Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Łóżko czy materac – co ważniejsze?

Łóżko czy materac – co ważniejsze?

Jeszcze kilkanaście lat temu łóżko do w sypialni kupowało się jako mebel składający się ze stelaża i materaca – w całości. Dopiero badania dotyczące komfortu i higieny snu, wskazały, że zestawy, w których ważniejszym elementem jest rama, mogą być dla naszego kręgosłupa niebezpieczne.

Czym jest sen i czemu służy?

Sen jest stanem czynnościowym naszego ośrodkowego układu nerwowego. W jego trakcie następuje wyhamowanie świadomości oraz bezruch. Sen odpowiada za gospodarkę hormonami, reguluje naszą temperaturę, stymuluje neurony i konsoliduje pamięć. Jego odpowiednie względem wieku dawki determinują pracę mózgu. Dlatego jakości i długości snu nie warto bagatelizować. Brak snu szkodzi i wiedzieli o tym oprawcy znęcający się nad ofiarami w trakcie wszystkich współczesnych wojen i konfliktów. Człowiek pozbawiony możliwości spania ma spowolnione reakcje, nie potrafi się skoncentrować, miewa zaburzenia nastroju oraz nie potrafi podejmować racjonalnych decyzji. Długotrwała bezsenność prowadzi do stanów zbliżonych do psychozy, upośledza limfocyty i zwyczajnie jest niebezpieczna dla zdrowia. 

Na czym śpią Polacy?

Jeden z producentów mebli sypialnianych prowadził swego czasu badania dotyczące łóżek, na których śpią Polacy. Wyniki są fatalne, bo znaczna część z nas śpi na twardych, mało elastycznych wersalkach, rozkładanych, skrzypiących łóżkach oraz małżeńskich materacach o szerokości poniżej 150 cm, na których nie sposób się sprawnie obrócić. Przyzwyczajenia sprawiają, że część polskiego społeczeństwa woli wydać pieniądze na nowy telewizor lub komputer, a nie na materac.

Łóżko czy materac – co ważniejsze? Materace Kraków

Jeśli mamy sprawić sobie pierwsze miejsce do spania w nowym mieszkaniu, zadbajmy najpierw o materac, a później zatroszczmy się o łóżko. Dlaczego? Sam stelaż to tylko dodatek. To, jak będzie wyglądało łóżko, jest dla naszego odpoczynku wartością wtórną. Przy poszukiwaniach materaca warto zwrócić uwagę na skład, możliwości odkształcania się i twardość. Dopiero po takiej wstępnej analizie gotowi jesteśmy na podjęcie dobrej decyzji dotyczącej materaca. Jednak preferencje to nie wszystko, bo zadbać należy także o trwałość i odpowiednią wielkość materaca. 

Pierwszy materac dla malucha 

O ile niemowlęce łóżeczko może kosztować niewiele, na materacu nie warto oszczędzać. Materace dla niemowlaka powinny charakteryzować się przede wszystkim naturalnym składem (jeśli nie mamy do czynienia z małym alergikiem). Materac powinien podpierać równomiernie kształtujące się dopiero ciało we wszystkich miejscach. Nie ma mowy o “zapadaniu się” w posłanie czy szczególnie miękkich rodzajach materacy. Wiele późniejszych problemów z kręgosłupem zawdzięczamy właśnie nieprawidłowej pozycji podczas spania w dzieciństwie. Wybierajmy więc produkty polecane przez Instytut Matki i Dziecka, atestowane, wówczas możemy być spokojni nie tylko o wygodny, ale i bezpieczny sen dziecka.

Oceń