Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pilarki tarczowe
pilarka tarczowa bosch

Pilarki tarczowe

Pilarka tarczowa to narzędzie, które spotykamy już nie tylko w profesjonalnych zakładach stolarskich, ale także w wielu przydomowych warsztatach i garażach. Jest to popularny rodzaj piły, który z powodzeniem wykorzystuje się do cięcia m.in. drewna, tworzyw sztucznych, a także płytek ceramicznych.

Piła tarczowa — jakie zasilanie wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są pilarki spełniające różne oczekiwania. Ponieważ urządzenia cechują się odmiennymi parametrami, klienci mają możliwość dostosowania ich do swoich indywidualnych potrzeb. 

W pierwszej kolejności piły tarczowe dzielimy ze względu na zasilanie. 

Pilarki tarczowe elektryczne

Ten rodzaj pilarek wymaga podłączenia do sieci elektrycznej lub generatora prądotwórczego, co dla jednych użytkowników jest wadą, dla innych zaś zaletą. Stacjonarny charakter urządzenia może być uciążliwy, jednak możliwość nieustannej pracy z wykorzystaniem maksymalnej mocy przez cały czas działania zdecydowanie to rekompensuje. Dlatego też elektryczna pilarka tarczowa jest niezawodna w czasie pracy przy dużych projektach. 

Pilarki tarczowe akumulatorowe

Piła tarczowa na akumulator doskonale sprawdzi się w mniej dogodnych warunkach, bez możliwości podłączenia sprzętu do prądu. Tego typu urządzenia cechują się trochę mniejszą mocą, ale nie oznacza to, że są mniej wydajne. Nowoczesne narzędzia, w tym pilarki tarczowe, zasilane są bateriami o dużej pojemności. Ponadto dostępna jest możliwość wymiany wyczerpanego w trakcie pracy akumulatora na zapasowy zasobnik energii. 

pilarka tarczowa elektryczna

Pilarka tarczowa — ręczna czy stołowa?

Stojąc przed wyborem pilarki tarczowej, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego konkretnie będzie nam służyć — czy będą to drobne prace stolarskie, czy duże przedsięwzięcia wymagające ciężkiego sprzętu. Skoro już o wadze mowa, tym właśnie różni się pilarka stołowa od ręcznej (oraz gabarytami). 

Piła stołowa to urządzenie, które może ważyć nawet 30 kg. Wykonywanie pracy przy pomocy tego sprzętu jest jednak bardzo wygodne i przebiega płynnie. Ze względu na swoją masę i budowę zapewnia dobrą stabilność, a co za tym idzie lepszy komfort pracy i bezpieczeństwo. 

Dla porównania piła ręczna waży zaledwie kilka kilogramów, jest więc lekka, nieduża i łatwa w obsłudze. Tego typu sprzęt pozwala na sprawne cięcie w miejscach, w których korzystanie z pilarki stołowej jest niemożliwe. 

pilarka z szyną prowadzącą

Pilarka tarczowa — na co zwrócić uwagę?

Zanim kupimy pilarkę tarczową, upewnijmy się, że ma dobre parametry i odpowiada naszym preferencjom. Każdy produkt jest inny, dlatego warto przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom, które mogą zaważyć na późniejszych odczuciach w trakcie pracy. 

Moc

Zasada jest prosta — im większa moc, tym efektywniejsza praca. Pamiętaj jednak, że urządzenie o niższej mocy sprawdzi się równie dobrze w przypadku lżejszych i mniej wymagających prac, dlatego nie polecamy zakupu piły o najwyższej mocy, jeśli nie jest to konieczne. Co ważne, moc wpływa na cenę, więc tym bardziej warto zastanowić się nad tym aspektem. 

Tarcza

Dobra tarcza to taka, która po cięciu nie pozostawia poszarpanej krawędzi. Do obróbki grubych materiałów warto zastosować tarczę z dużymi zębami, natomiast tarcza z większą liczbą zębów drobnych świetnie sprawdzi się do cięcia precyzyjnego. 

Głębokość cięcia

Dobór grubości cięcia jest bardzo istotną kwestią, bo to właśnie ten parametr w dużej mierze odpowiada za komfort i efekty pracy. Wartość maksymalnej głębokości, z jaką poradzi sobie piła, podawana jest w mm, możesz więc łatwo ocenić, który model będzie dla Ciebie odpowiedni. Należy dodać, że niektóre pilarki mają wymienne tarcze, dzięki czemu można je dostosowywać do konkretnej obróbki. 

pilarka z szyną prowadzącą

Regulacja obrotów

Ta funkcja pozwala na ustawienie prędkości obrotów w zależności od grubości materiałów. W niektórych pilarkach tarczowych prędkość obrotowa może utrzymywać się na stałym poziomie w czasie pracy dzięki elektronicznym mechanizmom. 

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego nie można zapomnieć o elementach, które powinny się znaleźć w każdym komplecie narzędzi. Ostrymi tarczami łatwo się zranić, zwłaszcza w przypadku pilarek ręcznych. Warto więc zadbać o osłony na tarcze, ale nie tylko — przydatna będzie także osłona napędu oraz wyłącznik awaryjny. 

Dodatkowe funkcje

W zestawie pilarki tarczowej może znaleźć się prowadnica, czyli szyna, która w dużym stopniu ułatwia pracę. Na jeszcze większą precyzję wpływa laser wskazujący linię — dzięki niej możemy wykonywać cięcia bardziej zdecydowanym ruchem. Ponadto wiele modeli pilarek ma opcje podłączenia worka lub pojemnika na pył i trociny. 

pilarka tarczowa

Zastosowanie pilarki tarczowej

Zastosowanie pilarek tarczowych ma swoje odzwierciedlenie głównie w branży stolarskiej. Powszechnie stosuje się je do przycinania mebli z drewna lub materiału drewnopodobnego. Wykorzystanie pił widać również przy okazji remontów, kiedy trzeba dopasować nie tylko meble, ale również blaty i podłogi. 

Pilarka tarczowa jest też bardzo przydatna w architekturze ogrodowej, zwłaszcza w okresie letnim. Budowanie takich konstrukcji jak: altanka, huśtawka czy buda dla psa, a nawet przycinanie gałęzi drzew możemy sobie ułatwić, korzystając właśnie z piły tarczowej. 

Poza drewnem pilarki tarczowe dają sobie świetnie radę z płytami warstwowymi oraz płytkami ceramicznymi, a bardziej profesjonalny sprzęt umożliwia nawet cięcie metalu. 

Podsumowanie

Pilarka tarczowa należy do jednych z najbardziej przydatnych narzędzi nie tylko w profesjonalnych zakładach, ale również w zaciszu domowych warsztatów. 

Dostępne na rynku urządzenia cechują się różnymi parametrami i funkcjami, dzięki czemu mamy możliwość wyboru sprzętu odpowiadającego naszym preferencjom. Ceny zależą m.in. od typu pilarki oraz mocy, jednak niezależnie od tego z pewnością warto zdecydować się na jej zakup, gdyż będzie to inwestycja na lata.

Sprawdź pilarki tarczowe Festool – sprzęt najwyższej jakości, który nadaje się zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów ze stolarskim zacięciem!

Oceń