Together Magazyn » Aktualności » Nowoczesna biblioteka multimedialna w Sopocie

Nowoczesna biblioteka multimedialna w Sopocie

W Sopocie powstanie mediateka, czyli nowoczesna biblioteka multimedialna. Wystrój wnętrza Sopoteki, mającej pełnić także funkcję centrum kultury, nawiązywać będzie do charakteru nadmorskiego kurortu.

Sopoteka, innowacyjna filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, powstanie w kompleksie dworcowym inwestycji Nowe Centrum Sopotu. W ofercie bibliotecznej mediateki znajdą się: e-booki, e-czasopisma oraz audiobooki. Odwiedzający, oprócz publikacji w formie elektronicznej, będą mogli także korzystać z dostępnych płyt filmowych i muzycznych. Nie zabraknie oczywiście książek i czasopism w tradycyjnej wersji drukowanej.

Mediateka zostanie wyposażona w sprzęt wraz z profesjonalnym oprogramowaniem, pozwalającym m.in. na tworzenie grafiki. Do dyspozycji odwiedzających nowoczesne centrum kultury oddane zostaną, oprócz komputerów, konsole oraz tablety graficzne. Cennym źródłem informacji będą bazy danych EBSCO (specjalistyczna baza danych umożliwiająca dostęp do tekstów czasopism obcojęzycznych, artykułów naukowych, abstraktów publikacji zagranicznych, raportów i materiałów konferencyjnych) oraz Ibuk-Libra (wirtualna czytelnia udostępniająca publikacje w wersji elektronicznej, której księgozbiór liczy kilkanaście tysięcy tytułów).

Kulturalnie i aktywnie

Według założeń twórców, Sopoteka ma stanowić przestrzeń umożliwiającą zarówno odbiór, jak i tworzenie sztuki. Jak wyjaśnia Roman Wojciechowski, dyrektor biblioteki – „Sopoteka z jednej strony będzie gromadzić różnego rodzaju zbiory, a z drugiej udostępniać nowoczesne narzędzia. Będzie miejscem służącym dyskusjom i aktywnemu propagowaniu wiedzy i kultury, nastawionym na to, by służyć ludziom”.

Pomysłodawcom projektu zależy na tym, aby w obiekcie spotykali się ludzie zainteresowani nie tylko literaturą, ale ogólnie sztuką. W planach jest organizowanie w mediatece spotkań literackich, wspólnego czytania literatury oraz realizowanie różnych projektów kulturalno-edukacyjnych. W obiekcie powstanie sala konferencyjna, która pomieści 100 osób. Miejsce ma stwarzać warunki do rozwoju artystycznych pasji i gromadzić ludzi różnych zainteresowań. W pomieszczeniach Sopoteki odbywać się będą także cykliczne imprezy, które wpisują się w ofertę kulturalną kurortu, takie jak Literacki Sopot czy Konkurs na Komiks im. Janusza Christy.

Strefa plażowa i przestrzeń dla dzieci
Projekt architektoniczny wnętrza Sopoteki wykona dr Jan Sikora, który ma już doświadczenie w aranżacji wnętrz podobnych instytucji. W jego portfolio znajduje się między innymi projekt „Stacji Kultura” – mediateki zlokalizowanej w budynku dworca w Rumii.

Sopoteka zostanie podzielona na kilka stref, pomiędzy którymi będzie można swobodnie się przemieszczać. Projektant, dr Jan Sikora przyznaje, że jedną z głównych inspiracji koncepcji wystroju wnętrza sopockiego obiektu był charakter miasta, kojarzony z przestrzenią, naturą i relaksem. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w pomieszczeniach znajdą się leżaki i wygodne poduchy. W strefie plażowej, pełniącej funkcję czytelni, zostaną rozstawione kosze plażowe, w których goście będą mogli w komfortowych warunkach korzystać z materiałów dostępnych na różnych nośnikach. Kolorystyka wnętrza ma stwarzać dobrą atmosferę do odpoczynku. W wystroju mediateki nie zabraknie także elementów nowoczesnej elektroniki. Według własnych upodobań goście będą mogli zasiąść przy stołach, indywidualnych stanowiskach lub na miękkich pufach. Według wizji twórców, każdy w mediatece ma czuć się swobodnie, czyli tak jak w swoim mieście czują się mieszkańcy i turyści odwiedzający nadmorski kurort.

Pomysłodawcy nowoczesnej filii bibliotecznej nie zapomnieli także o dzieciach. W Sopotece powstanie specjalnie zaprojektowana strefa dla najmłodszych, w której młodzi czytelnicy będą mogli spędzać czas na zabawie i nauce. Dla komfortu wszystkich czytelników w strefie zostaną zainstalowane wyciszające panele akustyczne.

Data otwarcia Sopoteki uzależniona jest od postępu realizowanych prac, jednak za ostateczny termin przyjmuje się początek grudnia.

iBIBLIO i letnia czytelnia na start

Powstająca mediateka to nie jedyne nowoczesne rozwiązanie w zakresie czytelnictwa dla mieszkańców Sopotu. Biblioteka Sopocka wprowadziła mobilną, bezpłatną aplikację, dzięki której można na bieżąco otrzymywać informacje o nowościach bibliotecznych i organizowanych przez instytucję wydarzeniach.

Niecodzienną propozycją dla mieszkańców Trójmiasta i turystów jest także możliwość skorzystania z miniczytelni funkcjonującej od sierpnia na Placu Przyjaciół Sopotu. Książkę można poczytać w samym centrum miasta i jak na kurort przystało – najlepiej na leżaku.

Wymagania odbiorców kultury, w tym czytelników, w ciągu kilku ostatnich lat bardzo się zmieniły. Chociaż wciąż nie brakuje miłośników książek w tradycyjnej wersji „analogowej”, coraz częściej korzystamy z literatury dostępnej na nośnikach multimedialnych. Czerpanie wiedzy z najnowszych, w tym zagranicznych publikacji (również w formie elektronicznej), potrzeba szybkiego dostępu do informacji oraz korzystanie z zasobów w komfortowych warunkach – to standard, którego oczekujemy od instytucji bibliotecznych. Innowacyjna aplikacja Biblioteki Sopockiej, inicjatywa zorganizowania czytelni w przestrzeni miejskiej czy ostatecznie projekt nowoczesnej mediateki – wszystko to dowodzi, że władze miasta Sopotu w pełni zdają sobie sprawę z rangi tego przedsięwzięcia. Nie bez powodu miasto coraz częściej kojarzy się nie tylko z wypoczynkiem i zabawą, lecz uznawane jest także za ważny punkt na kulturalnej mapie Polski.

5/5 – (1 głosów)