Łóżko to jedno z mebli, bez którego większość ludzi nie może żyć. Co ciekawe, spędzamy w nim jedną trzecią naszego życia. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby było one komfortowe i wygodne. Jednak mało, kto wie, że są różne budowy i rodzaje tego sypialnianego dodatku. Jak wiadomo podstawą łóżka jest rama, która może przybrać różną formę. Spotyka się je w wersji drewnianej, bądź metalowej. W bardziej ekskluzywnych i droższych wariantach posiada wbudowane pojemniki na pościel oraz ozdobne zagłówki.

Tapicerowane łóżko

Miękkie wezgłowia pokryte tkaniną są bardzo modne i wygodne. Obicie jest zwykle zarezerwowana dla samego zagłówka, chociaż może rozciągać się wzdłuż ramy aż do podnóżka. Zagłówek tapicerowany można zakupić, jako wolnostojący element lub przymocować go do reszty konstrukcji. Tutaj występuje duża swoboda w wyborze samej ramy. Dostępne są modele regulowane za pomocą pilota lub zwykłe, bez regulacji.

Materiał potrzebuje regularnej konserwacji, aby zachował swój piękny wygląd przez długi czas. Czyszczenie zapobiega również gromadzeniu się brudu i alergenów na powierzchni tapicerki.

Łóżko w kształcie sań

Jak sama nazwa wskazuje, to łóżko przypomina ulubiony środek transportu Świętego Mikołaja. Zagłówek i podnóżek tego mebla są zakrzywione lub zakręcone na wzór muszli ślimaka, co zapewnia mu charakterystyczny wygląd. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj ramy łóżka zajmuje więcej miejsca ze względu na swoje ozdobne wykończenia.

Łoże z baldachimem lub narożnymi słupkami

Jeśli chcesz poczuć się, jakbyś spał na planie serialu „Gry o Tron”, najlepszym wyborem będzie łóżko z baldachimem. Ten pochodzący ze średniowiecznej Europy rodzaj łóżka ma ozdobne słupki w każdym rogu, które wystają na co najmniej 120 cm nad ramą. Jeśli są wystarczająco wysokie, mogą utrzymać konstrukcję dachu zwaną baldachimem, na której zazwyczaj zawiesza się materiał.

Łóżko z wbudowanym stelażem

W tym modelu, rama zostaje osadzona na stałe i nie ma możliwości jej wymontowania. Do dyspozycji mamy różne typu i rodzaje ram. Mogą być wykonane z drewna bukowego i posiadać elastyczne i giętkie listwy lub z metalu i zawierać siłowniki, które umożliwiają podniesienie górnej konstrukcji z materacem. Jest to również jedno z najpopularniejszych modeli łóżek wybieranych do sypialni, ponieważ zawiera dużo szuflad lub jedną, obszerną przegrodę do przechowywania pościeli.Duży wybór takich łóżek jest np w materace Koło, sklepie producenta.

Łóżko piętrowe

Jeśli słyszymy o łóżkach piętrowych, pierwsze, co przychodzi nam na myśl to pokój dla dziecka. Miejsce do snu znajdzie na nim rodzeństwo, które musi dzielić pokój z bratem lub siostrą.Tego rodzaju meble są również świetne ze względu na małą powierzchnie, jaką zajmują oraz wszechstronność samego użycia. Zawierają specjalne ochraniacze na brzegach ramy, które zapewniają bezpieczeństwo podczas snu i zmniejszają ryzyko upadku z wysokości.

Łóżko na poddaszu

Idealnie sprawdzają się w nowoczesnych mieszkaniach o minimalistycznym wyglądzie i wysokich ścianach. Pozwalają na dużą swobodę w aranżacji przestrzeni, ponieważ nie mają określonych wymiarów ani kształtów. Wygląd łóżka zależy od designu oraz pomysłu właściciela. Wiele tego typu mebli jest wyposażonych w biurko lub regał, które znajdują się pod nim, tworząc intymne i osobiste miejsce do wypoczynku i snu.

Leżanka

Leżanka przypomina bardziej rozkładaną sofę, która za dnia służy, jako wygodny mebel wypoczynkowy, aby w nocy przekształcić się w zwykłe łóżko dla gości. Wiele leżanek jest wyposażonych w wysuwane elementy, które zaoszczędzają miejsca i sprawdzają się w małych pomieszczeniach i pokojach.

Najpopularniejsze rodzaje łóżek
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany