będzie prawdziwą ucztą dla oczu. Do wyboru mamy także więcej gatunków ryb czy bezkręgowców i choć są one trudniej dostępne w Polsce, w akwarium oferują niepowtarzalny efekt wizualny.

Z każdym plusem przychodzi jednak minus i tym minusem jest bardziej uciążliwa opieka nad akwarium morskim. Po pierwsze w każdym akwarium należy wymieniać regularnie wodę i o ile w przypadku zbiornika słodkowodnego sprawa jest prosta, bo wystarczy do tego celu woda kranowa, o tyle przy akwarium morskim musimy przygotować wodę morską. To zajmuje nieco czasu i przy większych zbiornikach może być męczące.

xfehkXucncXlXm

Również opieka nad zwierzętami jest trochę inna. Rybki słodkowodne często pochodzą z hodowli, więc przystosowane są one do życia w zbiornikach i jedzenia kupnej paszy. Morskie egzemplarze będą z kolei wymagały dłuższej aklimatyzacji i przystosowania się do spożywania karmy. Wymagają one cierpliwości i delikatnej ręki.

Z innej strony, filtracja wody jest trochę łatwiejsza w akwarium morskim, właśnie ze względu na obecność w nim żywej skały.

Podsumowanie

Zarówno zbiorniki morskie, jak i słodkowodne mają swoje zalety i wady, a znając je, możemy lepiej dopasować do nas określony rodzaj zbiornika.

Oceń