Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Materace lateksowe – pomysł zaczerpnięty z natury.

Materace lateksowe – pomysł zaczerpnięty z natury.

Odpowiedni dobrany materac to nie tylko wygodny rodzaj posłania, ale również gwarancja zdrowego kręgosłupa i snu. Obecnie rynek artykułów meblarskich i pościelowych bombarduje swoich przyszłych klientów nowościami, zapewniając ich o wyjątkowości swojego produktu. W większości wypadków niestety takie zapewnienia nie mają pokrycia w rzeczywistości. Prześciganie się w wymyślaniu coraz to nowych właściwości nie zawsze jest dobre. Czasami warto postawić na najbardziej naturalne i proste rozwiązania.

Materac szyty na miarę

Mówi się, że dobrze skrojony garnitur starcza na długie lata. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku materaca. Odpowiednio dobrany i czyszczony jest w stanie wytrzymać wiele. Wszystko zależy od samego użytkownika. Jak wiadomo każdy jest inny i posiada inne potrzeby. Materac powinien być zatem dobierany indywidualnie. Dwie najważniejsze wyznaczniki, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie materaca to waga ciała oraz osobiste preferencje czy zalecenia zdrowotne. W przypadku tej pierwszej cechy trzeba pamiętać, ze osoby cięższe o wadze powyżej 80 kg powinny wybierać twardsze materace, które mają większą gęstość pianki. Z kolei lżejszym zaleca się miękkie odpowiedniki, które nie uwierają ciała podczas leżenia.  Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze lżejsza osoba będzie czuła się wygodnie na miękkim materacu. Wszystko zależy od preferencji. W takich wypadkach można zastosować nakładkę, która zwiększy twardość lub wybrać materac o dwóch twardościach.

Duże znaczenie w przypadku doboru odpowiedniego materaca mają również problemy lub predyspozycje zdrowotne. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa powinny odbyć wizytę u lekarza, który stwierdzi przyczynę bólów a w przypadku problemów z kręgosłupem określi zaleci ćwiczenia i podpowie, czego unikać. Nie każdy materac jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów schorzeń dotyczących układu ruchowego. Osoby ze skoliozą czy lordozą potrzebują innej twardości i innego rodzaju wypełnienia.

Materace lateksowe dobre na wszystko?

Nie ma uniwersalnego materaca, który pomaga na wszystkie schorzenia. Jednak warto mieć na uwadze, aby zapewnić sobie jak najlepszy model, który starcza na długie lata. Taki przykładem są chociażby materace lateksowe, które są cenione ze względu na zmniejszone ryzyko rozwoju alergii. Wiele osób twierdzi, że lateks nie przepuszcza powietrza. Wszystko zależy od określonego modelu. Warto wybierać, te, które posiadają otwory wentylacyjne.W połączeniu z pianką wysokoelastyczną jest to najczęściej polecany model dla osób często leżących lub mających problemy z potliwością. Nadmiar potu nie osadza się w zagłębieniach pianki, przez co nie ma możliwości rozwoju mikroorganizmów, w tym roztoczy czy grzybów. Dodatkowo nacięcia na powierzchni materaca poprawiają jego przepuszczalność powietrza, co zwiększa jego właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Lateks pozyskuje się z naturalnego drzewa kauczukowego, który jest następnie poddany obróbce i mieszany z innymi składnikami, aby zachować jego sprężystość i odporność na odkształcenia. Im większa procentowa zawartość prawdziwego lateksu tym lepsze właściwości ma materac. Sprężystość tego materiału wpływa bardzo dobrze na odpowiednie podparcie organizmu i właściwą pozycję kręgosłupa. Nacisk jest wyrównany w każdej strefie, tak, aby leżąc, kręgosłup był w prostej linii.  Co więcej, materace lateksowe są polecane dla dzieci i noworodków, jako ochrona przed wystąpieniem skrzywień układu ruchowego.

Nie bez powodu materac lateksowy to dobra inwestycja na lata, która zawsze się spłaci. Wygodny, wytrzymały czy łatwy w czyszczeniu i konserwacji – to tylko niektóre z zalet tego typu materacy.

Oceń