Together Magazyn » Aktualności » Jak przygotować się na rodzinne wakacje w Turcji? Praktyczne porady
wybrzeże w Turcji latem

Jak przygotować się na rodzinne wakacje w Turcji? Praktyczne porady

Planujesz urlop w Turcji? Świetny wybór! Ten kraj to doskonałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Zastanawiasz się, jak przygotować się do takiego wyjazdu? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą zarówno obrać najlepszy cel podróży, jak i spędzić czas w tym magicznym kraju bez problemów.

Zaplanuj wakacje w Turcji z myślą o potrzebach całej rodziny

Turcja stała się w ostatnich latach prawdziwym wakacyjnym hitem. Nie ma się czemu dziwić. Z Polski można tu dolecieć w ok. 3 godziny, nawet bez paszportu. Udanemu urlopowi sprzyjają natomiast zarówno warunki klimatyczne, jak i moc atrakcji. Jeżeli jednak wybierasz się tutaj z całą rodziną, w tym z najmłodszymi, dobrze zaplanuj swój wyjazd. Zaaranżuj go tak, aby wszyscy uczestnicy wyjazdu czuli się komfortowo i mogli spędzać czas zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Co to oznacza w praktyce?

 • Postaw raczej na wakacje w Turcji z biurem podróży niż na samodzielną organizację pobytu. Powód jest prosty: gotowy pakiet oznacza właściwie zero wyzwań „logistycznych”. O najważniejsze kwestie zadba touroperator – to na jego głowie będą zakup biletów lotniczych, transfer z lotniska do hotelu czy dokonanie rezerwacji na pobyt. Przez cały wyjazd będziesz też pod opieką rezydenta.
 • Wybierz nocleg w obiekcie, który zapewni atrakcje dla wszystkich uczestników podróży. Baza hotelowa w Turcji jest bardzo zróżnicowana, a stosunek ceny do jakości jest po prostu świetny. Dlatego śmiało możesz się zdecydować np. na pobyt w resorcie all inclusive z aquaparkiem. Twoje dzieci zakochają się w zjeżdżalniach, leniwej rzece i innych atrakcjach, a Ty nie będziesz się obawiać o ich bezpieczeństwo.
 • Dopasuj termin podróży do swoich upodobań – pamiętaj, że Turcja jest „ciepłym krajem”. Dlatego w lipcu i sierpniu panują tu bardzo wysokie temperatury (nawet dochodzące do 40°C!). Jeśli wybierasz się w podróż z małym dzieckiem albo chcesz zabrać do tego kraju seniora lub „sercowca” – pomyśl o wycieczce np. pod koniec września. Wtedy nadal jest tu bardzo ciepło, a morze gorące, ale klimat jest już nieco łagodniejszy.
dziecko w basenie w hotelu w Turcji

Pakowanie na wakacje do Turcji – o tym musisz pamiętać

Wczasy w Turcji zaplanowane? Teraz czas na spakowanie się. Zastanawiasz się, co musi się obowiązkowo znaleźć w Twojej walizce? Na wstępie uspokajamy: Turcja to kraj na „europejskim” poziomie. Dlatego bez trudu kupisz tu niezbędne artykuły. Nie musisz się więc wyjątkowo stresować.

Pamiętaj jednak, że niektóre hotele mogą się znajdować z dala od większych marketów. W związku z tym, dla „spokojnej głowy” warto mieć w bagażu:

 • kremy do opalania z wysokim filtrem UV – najlepiej SPF 50, ponieważ w tym kraju słońce świeci bardzo intensywnie i łatwo o poparzenie słoneczne; zwróć uwagę, czy wybrany preparat jest wodoodporny;
 • nakrycie głowy – przyda się zarówno podczas plażowania czy beztroskiej zabawy w basenie, jak i w trakcie wycieczek fakultatywnych;
 • lekkie, przewiewne ubrania – najlepiej sprawdzą się te wykonane z „oddychających” tkanin, zwłaszcza że w Turcji wilgotność powietrza potrafi być wysoka;
 • niezbędne leki – te, które członkowie rodziny przyjmują na co dzień, a także typowo wyjazdowe preparaty, np. środki na zatrucie pokarmowe, ból czy maść z antybiotykiem na rany oraz tabletki na chorobę lokomocyjną (mogą się przydać np. przed wycieczką morską!);
 • wygodne buty – będą ważne, zwłaszcza jeśli masz w planach zwiedzanie. Spacery po wyboistych, kamiennych drogach, np. w ruinach starożytnego Efezu czy miasta Hierapolis przy Pamukkale, to dobra okazja do założenia sandałów trekkingowych.

Pamiętaj też o niezbędnych dokumentach podróży. Miej przy sobie:

 • kopie dokumentów wystawionych przez biuro podróży – np. biletów lotniczych czy rezerwacji hotelowej;
 • dowody osobiste lub paszporty dla wszystkich uczestników podróży – pamiętaj, że te dokumenty są też potrzebne małoletnim! Uwaga! Te dokumenty muszą być ważne przez minimum 60 dni od momentu wjazdu do Turcji;
 • kserokopię dowodu tożsamości;
 • numer polisy ubezpieczeniowej wraz z numerem kontaktowym, pod który masz się kontaktować w razie, gdyby była potrzebna pomoc medyczna.

Dodatkowe dokumenty mogą się przydać dzieciom, które wyjeżdżają na wakacje do Turcji bez dwojga rodziców. Jeśli maluch wyjeżdża tylko pod opieką mamy lub taty albo np. w towarzystwie dziadków lub innych krewnych – dobrze, aby rodzice sporządzili oświadczenie o wyrażeniu zgody na taką podróż. Powinno ono zostać potwierdzone przez notariusza. W innym przypadku władze mogą podejrzewać próbę uprowadzenia pociechy!

Pamiętaj o tych kilku poradach i wyjedź do Turcji bez zmartwień. Życzymy udanego wypoczynku!

5/5 – (4 głosów)